Zamknij

III Mikołajkowy Turniej Szachowy w Kcyni za nami

09:54, 12.12.2016 | Jarosław Wiśniewski
REKLAMA
Skomentuj
fot. Piotr Szybowicz

W sobotę 10 grudnia 2016 r. do Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni zawitał Święty Mikołaj, który wpadł na niecodzienną imprezę, a mianowicie Turniej Szachowy. Ponieważ klimat dla szachów w Kcyni od kilku lat nabiera rozpędu, zorganizowano tutaj po raz trzeci z rzędu turniej szachowy, adresowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swoim ogromnym worze z prezentami „święty” przydźwigał piękne puchary, cenne nagrody rzeczowe, upominki oraz słodkości dla wszystkich uczestników.   

Na zaproszenie organizatorów tych niemal już świątecznych zawodów, odpowiedziało 33 zawodników, którzy do Kcyni przyjechali  z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Szubin, Świecie, Żnin, Nakło nad Notecią, Mrocza, Świekatowo, Wapno, Miastowice czy oddalone od niemal 100 km Rożno-Parcele. Turniej podzielono na dwie grupy tj. dla juniorów do lat 14 oraz OPEN dla pozostałych zawodników. W tym pierwszym zagrało 14 zawodników, a drugi zgromadził 19 graczy. Wszyscy rywalizowali na dystansie 9 rund z tempem 10 minut plus 5 sekund za ruch dla zawodnika. 

Zawody otworzył Burmistrz Kcyni pan Marek Szaruga, który serdecznie przywitał uczestników, szczególnie tych najmłodszych, jak też zadeklarował dalsze wsparcie dla rozwoju i inicjowania życia szachowego na terenie Miasta i Gminy Kcynia. Deklaracja ta została złożona na ręce obecnego Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego i jednocześnie sędziego głównego tych zawodów Jarosława Wiśniewskiego. Po oficjalnej części, przystąpiono do rywalizacji. 

W turnieju juniorów bezkonkurencyjny okazał się Wiktor Wiśniewski z Występu, który swoją grupę wygrał z kompletem zwycięstw. W zasadzie walka o podium tuczyła się pomiędzy czterema zawodnikami, występującymi w roli poważnych kandydatów do triumfu. Oprócz Wiktora groźny szczególnie był Kacper Leśniak ze Świecia, a także czołowi zawodnicy ostatnich mistrzostw powiatu nakielskiego Alan i Olaf Jagodzińscy, uczęszczający do Szkoły Podstawowej w Palmierowie. U pozostałych uczestników widać było nieco mniejsze przetarcie z szachami, co nie znaczyło, że łatwo się poddawali. Decydujące w grupie juniorskiej były pojedynki pomiędzy tymi zawodnikami, które potoczyły się w rundach 3-6, gdzie na przykład Alan Jagodziński wygrał niespodziewanie z wyżej notowanym Kacprem Leśniakiem, ale przegrał z Wiktorem Wiśniewskim, Ten również poradził sobie z zawodnikiem ze Świecia oraz z bratem Alana - Olafem, aczkolwiek tutaj wygrana była bardzo szczęśliwa. Z kolei aktualnie panujący mistrz powiatu nakielskiego Alan Jagodziński przegrał tylko w Wiśniewskim, co pozwoliło mu zając drugie miejsce. Na trzecie wskoczył niczym Kamil Stoch w Lillehamer – Kacper Leśniak, spychając poza pudło Olafa Jagodzińskiego. 

Cieszy jednak udział w tych zawodach nowych młodych szachistów jak chociażby sympatyczne blondynki Wiktoria i Julia Kowalskie z Głogowińca, które są obiecującymi tenisistkami stołowymi. Liczna i sympatyczna była również grupa, przybyła pod opieką Jacka Haja z Wapna, którzy również zaczynają swoja przygodę z szachami. Swoje pierwsze zawody rozegrał Rodryk Gieryk z Paterka, który od października uczęszcza na zajęcia szachowe pod okiem Jarosława Wiśniewskiego (wysokie 6 miejsce w debiucie). Najmłodszym uczestnikiem turnieju został Mikołaj Redzimski ze Świekatowa, którego liczba wiosen na życiowym liczniku wynosiła 7.

W turnieju Open wystartowało 19 zawodników w różnym wieku, gdzie najmłodsza była Angelika Leśniak ze Świecia. Piętnastolatka uplasowała się w środku stawki, zdobywając do Mikołaja nagrodę dla najlepszej kobiety. Tutaj jednak dzielił i rządził, jeden z najsilniejszych obecnie graczy z terenu woj. kujawsko-pomorskiego Karol Jaroch. Posiadający tytuł mistrza krajowego, zawodnik, działacz i trener, na 9 partii wygrał osiem i jedną zremisował, co oczywiście pozwoliło mu na bezapelacyjne zwycięstwo. Znacznie ostrzejsza walka niż starcie Pudzian – Popek, toczyła się o pozostałe miejsca na podium. Klasyfikacja końcowa ułożyła się jednak podobnie jak w sadkowskich mistrzostwach powiatu, tj. drugiemiejsce zajął Piotr Szybowicz z Szubina oraz wracający do gry turniejowej Krystian Janik z NOK Nakło (mieszkający obecnie w Bydgoszczy). Z trzyosobowej rodziny Majdanów ze Żnina, najlepiej wypadł ten najmłodszy – Damian, który zajął to nielubiane 4 miejsce. Gra z nim jest niewygodna, niczym stringi z Pepko, o czym przekonał się chociażby mistrz międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz. Ten z kolei nie zaliczy kcyńskich zawodów do udanych, ponieważ przegrał tego dnia, aż 4 partie. Fajnie śledziło się poczynania najstarszego uczestnika zawodów Jerzego Białasa z Szubina, który może nie pamięta bitwy pod Grunwaldem, ale przy 64 polach kosił niemiłosiernie.

Podsumowania turnieju dokonał sędzia Jarosław Wiśniewski wspomagany przez asystentkę Mikołaja panią Renatę Gaj-Kowalską. Oprócz pucharów, naród rzeczowych i finansowych, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i słodkości. W międzyczasie dostępny był bar kawowy i kosze cukierków oraz popcornu, co raczyło każde podniebienie. Jako ciekawostkę podam, że na kcyńskich zawodach obecnych było 4 z 6 członków zarządu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. Konkurencja tego dnia w organizacji turniejów szachowych była liczna (grano zawody w Bydgoszczy, Łochowie, Toruniu, Tucholi) jednak nasz wybór padł na Kcynię. Z pewnością do Kcyni jeszcze nie raz zawitamy, a może zrobimy tutaj jakieś mistrzostwa województwa.No i tak już na sam koniec – hasło turnieju, autorstwa Piotra Szybowicza (przypomnę, że jest jeszcze kawalerem) – „Co to za pozycja?!?!”. 

Klasyfikacja końcowa turnieju juniorów:

1. Wiśniewski Wiktor, Występ - 9,0
2. Jagodziński Alan, Palmierowo - 8,0
3. Leśniak Kacper, KSz Gambit Świecie - 7,0
4. Jagodziński Olaf, Palmierowo    - 6,0
5. Grewling Mikołaj, Wapno - 5,0
6. Gieryk Rodryk, Paterek - 4,5
7. Grewling Zuzannna, Wapno - 4,0
8. Kolasa Mateusz, Wapno - 3,5
9. Jaruzal Marcel, Wapno - 3,5
10. Ciszewski Jan, Wapno - 3,0
11. Redzimski Hubert, Świekatowo - 3,0
12. Wawrzyniak Tomasz, Bydgoszcz - 3,0
13. Kowalska Wiktoria, Głogowiniec - 1,0
14. Kowalska Julia, Głogowiniec    - 0,5


Klasyfikacja końcowa turnieju OPEN:

1. m, Jaroch Karol, 2236, 2400, UKS FALA Świekatowo - 8,5
2. I++, Szybowicz Piotr, 1938, 2100, UKS SZACHOWA DWÓJKA Szubin - 7,0
3. II, Janik Krystian, 1833, 1800, NOK Nakło - 6,0
4. II, Majdan Damian, 1808, 1800, ŻTMS Baszta Żnin - 6,0
5. II, Haja Jacek, 1707, 1800, LKS Plezuro Skoki - 5,5
6. I, Białas Jerzy, 1687, 2000, UKS SZACHOWA DWÓJKA Szubin - 5,5
7. IM, Żołnierowicz Krzysztof, 2025, 2450, KSz Gambit Świecie - 5,0
8. Górecki Adam, 0, 1000, Rożno-Parcele - 5,0
9. I, Lech Piotr, 1686, 2000, UKS SZACHOWA DWÓJKA Szubin - 4,5
10. III, Klinowski Andrzej, 0, 1600, Grabowo - 4,5
11. I, Leśniak Angelika, 1272, 1800, KSz Gambit Świecie - 4,5
12. II, Majdan Zygmunt, 1372, 1800, ŻTMS Baszta Żnin - 4,0
13. Wawrzyniak Maciej, 0, 1000, Bydgoszcz - 4,0
14. Karkowska Ewa, 0, 1000, Bydgoszcz - 4,0
15. Majdan Mateusz, 0, 1000, Rynarzewo - 4,0
16. Rosiński Jan, 0, 0,    LUKS FENIKS Mrocza - 3,5
17. Kowalski Grzegorz, 0, 1000, Kcynia - 3,0
18. Wiechowski Wojciech, 0, 1000, Nakło nad Notecią - 2,5
19. Jagodziński Adam, 0, 1000, Miastowice - 1,0

(Jarosław Wiśniewski)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018