Zamknij

Lampy do ogrodu ? o czym należy pamiętać?

00:00, 09.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Ogród to przede wszystkim azyl przed hałaśliwym światem. Właśnie dlatego każdy miłośnik świeżego powietrza stara się urządzić tę przestrzeń, najlepiej jak potrafi. Warto zauważyć, że ważne są nie tylko odpowiednie rośliny lub meble. Należy także zwrócić uwagę na inne elementy, czyli na przykład właściwe oświetlenie ogrodowe, które zapewni komfort oraz szczególną atmosferę tego miejsca.

Zaplanuj oświetlenie

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszy efekt można uzyskać tylko dzięki zaplanowanemu działania. W przypadku urządzania ogrodów spontaniczne działanie się nie sprawdzi. Wydaje się to oczywiste w przypadku roślin, ponieważ każda z nich potrzebuje innych warunków lub rodzaju gleby do prawidłowego rozwoju. Nie inaczej wygląda sprawa związana z oświetleniem ogrodu. Warto spojrzeć na ten aspekt z dwóch perspektyw: estetycznej oraz praktycznej.

Aspekt estetyczny

W przypadku przypadkowego umieszczenia lamp lub innych źródeł światła, można całkowicie zaburzyć estetykę ogrodu. Czasem wystarczy jeden punkt, który niekorzystnie wyróżni się i sprawi, że cała przestrzeń nie będzie wyglądała spójnie.

Aspekt praktyczny

Nie wszystkie lampki ogrodowe są zasilane promieniami słonecznymi. Zapewne niektóre z nich są zasilane energią elektryczną, co wiąże się z założeniem gniazdek z prądem. Brak planu związanego z rozmieszczeniem oświetlenia zewnętrznego, będzie skutkował mnóstwem gniazdek lub niepotrzebnym przedłużaniem kabla.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Wszelkiego rodzaju urządzenia, które znajdują się na zewnątrz, muszą być wyjątkowo trwałe ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. Zatem ważne jest to, by lampy do ogrodu spełniały określone normy. Dzięki temu nie tylko będą służyły przez wiele lat bez względu na deszcz lub śnieg, ale również nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Warto więc zwrócić uwagę na to, by lampy ogrodowe posiadały wysoki wskaźnik IP. Najlepiej, jeżeli nie będzie mniejszy niż 44. W przypadku oświetlenia, które będzie znajdowało się w wodzie, np. w oczku wodnym lub sadzawce, to wskaźnik powinien wynosić minimum 67. Wówczas należy kierować się przede wszystkim głębokością oraz wielkością zbiornika wodnego.

Gdzie zamontować oświetlenie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie właściwie powinno zamontować się lampy ogrodowe. Otóż przede wszystkim należy skupić się na oświetleniu ścieżek, alejek oraz chodników, które znajdują się na terenie posesji. Poza tym warto oświetlić drzwi wejściowe, schody, a także wejście do garażu. Dzięki temu łatwiejsze stanie się użytkowanie domu, ale też zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców.

Warto także zadbać o oświetlenie, które podwyższy estetykę ogrodu. W tym przypadku szczególnie poleca się wyeksponowanie roślin oraz różnego rodzaju punktów centralnych, czyli m.in. oczka wodnego. Jeżeli w ogrodzie znajduje się przestrzeń wypoczynkowa lub rekreacyjna, to także należy ją oświetlić. Dzięki temu będzie można z niej korzystać bez względu na porę dnia lub nocy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%