Zamknij

Sztafeta Niepodległości

16:39, 10.08.2018 źródło: por. Diana WARCHOCKA Aktualizacja: 16:47, 10.08.2018
Skomentuj Sztafeta Niepodległości Sztafeta Niepodległości

Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegnie w „Sztafecie 100-lecia niepodległości” wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikami będą żołnierze i pracownicy WOT, którzy zostaną podzieleni na dwie grupy:  „Źródło” i „Ujście”. Każda zmiana sztafety będzie musiała pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie około 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa WOT do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy, zainteresowanie wydarzeniem przerosło jednak oczekiwania organizatorów. Ostatecznie spośród zgłoszonych komisja wybrała około 130 osób.

– W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

„Źródło” i „Ujście”

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy w dniu 11 sierpnia wystartuje grupa zadaniowa „Źródło” i weźmie w niej udział 74 biegaczy. Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 620 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa „Ujście”, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

Uroczyste zakończenie sztafety odbędzie się 14 sierpnia około godz. 17 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Kujawsko-Pomorski odcinek sztafety

Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobiegną w sztafecie w grupie Ujście na trasie Zakurzewo-Grudziądz, Cierpice-Toruń, Włocławek liczącej w sumie około 185 km. Początek kujawsko-pomorskiego odcinka sztafety rozpocznie się w Grudziądzu gdzie 12 sierpnia około godziny 22.00, kujawsko-pomorscy Terytorialsi przejmą „pałeczkę” od żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady OT. Dalej trasa przebiegać będzie przez Bydgoszcz, Toruń, Włocławek gdzie nastąpi przekazanie sztafety żołnierzom 5 Mazowieckiej Brygady OT.

* * *

WOT w województwie kujawsko - pomorskim

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej została powołana decyzją MON z dnia 15 stycznia 2018 roku. W jej skład będą wchodzić trzy bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne kompanie dyslokowane w trzech rejonach województwa kujawsko-pomorskiego: w Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu. Dowódcą kujawsko-pomorskiej brygady jest płk Krzysztof Stańczyk. Głównym zadaniem 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń podstawowych oraz wyrównawczych żołnierzy OT. 
 
Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

(źródło: por. Diana WARCHOCKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%