Zamknij

70 Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach zakończone

23:55, 16.02.2017 Jarosław Wiśniewski
Skomentuj

W dniach 06-11 lutego 2017 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury zorganizowano i przeprowadzono jubileuszowe 70 Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach. Organizatorami zmagań byli Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy, Nakielski Ośrodek Kultury oraz Zespół Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią. Charakterystyki tych zawodów nie da się niestety przedstawić w kilku zdaniach, toteż należy podkreślić, że przebiegały one pod kilkoma hasłami: szachy dla pasjonatów, wyśmienite warunki gry, okazała pula nagród, niższa frekwencja i niespotykana skala promocyjna … nie tylko szachów.

Zwykle tego typu mistrzostwa, odbywają się w miesiącach letnich, najczęściej w sierpniu. Ilość organizowanych w tym czasie festiwali i zawodów szachowych w atrakcyjnych turystycznie miejscach w Polsce oraz poza granicami naszego kraju, odbijała się niestety coraz mocniej na frekwencji. Zarząd Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego postanowił zatem „eksperymentalnie” sprawdzić, jak mistrzostwa województwa przyjmą się podczas ferii zimowych. Sprawy wziął w swoje ręce prezes KPZSzach – Jarosław Wiśniewski, jednak pomimo zdobycia okazałej puli nagród, zarówno finansowych, a przede wszystkim rzeczowych (ok. 8.000 zł), w Nakle nad Notecią zagrało łącznie w 4 turniejach około 55 zawodników. Frekwencja mogła być oczywiście znacznie pokaźniejsza, jednak różne czynniki (w tym szalejąca grypa) sprawiły, że 70 Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie były licznie obsadzone.
 
Wspomniałem też o wspaniałych warunkach do gry i nie jest to bynajmniej przesadzone stwierdzenie, ponieważ wyremontowana i nowocześnie wyposażona sala konferencyjna Nakielskiego Ośrodka Kultury, wyśmienicie nadaje się do rozgrywania imprez szachowych. Wszech obecnego oświetlenia, nagłośnienia, nowoczesnej automatyki  oraz rzutnika i dużego ekranu,  usadowionego za podestem scenicznym sprawia, że takich warunków do gry nie uraczymy w wielu zakątkach naszego województwa. Dodatkowo udało się pozyskać przychylność Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, które wyraziło zgodę na przeprowadzenie ostatniego dnia zawodów w pięknej Przystani Wodnej na nakielskim odcinku rzeki Noteć. Udało się zatem połączyć promocję szachów oraz walorów turystycznych, krajobrazowych Nakła nad Notecią i okolic (w przerwach pomiędzy rozgrywkami, wyświetlano filmy reklamujące aktywa krajobrazowe nadnoteckiej „ojczyzny”).

Rozgrywkom towarzyszyły niemal na co dzień lokalne media, takie jak chociażby Kurier Nakielski, nakło24.pl, Radio Nakło, które umieszczały obszerne fotorelacje oraz wywiady z zaproszonymi gośćmi oraz zawodnikami (sam udzieliłem chyba ze 4 wywiady). Partnerujące mistrzostwom portale i ośrodki medialne na kilka tygodni przed mistrzostwami oraz w ich trakcie, umieszczały plakaty reklamujące te rozgrywki.  Później poszły również informacje w innych gazetach regionalnych. Założona została też strona mistrzostw na facebooku, poświęcona tym zawodom. Związany od lat z nakielskim klubem szachowym Krystian Janik, nakręcił film z mistrzostw, który został umieszony na kilku portalach oraz Yuo Tube (do obejrzenia na stronie www.kpzszach.pl). Do Nakielskiego Ośrodka Kultury przybyli też zaproszeni goście, jak chociażby Poseł na Sejm RP Łukasz Schreiber wraz ze swoim asystentem, radnym Rady Miasta Bydgoszczy Pawłem Bokiejem. Podczas ceremonii otwarcia wręczono pamiątkową statuetkę Prezesowi I kadencji KPZSzach Ulrichowi Jahrowi (prezesi kadencji II-IV ze względu na sprawy osobiste oraz chorobę, nie mogli przyjechać do Nakła). Zorganizowano też niewielki bankiet dla zaproszonych gości, będący okazją do wymiany poglądów, promocji szachów czy poruszenia innych ciekawych inicjatyw szachowych w przyszłości na terenie województwa kujawkso-pomorskiego. 

Ponadto dzięki wsparciu Gminy Nakło nad Notecią, Zespołowi Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią, Starostwu Powiatowemu w Nakle nad Notecią, Nakielskiemu Ośrodkowi Kultury oraz Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu (fundator niezwykle okazałych pucharów) oraz kilkunastu sponsorów prywatnych, których wymienię na końcu relacji - udało się uzbierać okazałą, jak na warunki wojewódzkie, pulę nagród rzeczowych i finansowych (nagroda za I miejsce w Turnieju A wyniosła 1.200 zł brutto). Niestety, wraz ze wzrostem puli nagród oraz promocji mistrzostw, nie udało się przyciągnąć większej ilości graczy, ale niech się cieszą ci, którzy do Nakła zawitali, a smucą pozostali. Szkoda absencji  zawodników z silnych ośrodków szachowych z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Żnina, a nawet Inowrocławia czy Włocławka skąd w mistrzostwach grało po jednym zawodniku z tych klubów. Innym niepokojącym zjawiskiem były rezygnacje zawodników z dalszej gry po niepowodzeniach w kilku partiach, co utrudniało zdobywanie wyższych kategorii oraz norm na tytuły szachowe przez pozostałych graczy. Problem ten będzie musiał być poruszony w organizacji przyszłych zawodów na terenie naszego województwa.

Same rozgrywki toczyły się nadzwyczaj spokojnie, jednak pod dyktando zawodników, noszących nazwisko Paprocki. W Turnieju A bezapelacyjnie zwyciężył Jarosław Paprocki z Wiatraka Bydgoszcz, posiadający tytuł kandydata na mistrza. Kroku próbował mu dotrzymać mistrz międzynarodowy Krzysztof Żołnierowicz z Gambitu Świecie, który ostatecznie zajął drugie miejsce w Turnieju A, wpisując tym samym tytuł wicemistrza województwa do swojej bogatej karty zawodniczej. Podium utrzymał też Tomasz Rak z SKS SMOL Giżycko, który dość sensacyjnie przegrał w ostatniej rundzie z Piotrem Lechem z Szubina. Pozostali zawodnicy notowali swoje wzloty i upadki, jednak na duże uznanie zasługuje niezmiernie waleczna postawa pana Mariana Gackowskiego z PKS Leśny Bydgoszcz. Najlepszym zawodnikiem powiatu nakielskiego okazał się Paweł Kadukowski z LZS „Szachowa Dwójka” Szubin (7 miejsce), który wyprzedził klubowego kolegą Piotra Lecha. 

Turniej B jeszcze bardziej opatrzony był nazwiskiem Paprocki, z uwagi na start w tych rozgrywkach trzech braci, reprezentujących BKS Chemik Bydgoszcz – Stanisław, Antoni i Franciszek (nie jest to rodzina Jarosława Paprockiego). Pierwsi dwaj rządzili i dzielili na nakielskich szachownicach, natomiast tytuł mistrzowski z kompletem 7 zwycięstw wywalczył Stanisław Paprocki. W pokonanym polu zostawił swego brata Antoniego, który z kolei jedynej porażki doznał w pojedynku ze starszym bratem. Trzeci na „pudle” w ostatniej rundzie zawodów, został Jacek Kruszyńki z KSz HETMAN Katowice, który do miejsc I-II stracił odpowiednio 3 i 2 pkt! Najlepszą kobietą Mistrzostw została Angelika Leśniak z Gambitu Świecie, która w klasyfikacji generalnej Turnieju B zajęła wysokie 4 miejsce. Najmłodszym uczestnikiem w mistrzostwach został Franciszek Paprocki (rocznik 2008 – 6 miejsce w tych zawodach). Zawody te niestety nie wyszły Wiktorowi Wiśniewskiemu oraz Wojciechowi Wiechowskiemu z Nakła nad Notecią. Dla drugiego z nich był to debiut w tego typu rozgrywkach, aczkolwiek chęcią do gry mógłby obdzielić kilka zawodów. Honor nakielan obronił Jarosław Wiśniewski, który zajął II miejsce w Turnieju Szachów Błyskawicznych rozegranych w popołudnie 09 lutego 2017 r. od godziny 17.00 (dodatkową wartościowością pomocniczą przegrał z IM Krzysztofem Żołnierowiczem – obaj po 7,5 pkt. na 9 możliwych). 

Z kolei w dniach 09-11 luty 2017 roku w Nakielskim Ośrodku Kultury przeprowadzono też Turniej Feryjny „Podnieś kategorię” o Puchar Dyrektora NOK. Tutaj z kolei komplet zwycięstw zanotował Damian Binger  z Sępólna Krajeńskiego. Wyprzedził on o 1 punkt Kacpra Leśniaka reprezentującego Gambit Świecie oraz  o 2 punkty Michała Fiugajskiego z BKS Chemik Bydgoszcz. Zawody te były jednak doskonałym treningiem dla kilku młodych zawodników, zaczynających dopiero swą przygodę z szachami (szczególnie z Mroczy czy Łochowa), którzy w przyszłości powinni rywalizować już w poważniejszych zmaganiach. 

Ceremonię zakończenia 70 Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach przeprowadzono na Przystani Wodnej w Nakle nad Notecią. Puchary, nagrody i dyplomy wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Napierała, jego zastępca Piotr Kalamon, Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, wicestarosta Andrzej Kinderman, były Starosta Nakielski Tadeusz Sobol oraz Prezes KPZSZach i sędzia główny tych zawodów Jarosław Wiśniewski. Ten ostatni wręczył brązowe odznaki KPZSzach za wspieranie, kilkuletnią pomoc i promocję szachów Burmistrzowi Nakła n. Not. Sławomirowi Napierale, Staroście Nakielskiemu Tomaszowi Miłowskiemu oraz Dyrektorowi Nakielskiego Ośrodka Kultury Michałowi Dubkowskiemu, który swoją odznakę odebrał w dniu rozpoczęcia mistrzostw. 

Nieskromnie aczkolwiek bez przesady mogę stwierdzić, że organizacja tych zawodów była perfekcyjna, co podkreślano w licznych rozmowach kuluarowych. Wiadomo też nie od dzisiaj, że perfekcja bierze się z pasji. Podobnie wysoką półkę organizacyjną w Nakle n. Not. cieszą się zawody w darta, piłkę nożną czy siatkową, itp. opierające się głównie o zaangażowanie pasjonatów.  Organizacja tak wspaniałych zawodów nie mogła by mieć miejsca gdyby nie pomoc, wsparcie i przychylność następujących firm i instytucji:

  • Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
  • Biuro Posła na Sejm RP – Łukasza Szreibera
  • Miasto i Gmina Nakło nad Notecią
  • Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią
  • Zespół Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią
  • Nakielski Ośrodek Kultury
  • Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Biuro Regionalne w Bydgoszczy
  • Browary Kujawsko-Pomorskie KRAJAN z Trzeciewnicy
  • Tamoń Andrzej ANBUD z Torunia
  • Zakład Ogólnobudowlany i Robót Drogowych JARBET Krzysztof Kowalczuk z Paterka
  • NOVO SANIT Technika Grzewcza i Sanitarna Henryk Podejko z Nakła n. Not.
  • Masarnia Władysławowo Spółka Jawna R.A.B. Zawistowski
  • Kwiaciarnia DALIA w Nakle nad Notecią
  • Wspólnota Mieszkańców nr 1 w Nakle nad Notecią
  • Sklep PLUS AGD RTV A.D.P. Przytarscy Spółka Jawna w Nakle nad Notecią
  • Portal informacyjny naklo24.pl
  • Redakcja KURIER NAKIELSKI
  • Radio NAKŁO 107,5 FM
  • PPHU ZGODA Leopold Zwoliński

Wszystkim wymienionym podmiotom i instytucjom serdecznie dziękuję za udzielone wsparcie, pomoc i dobre serce. Mogę z pełną odpowiedzialnością, szczerością i nieodpartym przekonaniem powiedzieć, że jesteście przyjaciółmi szachów w naszym województwie. Osobne podziękowania dla Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią, z panem dyrektorem Michałem Hopfingerem na czele, za gotowość do wsparcia zawodów posiadanym zapleczem logistycznym. 

(Jarosław Wiśniewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%