Zamknij

Przedszkolaki z "Bajki" włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski

19:07, 28.10.2018 Koordynator akcji: Anna Górniak Aktualizacja: 19:13, 28.10.2018
Skomentuj Przedszkolaki z "Bajki" włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski - fot. Bajka Przedszkolaki z "Bajki" włączyły się w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski - fot. Bajka

W dniach 15-22.X.2018 r. wzięliśmy czynny udział w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski pod hasłem „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie”.

Zorganizowana przez Kujawsko – Pomorski Ośrodek Szkolno – Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille'a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus kampania została objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Poczty Polskiej S. A.

Celem naszych działań było przybliżenie społeczeństwu funkcjonowania osób z problemami wzrokowymi, kształtowanie wśród przedszkolaków postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji, empatii, gotowości do udzielania pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, a także zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem.

Przez cały tydzień przedszkolaki uczyły się o problemach, z jakimi zmagają się osoby niewidzące, tj. poruszanie i przemieszczanie, wykonywanie codziennych czynności. Cykl przeprowadzonych zajęć pozwolił dzieciom zrozumieć i uwrażliwił na potrzeby osób z wadą wzroku. Maluchy przekonały się jak wygląda życie „w ciemności”, której zazwyczaj się boją.

Niezwykle cennym doświadczeniem była wizyta w przedszkolu członków zarządu Koła Powiatowego Okręgu Kujawsko – Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych: P. Mirosławy Grabowskiej, P. Jana Klucha oraz P. Jana Klona. Zaproszeni przez nas goście dzielili się z nami swoimi doświadczeniami, prezentowali urządzenia i sprzęty, które ułatwiają im codzienne funkcjonowanie, tj. biała laska, czytak, igły brajlowskie, czytnik kolorów, czujnik do pomiaru cieczy w naczyniu, zegarek brajlowski, mówiący zegarek, telefon, termometr dla niewidomych, bilonówka, monookular, lupy powiększające i specjalna miara krawiecka. Dużym problemem, na który zwrócili szczególną uwagę jest natomiast brak świateł głosowych na przejściach dla pieszych, a także trudności z pokonywaniem schodów w urzędach i innych miejscach użyteczności publicznej. Osobom z dysfunkcją wzroku jest dużo łatwiej poruszać się po schodach, gdy przynajmniej na pierwszym i ostatnim stopniu są namalowane żółte pasy. Dzięki zdobytym wiadomościom dzieci przekonały się jak ważne jest pomaganie innym.

Po warsztatowej części spotkania przyszedł czas na przyjemności. W ramach podziękowania przy słodkim poczęstunku wręczyliśmy naszym gościom kwiatki, a także przedstawiliśmy przygotowany program artystyczny. Na zakończenie Pani Mirka napisała na pamiątkę każdemu przedszkolakowi pismem punktowym jego imię za pomocą specjalnej maszynki przeznaczonej do pisania alfabetem Braille'a.

Serdecznie dziękujemy za spotkanie w serdecznej i miłej atmosferze. Życzymy nieprzemijającego optymizmu, wytrwałości i życzliwości ludzi.

Bądźmy wrażliwi i pomocni dla osób, które inaczej postrzegają świat, doceniajmy to co mamy, bo „jedyną rzeczą gorszą od ślepoty jest mieć wzrok, ale nie dostrzegać tego co najważniejsze” (sentencja nieznanego autora). Zmieniajmy świat na lepszy!

( Koordynator akcji: Anna Górniak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%