Zamknij

Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając temat pracy magisterskiej?

00:00, 18.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Napisanie i obrona pracy magisterskiej stanowią etap będący zwieńczeniem całego toku studiów. W jaki sposób stworzyć interesującą pracę, którą nie tylko będzie dobrze się czytać, ale również taką, która może nam się do czegoś w przyszłości przydać? Poniżej kilka wskazówek.

Aspekt pierwszy: temat

Możliwości w zakresie wyboru tematu różnią się w zależności od uczelni, wydziału, kierunku, ale także samego promotora. Bywają tacy profesorowie, którzy z góry narzucają swój temat i nie mamy tutaj pola do wyboru. Na szczęście, zdecydowana większość profesorów pozwala samodzielnie wybrać temat i tylko pomaga przy jego prawidłowym sformułowaniu.

Aspekt drugi: powinien nas interesować, a także być istotny z punktu widzenia danej nauki

Wybierając temat, warto zwrócić uwagę na własne zainteresowania. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam się pisać pracę, istnieje również znacznie większa szansa, że końcowy efekt naszej pracy będzie ciekawie napisany także dla innych osób.

Aspekt trzeci: dostępność źródeł

Niektórzy studenci ostatnich lat wymyślają wspaniałe, fascynujące tematy, które mogą być doskonałym wstępem do książki czy reportażu. Niestety, ograniczone warunki polskich uczelni skutecznie uniemożliwiają ich odpowiednią realizację. Problemem mogą być spore koszty realizacji badań czy konieczność wyjazdu poza miejsce zamieszkania lub nawet konieczność przeniknięcia do trudnej, zamkniętej społeczności (na przykład więzienia czy zakonu).

Niektóre z tematów – szczególnie te z dziedziny społeczeństwa, mediów czy historii najnowszej – mogą zostać niezrealizowane z powodu braku odpowiednich źródeł i merytorycznych tekstów, z których będziemy mogli skorzystać podczas pisania pracy magisterskiej.

Aspekt czwarty: praca magisterska – teoretyczna czy praktyczna?

Temat i rozdziały pracy magisterskiej powinny zakładać jego realizację, to znaczy określać, czy będzie ona teoretyczna, czy raczej praktyczna. Kwestia ta warunkuje czas i warunki do zbierania materiałów do stworzenia pracy. Niektóre tematy wręcz muszą być zrealizowane w formie badań podpartych odpowiednią metodologią.

Aspekt piąty: przełożenie na dalszą karierę

Czy tematem naszej pracy magisterskiej będziemy mogli się pochwalić przed przyszłym szefem? Czy praca ta wniesie coś do naszej kariery zawodowej, czy przejdzie bez echa i po zdaniu zostanie odłożona w kąt?

Więcej porad na temat pisania prac magisterskich można uzyskać, wchodząc na stronę edutalent.pl/prace-po-polsku/prace-magisterskie/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%