Zamknij

Pierwsze "koty za płoty"

15:44, 06.04.2017 Marek Kąckowski
Skomentuj fot. Grażyna Jasoń fot. Grażyna Jasoń

5 kwietnia 2017 roku ruszyło szkolenie osób niewidomych i niedowidzących, skupionych w pilskim Kole Polskiego Związku Niewidomych. Podopiecznymi Koła są osoby z terenu powiatu pilskiego. Organizatorem szkolenia jest pilskie środowisko "kijkarzy", a wolontariuszami - członkowie kilku klubów ich zrzeszających. 

Mimo obaw, zarówno ze strony organizatorów, jak i osób niewidomych, to pierwsze spotkanie należy zaliczyć do udanych. Opinię tę podzielają wszystkie osoby biorące w nim udział. O szkoleniu, jego zakresie i pewnych podstawach, tytułem wstępu opowiedział Marek. Agnieszka bardzo sprawnie przeprowadziła rozgrzewkę, a Aneta w tym czasie "walczyła" z szelkami dla niewidomych. Potem było bliższe poznawanie się uczniów i szkolących, i "machina" ruszyła. A że było naprawdę super niech świadczy chociażby czas trwania szkolenia, które spontanicznie przedłużyło się o kolejne 30 minut. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za aktywne uczestnictwo w szkoleniu, a naszym podopiecznym za cierpliwość i wyrozumiałość na niezręczności, jeśli takowe miały miejsce.

Dziękujemy Prezydentowi Miasta za wsparcie naszego pomysłu w formie przyznania niezbędnej do zrealizowania tego zadania dotacji w wysokości 3000 zł, I LO w Pile za nieodpłatne umożliwienie realizacji naszych zajęć na swoich obiektach sportowych. 

Zapraszamy już w kolejną środę, 12 kwietnia br. na godzinę 17:00 na ciąg dalszy „zmagań” z kijami i z nami.

Marek Kąckowski


Kalendarium przygotowań:

5 stycznia 2017 rok. Pierwsze spotkanie pomysłodawców szkolenia w siedzibie pilskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Zapadły wiążące decyzję co do zasadności i potrzeby przeprowadzenia takich zajęć ze strony osób niewidomych.

12 lutego 2017 rok. Zabieramy na Walentynkową odsłonę Korony Wielkoposki NW na Płotki przedstawiciela Zarządu Koła PZN w Pile Roberta Mielca. Już wiemy, że 15 osób niewidzących zgłosiło akces uczestniczenia w zajęciach.

Pod koniec lutego spotkanie w gabinecie wiceprezydenta m. Piły Pana Krzysztofa Szewca. Przedstawiamy propozycję, która spotyka się z jego aprobatą. Dwa dni później składamy wniosek o dofinansowanie szkolenia.

15 marca 2017 r. W  gabinecie prezydenta miasta Piły doszło do podpisania porozumienia w sprawie realizacji projektu. Udział wzięli: z ramienia Prezydenta Miasta Piły p.p Ewelina Ślugajska Skarbnik Gminy i Danuta Nowak-Boguslawska kierownik Biura Prezydenta, prezes i członek zarządu koła Polskiego Związku Niewidomych w Pile Sławomir Nawrot i Robert Mielec, no i przedstawiciele pomysłodawców i realizatorów przedsięwzięcia Iwona Bartczak, Aneta Dukiewicz i Marek Kąckowski. Urząd Miasta przekazał również środki w wysokości 3000 zł, które pomogą sprawnie zrealizować założone zadania. Przeznaczone zostaną przede wszystkim na zakup sprzętu niezbędnego w trakcie szkolenia.

24 marca 2017 rok.  Zrealizowaliśmy szkolenie wolontariuszy i instruktorów nw dotyczące współpracy z osobami niewidzącymi. Udział wzięli również przedstawiciele koła Polskiego Związku Niewidomych w Pile. Szkolenie bardzo sprawnie i ciekawie przeprowadziła Georgina Myler, instruktor i trener nw niewidomych środowiska bydgoskiego, kobieta wielkiego serca i długoletni praktyk. Okazało się, że czeka nas, jak i osoby niewidome naprawdę duże wyzwanie.

31 marca 20117 r. Sprzęt niezbędny do przeprowadzenia szkolenia już w komplecie. Są kije do nordic Walking i specjalne szelki – prowadnice.

(Marek Kąckowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%