Zamknij
REKLAMA

Wsparcie dla obszarów rybackich: biznes, turystyka, ochrona środowiska

22:13, 06.02.2018 | Urząd Wojewódzki w Toruniu
REKLAMA
Skomentuj
Wsparcie dla obszarów rybackich: biznes, turystyka, ochrona środowiska - fot. Łukasz Piecyk /Urząd Marszałkowski w Toruniu

Dziś (6 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie pierwszych umów na dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Środki trafią na realizację 24 zadań z zakresu rozbudowy publicznej infrastruktury, wsparcia przedsiębiorstw, ochrony środowiska oraz upowszechniania dziedzictwa kulturowego i turystyki. Samorząd województwa podzielił wsparcie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej „Nasza Krajna i Pałuki”.

- Cieszę się, że te środki trafiają również na obszary dotknięte nawałnicą, bo sporo beneficjentów pochodzi właśnie z terenów, przez które przeszedł huragan. To ważne uzupełnienie wsparcia dla gmin, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w wyniku tego kataklizmu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” to unijny instrument wspierania rozwoju sektora rybackiego (morskiego i śródlądowego) oraz powiązanych obszarów. Urząd Marszałkowski odpowiada za jego regionalny komponent dotyczący zwiększania zatrudnienia i spójności terytorialnej obszarów zależnych od rybactwa. Do dyspozycji mamy w sumie 12 milionów złotych. Wsparcie trafia między innymi na tworzenie miejsc pracy w sektorze rybackim oraz poza nim, rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną, działania związane z ochroną środowiska oraz projekty promujące dziedzictwo kulturowe związane z rybołówstwem.

Środki samorządu województwa w ramach tego programu zasilają działalność lokalnych grup działania, czyli partnerstw tworzonych przez mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wdrażają opracowane przez siebie lokalne strategie rozwoju. Ich rolą jest między innymi przeprowadzanie naborów wniosków o wsparcie. Ze środków PO „Rybactwo i Morze” w naszym regionie korzystają dwie takie grupy:

  • Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki” działająca na terenie 10  gmin z powiatów sępoleńskiego, nakielskiego i żnińskiego: Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński, Więcbork, Mrocza, Nakło nad Notecią, Sadki, Szubin, Żnin, Rogowo, Gąsawa. Jej budżet to 8 mln zł.
  • Lokalna Grupa Działania „Pojezierze Brodnickie” działająca na obszarze 9 gmin powiatu brodnickiego: Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Górzno, Jabłonowa Pomorskie, Osiek, Świedziebnia, Zbiczno. Jej budżet to 3,6 mln zł.

Dziś (6 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie 24 projektów w ramach PO „Rybactwo i Morze”, realizowanych na obszarze LGR „Nasza Krajna i Pałuki”. Suma wsparcia to 3,3 miliona złotych. Wśród beneficjentów są samorządy lokalne, przedsiębiorcy, a także bydgoski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Dofinansowanie na realizację projektów waha się - w zależności od rodzaju inwestycji - od 20 do 85 procent. Wsparcie dotyczy różnych przedsięwzięć – od montażu pastuchów chroniących stawy aż po drogi wiodące do zbiorników wodnych. Nie brakuje też wsparcia dla firm, projektów promocyjnych oraz z zakresu ochrony przyrody – tłumaczy wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

Wsparcie trafi na realizację 14 projektów infrastrukturalnych – między innymi na budowę pomostów rekreacyjno-wędkarskich nad jeziorem Mochel, mola wraz infrastrukturą rekreacyjną nad Jeziorem Więcborskim, skateparku w Nakle nad Notecią oraz rewitalizację plaży w Wąsoczu w gminie Szubin.

Wśród przedsięwzięć z zakresu upowszechniania turystyki oraz dziedzictwa kulturowego są między innymi publikacje promujące dziedzictwo rybackie regionu. W ramach zadań związanych z ochroną środowiska zaplanowano usunięcie trzcinowisk z części brzegów Jeziora Żnińskiego Małego oraz zakup sprzętu do przeciwdziałania kłusownictwu.

Skorzystają też przedsiębiorcy – firma „Rolmasz” pozyskała wsparcie na budowę łowiska wędkarskiego, spółka CGFP „Ryby” otrzyma dofinansowanie na zakup sprzętu umożliwiającego uruchomienie plenerowej smażalni ryb, a Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Hanny Lewandowskiej wykorzysta dofinansowanie na rozbudowę Zespołu Pałacowo-Parkowego w Runowie Krajeńskim.


(Urząd Wojewódzki w Toruniu)
REKLAMA

Komentarze (8)

mieszkanka Więcborkamieszkanka Więcborka

4 0

i wszystko jasne. Nie ma żłobka, ale jest molo. Brawo Więcbork... tylko po co? 13:00, 07.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tu mieszkamTu mieszkam

0 3

Cieszę się, że tyle gmin skorzysta z tych środków. W Więcborku molo - dobrze, że też korzystamy 15:01, 07.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mieszkanka Więcborkamieszkanka Więcborka

1 0

Bardzo dobrze, że się cieszysz, tylko co to za korzyść kiedy 450 tysięcy trzeba włożyć wkładu własnego w stosunku do 250 tysięcy otrzymanych, może lepiej za 250 tysięcy stworzyć miejsca w żłobkach... żłobek w dużym mieście dla dziecka to koszt 800zł, 250 tysięcy jak podzielimy przez tę kwotę to wychodzi nam 312 jednostek, jak podzielimy na 12 miesięcy to wyjdzie, że za tę kwotę 26 dzieci miałoby miejsce w żłobku przez rok. A przecież to Rodzice w większości płacą za koszty utrzymania dziecka w żłobku, więc może warto czasem nie brać wszystkiego co jest do wzięcia tylko wziąć te środki, które posłużą rozwojowi mieszkańców i zadbają o to, aby w Więcborku żyło się lepiej? Nadal nie wiem po co molo? 19:28, 07.02.2018


ekoman ekoman

1 0

A fekalia z ulic Zamkowej, Wyzwolenia, Złotowskiej, Potulickich i Rodziny Ulmów w Więcborku nadal płyną do jeziora więcborskiego by lokalna rybka była tłuściutka i pachnąca.

Najpierw trzeba skanalizować miasto, a następnie budować molo by wczasowiczom i turystom nie popękały oczy na widok dużych kiełbasek pływających w jeziorze więcborskim ! 00:10, 08.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaroJaro

0 0

Cieszcie się, że w Więcborku macie piękną plażę. W Sępólnie stare pomosty - które wymienią na kolejny bubel i stara rozpadająca się buda ratowników - latem mieszkanie os, zimą myszy. A i do tego "fundamenty" proponowanej dziupli dla ptaków. Ale kasa będzie! Pójdzie na to co zawsze - do czyjeś kieszeni... 21:23, 08.02.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

obiektywnie obiektywnie

1 0

Dla przypomnienia nowa plaża w Więcborku to efekt rozumienia programowego Paweł Toczko - Tomasz Bracka, to samo dotyczy przebudowanego Rynku, promenady i targowiska w Więcbork o czym ryczał nieustająco przed wyborami brukowiec i jego trzy osobowa kawaleria 01:35, 10.02.2018


z Sępolnaz Sępolna

1 0

Jaro, masz dowody? Jeśli tak, to do prokuratury zgłoś. Na razie rzucasz oszczerstwa. Przecież jeszcze nic nie zrobiono na plaży, to skąd wiesz, że to bubel? 16:41, 10.02.2018


Mieszkanka SKMieszkanka SK

0 0

Jaro myślę, że musisz być mocno nieszczęśliwy. Miłego dnia. 12:08, 11.02.2018


REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Ewa Szydeł Wydawnictwo MEANDER, 89-410 Więcbork, Jastrzębiec 23, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Ewa Szydeł Wydawnictwo MEANDER, 89-410 Więcbork, Jastrzębiec 23 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone