Zamknij
REKLAMA

Dotacja czy kredyt – o co się starać, chcąc rozpocząć działalność gospodarczą?

13:43, 11.04.2017 | artykuł promocyjny
REKLAMA
Skomentuj
fot. nadesłane

Jak wygląda sytuacja na polskim rynku, gdy mowa o pozyskaniu środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Czy młodzi przedsiębiorcy, którzy potrzebują pieniędzy, ab zrealizować marzenia o własnym biznesie, mają możliwość otrzymania takich z banku? A może jedyną drogą jest dotacja np. z urzędu pracy?

Jeżeli nie jesteś osobą zarejestrowaną w urzędzie pracy, czyli nie masz statusu osoby bezrobotnej, to nie możesz ubiegać się o przyznanie bezzwrotnej dotacji. W takiej sytuacji zakup wszystkich niezbędnych urządzeń i maszyn musisz sfinansować z własnych oszczędności. Nie masz oszczędności? Dziś możesz starać się o kredyt firmowy – na rynku działają banki, w których otrzymasz kredyt od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Zainteresowany?

Gdzie możesz starać się o kredyt?

Nie wszystkie banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nowych przedsiębiorców. Nie powinno to dziwić – bank ponosi ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Aby je zminimalizować, wprowadza różne ograniczenia, np. wymaga, aby przedsiębiorcy prowadzący firmę krócej niż 12 miesięcy posiadali zabezpieczenie w postaci np. nieruchomości.

Nie masz takich zabezpieczeń? Nie szkodzi. Odkąd na polskim rynku pojawiły się banki wychodzące naprzeciw mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, oferta banków w zakresie pożyczek dla początkujących przedsiębiorców jest większa. Świetnym przykładem jest Idea Bank, który proponuje właścicielom firm kredyt do 350 tys. zł od pierwszego dnia prowadzenia działalności.

Co zamiast kredytu?

Kredyt to spore obciążenie dla firmy dopiero rozpoczynającej działalność na rynku. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, powinieneś się upewnić, że znalazłeś najtańszy  kredyt. Skoro dopiero zaczynasz działalność na rynku, będziesz musiał z góry odrzucić produkty przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw.

Początkujący przedsiębiorcy najczęściej nie mają możliwości negocjowania wysokości oprocentowania z przedstawicielami banku. Dobrze, abyś miał tego świadomość. Jeżeli obawiasz się, że kredyt będzie bardzo dużym obciążeniem, to lepiej zrobisz, korzystając z dotacji. Poza tymi, które oferują urzędy pracy, są jeszcze dotacje z funduszy unijnych.

Gdzie szukać informacji o funduszach unijnych?

Chcesz sprawdzić, czy będziesz mógł sięgnąć po dotację pochodzącą ze środków unijnych? W takim razie najlepiej zrobisz, korzystając z wyszukiwarki takich dotacji.

Dobrą wyszukiwarkę znajdziesz pod adresem: https://www.ideabank.pl/fundusze-europejskie-dotacje-unijne-dla-firm.

Pamiętaj, że o dotację będziesz mógł starać się z Regionalnych Programów Operacyjnych. Są one realizowane w każdym województwie, ale w różnych czasie. Co więcej, projektów jest wiele. Warto się w nich zorientować choćby dlatego, że w ramach poszczególnych można starać się o różne kwoty. Czasem jest to np. 70% całej potrzebnej kwoty wynikającej z biznesplanu, czasem mowa np. o 40 000 zł.

Dotacja jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że jest bezzwrotną pomocą. W odróżnieniu od kredytu nie będziesz musiał jej zwrócić. To – zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy – bardzo duży plus.

(artykuł promocyjny)
REKLAMA

Komentarze (3)

JerzyJerzy

0 0

mi na szczęście zabrakło na tyle mało, że mogłem się poratować gotówkowym. Dobrą ofertę wybrałem z wielu na https://gotowkowe.net/ 16:17, 12.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BizzonaBizzona

1 0

Posiadamy kredyty dla nowo powstałych i planujących rozpoczęcie działalności gospodarczych, nawet do 80 tysięcy złotych, bardzo dobre warunki cenowe. Jako poręczenie lub zastaw na nieruchomości lub ruchomości. Chętnych zapraszamy do kontaktu: bizzona.pl 12:44, 27.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

1 2

wypad hieny 16:41, 27.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018