Zamknij

Zadośćuczynienie za śmierć najbliższego członka rodziny w wypadku. Jak uzyskać wysokie środki pieniężne?

14:58, 27.04.2017 materiał partnera
Skomentuj Zadośćuczynienie za śmierć - fot. nadesłane Zadośćuczynienie za śmierć - fot. nadesłane

Katalog świadczeń przysługujących najbliższym po stracie bliskiego w wypadku jest niezwykle szeroki. Na szczególną uwagę zasługuje zadośćuczynienie za śmierć w ramach którego bliscy zmarłego mają szansę dochodzić wysokich środków pieniężnych. Jak postępować, by uzyskać godną rekompensatę? I w jaki sposób ustalana jest wysokość zadośćuczynienia? Te newralgiczne dla roszczących kwestie wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Nowelizacja przepisów na korzyść poszkodowanych bliskich

Instytucja zadośćuczynienia wprowadzona stosunkowo niedawno bo w 2008 r. nowelizacją do ustawy kodeks cywilny i niektórych innych ustaw, wpłynęła to znacząco na polepszenie sytuacji bliskich osób zmarłych w wypadkach. Pośrednio poszkodowani, dzięki art. 446 § 4 k. c. uzyskali możliwość do rekompensaty za doznaną krzywdę. Przy obecnym stanie prawnym bliscy mogą ubiegać się o wypłatę godnego zadośćuczynienia po śmierci najbliższego członka rodziny. Świadczenie to wypłacane jest jednorazowo i ma na celu próbę zrekompensowania doznanej krzywdy moralnej, gdyż jest to roszczenie należne w ramach szkody osobowej.

Jak ustalana jest wysokość zadośćuczynienia za śmierć?

Śledząc bieżące orzecznictwo możemy zauważyć, że instytucja zadośćuczynienia umożliwia rodzinom uzyskanie znacznych stawek pieniężnych. Na wysokość świadczenia ma w głównej mierze wpływ stopień relacji i więzi, między zmarły, a osobą występującą o świadczenie. Nie da się ukryć, że im bliższy stopień pokrewieństwa lub więź emocjonalna jest silniejsza, tym kwota zadośćuczynienia będzie wyższa. Świadczenie to przyznawane jest za:

  • doznawane poczucie straty
  • ból i cierpienie psychiczne
  • problemy psychiczne i adaptacyjne w nowej sytuacji życiowej
  • uszczerbek więzi emocjonalnych
  • utracenie prawa do życia w rodzinie

Poszkodowani często szukają wytycznych wskazujących, jaka kwota po stracie bliskiego jest im należna. Warto podkreślić, że zadośćuczynienie za śmierć ma charakter całkowicie uznaniowy. Nie znajdziemy w żadnych przepisach prawa regulacji, które nakreślałoby, jaka suma pieniędzy zrekompensuje stratę bliskiego w danym przypadku.

Jak uzyskać należne zadośćuczynienie po stracie bliskiego?

Osoby chcące dochodzić zadośćuczynienia za śmierć są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem odszkodowawczym do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, u którego sprawca wypadku wykupił polisę ubezpieczeniową OC. W sytuacji, gdy winny zdarzenia nie został ustalony lub nie posiada ważnej polisy ubezpieczeniowej podmiotem zobowiązanym do wypłaty świadczeń jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W składanym wniosku należy wskazać, jakich świadczeń dochodzimy i o jakie środki pieniężne wnioskujemy. Kolejnym krokiem jest rzetelna argumentacja, dlaczego wskazana kwota rekompensuje w pełni doznaną krzywdę i cierpienie. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wydanie decyzji przyznającej lub odmawiającej wypłaty zadośćuczynienia.

Dochodzenie zadośćuczynienia samodzielnie, czy z kancelarią odszkodowawczą?

W sferze zadośćuczynień nagminnie dochodzi do zaniżania wypłacanych stawek przez ubezpieczycieli. Brak wiedzy prawnej, umiejętności negocjacyjnych sprawia, że poszkodowani zamykają sobie drogę do godnej rekompensaty po stracie bliskiego. Dochodząc tak istotnego roszczenia korzystniej jest skorzystać z usług doświadczonej kancelarii odszkodowawczej specjalizującej się w zadośćuczynieniach np. Kompensja. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem uzyskują nawet o 60% wyższe świadczenia! Każdy poszkodowany przed złożeniem wniosku powinien zastanowić się, czy potrafi w rzetelny sposób obronić swoich interesów. Pamiętajmy, że wysokie zadośćuczynienie to szansa na pewniejsze spoglądanie w przyszłość po stracie bliskiego.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%