Zamknij
REKLAMA

V Festiwal Piosenki Religijnej - Chełmno 2018 "W ramionach Matki"

09:39, 10.07.2018 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
V Festiwal Piosenki Religijnej - Chełmno 2018 "W ramionach Matki" - fot. nadesłane

Festiwal Piosenki Religijnej "W ramionach Matki" odbył się w Chełmnie po raz piąty. Przedsięwzięcie to ma na celu uświetnienie obchodów odpustu chełmińskiego, którego historia sięga połowy XVII w. W dniach 1 i 2 lipca co roku przybywają rzesze pielgrzymów, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych ku czci Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, zanosząc modlitwy, podziękowania i prośby szczególnie o zdrowie, gdyż Matka Bolesna Chełmińska jest opiekunką ludzi chorych i cierpiących. Festiwal odbył się w 1 lipca 2018 r., na Rynku w Chełmnie w ramach uroczystości odpustowych.

Celem Festiwalu jest popularyzacja piosenki religijnej, promocja kultury chrześcijańskiej wyrażona muzyką i śpiewem oraz rozwój amatorskiego ruchu artystycznego.
 
W Festiwalu wzięli udział soliści i zespoły działające przy parafiach, w szkołach, przedszkolach, świetlicach osiedlowych, domach kultury itp. 

Uczestnicy Festiwalu występowali w dwóch kategoriach:

  • soliści i duety
  • zespoły i schole 

oraz w grupach wiekowych:

  • dzieci (przedszkolaki, szkoła podstawowa)
  • młodzież (gimnazjum i szkoły średnie)
  • dorośli

Uczestnicy festiwalu prezentowali dwa utwory, w tym jeden o tematyce Maryjnej. Występy oceniało profesjonalne Jury w składzie: Wojciech Błaszak, Aleksandra Gasin, Ks. Tomasz Fryc i Ludmiła Sałtykowa. Poziom umiejętności wszystkich uczestników był bardzo wysoki, o czym świadczyły długie obrady Jury. Ostatecznie w każdej kategorii przyznano po 3 miejsca i wyróżnienia.  W kategorii "soliści – młodzież" II miejsce otrzymała Małgorzata Brączyk z Więcborka, a w kategorii "soliści – dorośli" I miejsce zajęła Anna Kamińska z Lubczy.
 
Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno uczestników jak i publiczności. W tym roku wystąpiło na chełmińskiej scenie ponad 30 "podmiotów wykonawczych".

Organizatorzy: Chełmiński Dom Kultury i Rzymsko-Katolicka Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Współorganizator: Muzeum Ziemi Chełmińskiej. 

tekst i fot. nadesłane, Chełmiński Dom Kultury

 

(E.S)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone