Zamknij

Nowi patroni ulic w Bydgoszczy

22:02, 13.12.2017 źródło: Urząd Wojewódzki Bydgoszcz
Skomentuj Nowi patroni ulic w Bydgoszczy - fot. Urząd Wojewódzki Bydgoszcz Nowi patroni ulic w Bydgoszczy - fot. Urząd Wojewódzki Bydgoszcz

Prezydent Lech Kaczyński znalazł się wśród nowych patronów bydgoskich ulic. Dotychczasowe nazwy przeznaczono do zmiany zgodnie z przepisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej. O szczegółach poinformowali dzisiaj w KPUW wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska.

W konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano nowych patronów 13 bydgoskich ulic, uczestniczyli także Remigiusz Ławniczak z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli KPUW Agnieszka Makara.

Dzisiaj 13 grudnia, jest to data bardzo symboliczna, rocznica stanu wojennego. We wszystkich urzędach wojewódzkich odbywają się konferencje poświęcone nadaniu nowych nazw ulic na mocy ustawy z 1 kwietnia 2016, która dotyczy zakazu propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych - mówił podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Warto przypomnieć, że ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów. Poparli ją zarówno parlamentarzyści opozycji, jak i koalicji - dodał wojewoda.

Wśród nowych ulic znajdą się Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Mówiąc o nowej ulicy upamiętniającej śp. prezydenta chciałbym podkreślić jedną znaczącą sprawę. 14 kwietnia 2010 roku ówczesny prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz wyszedł z propozycją nazwania powstającego mostu w Bydgoszczy imieniem Lecha Kaczyńskiego. W 2013 roku w sposób niezrozumiały nowe władze dokonały zmiany tej nazwy. Wydając tę decyzję chciałbym przywrócić sprawiedliwość dziejową i upamiętnić prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Bydgoszczy – wskazywał Mikołaj Bogdanowicz.

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki nałożyła na władze gmin obowiązek zmian nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne. W niektórych przypadkach były zobowiązane także do przyjęcia nowych uchwał w sprawie istniejącej nazwy.

- Organy jednostek samorządów terytorialnych miały 12 miesięcy na dokonanie zmian. Jeśli samorządy nie skorzystały z wyznaczonego przez ustawodawcę terminu, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze. Wydanie zarządzenia zastępczego wymaga opinii IPN potwierdzającej niezgodność nazwy w momencie wejścia w życie ustawy. IPN przygotował również przegląd ulic w województwie. Część nazw została zmieniona. Wiele samorządów zwróciło się w tej sprawie do IPN i skorzystało z naszej informacji - mówiła Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w  Bydgoszczy.

- W Bydgoszczy, według opinii IPN, pozostało 13 nazw ulic, które spełniały normy artykułu 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych ustrojów totalitarnych. Należy pamiętać, że ulice służyły propagandzie stalinowskiej, a ich misją była propagowanie obrazu Armii Czerwonej jako armii wyzwoleńczej. Stoi to w sprzeczności z historycznym doświadczeniem Polski, ponieważ Armia Czerwona była narzędziem aneksji ziem wschodnich, a następnie gwarancją wprowadzenia w Polsce siłą ustroju totalitarnego. Wśród 13 nazw, które propagują działania komunistów, są także te, które prezentują osoby związane z agenturą. To pozostałość po okresie PRL i zakłamywaniu historii. Obecnie może to być odebrane jako zniewaga ofiar minionego reżimu, jest także nie do pogodzenia z pamięcią o ofiarach systemu totalitarnego. Ponadto jest to dzisiaj niezgodne z polskim prawem – dodała Edyta Cisewska.

Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy nie będzie też rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

W związku z nową ustawą, w całym województwie samorządy zmieniły 61 nazw ulic, w przypadku dalszych 65 opinię wydaje IPN.

Lista 13 nowych nazw ulic:

  • Al. Planu 6-Letniego - Al. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
  • Rondo I Armii Wojska Polskiego - Rondo "Solidarności" RI
  • ul. Armii Ludowej - ul. ppor. Danuty Siedzikówny "Inki"
  • ul. gen. Zygmunta Berlinga - ul. gen. Augusta Fieldorfa "Nila"
  • ul. Leona Kruczkowskiego - ul. Zbigniewa Herberta
  • ul. Oskara Langego -  ul. mjr. Jana Henryka Żychonia
  • ul. Stanisława Lehmana - ul. Władysława Stomy
  • ul. Przodowników Pracy - ul. Bernarda Śliwińskiego
  • ul. Bolesława Rumińskiego - ul. Krzysztofa Gotowskiego
  • ul. płk. Iwana Tałdykina - ul. gen. Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego
  • ul. Romana Chłodzińskiego - ul. Kazimierza Hoffmana
  • ul. Jana Piechockiego - ul. Zbigniewa Raszewskiego
  • ul. Teodora Duracza - ul. Tomasza Golloba
(źródło: Urząd Wojewódzki Bydgoszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GregGreg

0 0

Panie Wojewodo, proszę przyjrzeć się także niektórym pozornym zmianom w mniejszych miejscowościach. 22:17, 13.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%