Zamknij

Złotów: Zwiedzaj muzeum w duchu "slow"

15:42, 13.04.2017 | Muzeum Ziemi Złotowskiej
REKLAMA
Skomentuj
fot. Muzeum Ziemi Złotowskiej

W sobotę, 22-go kwietnia 2017 o godzinie 12:00 w 71 muzeach i galeriach w 35 miastach Polski odbędzie się siódma edycja muzealnej akcji Dzień Wolnej Sztuki. W Muzeum Ziemi Złotowskiej "Dzień Wolnej Sztuki" odbędzie się po raz pierwszy!

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, o godzinie 12:00 muzea pokazują uczestnikom akcji jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Takie "wolne" zwiedzanie ma kilka wymiarów - po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o "delektowanie" się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym - podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

Przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Ich celem jednak nie jest wygłoszenie wykładu - mają oni animować rozmowę. Dzień Wolnej Sztuki ma uświadamiać, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie. W Muzeum Ziemi Złotowskiej wolontariuszami będą uczniowie złotowskiego CKZiU „Rolniczaka” pod opieką dyrektor Anny Ściubeł i pani Agnieszki Heciak.

Lista złotowskich obiektów:

  • MZZ - Czarna kuchnia – aranżacja etnograficzna
  • MZZ - Haft krajeński
  • MZZ - Krajeński strój ślubny z I połowy XX wieku
  • MZZ - Portrety: Marii i Andrzeja Karola Grudzińskich, autor: Kalitzki Franciszek, 1815 r., technika - olej na desce, wym. 87x66 cm
  • MZZ - W polskiej szkole V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech – 1923-39

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia, w tym lista uczestniczących muzeów i galerii znajduje się na www.dzienwolnejsztuki.pl, www.facebook.com/dzienwolnejsztuki.

(Muzeum Ziemi Złotowskiej)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018