Zamknij

Kolejne przypadki wysoce zjadliwej grypy ptaków w naszym regionie

17:42, 13.02.2017 ps
Skomentuj fot. Marcin Misiak fot. Marcin Misiak

Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że w dniu 12 lutego 2017 r., na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków podtypu H5N8 w próbkach pobranych od łabędzia, którego zwłoki znaleziono na lewym brzegu Drwęcy w Golubiu - Dobrzyniu (powiat Golub-Dobrzyń, woj. kujawsko-pomorskie) oraz w próbkach pobranych od łabędzia, którego zwłoki znaleziono na terenie Jeziora Gopło w Kruszwicy (powiat inowrocławski, woj. kujawsko-pomorskie).

Jest to drugi i trzeci przypadek wystąpienia grypy ptaków na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że że w dniu 07.02.2017 na terenie Sępólna Krajeńskiego został stwierdzony pierwszy przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków). Zarażony tym wirusem był martwy łabędź oraz kaczka krzyżówka wyłowione z Jeziora Sępoleńskiego od strony centrum miasta - ul. T. Kościuszki.


Przypominamy

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków typu H5N8 nie jest groźny dla człowieka. Cechuje się on natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu.

Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków Dz.U z 2016r. poz. 2091, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi: 

  • trzymanie ptaków w zamknięciu;
  • rejestracji swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii; 
  • bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia. 

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%