Zamknij
REKLAMA

Wystawa człuchowskich pisanek

20:10, 14.04.2017 | UM Człuchów
REKLAMA
Skomentuj
fot. UM Człuchów

Pisanki zdobione różnymi technikami można oglądać w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Do 27 kwietnia czynna tam będzie pokonkursowa wystawa prac przygotowanych przez mieszkańców regionu. To także pokaz różnych technik zdobienia jaj wielkanocnych. W galerii umieszczono ponad 200 różnego rodzaju jaj wielkanocnych.

Najprostszą metodą przygotowania pisanki jest jej pomalowanie odpowiednim flamastrem lub oklejenie papierem. Takiej jednak nie stosują fachowcy - uważa Pani Barbara Pawlicka z Gwieździna. Jej zdaniem - prawdziwa pisanka musi być pisana woskiem.

- Najpierw rysuję wzory na białej pisance woskiem, wkładam to do farbki żółtej. Pokrywam woskiem te elementy, które mają być żółte i wkładam jajko do farbki czerwonej. Potem wosk nakładam na elementy, które mają pozostać czerwone i wkładam jajko do farbki czarnej. Na koniec nad świecą zmywam wosk i odkrywam całą pisankę - tłumaczy Pani Barbara.

Inną popularną formą zdobienia jaj wielkanocnych jest wydrapywanie wzorów na skorupce zabarwionej w gotowanych łupinach cebuli. Jako ostrza najlepiej używać wiertła dentystycznego. Doskonale sprawdza się też skalpel chirurgiczny.

Tradycja malowania pisanek na człuchowskie wystawy sięga początku lat 80-tych. Wtedy to w miejscowym klubie osiedlowym „Mieszkaniec”, nieżyjący już dzisiaj plastyk, Jan Bernard Jakubowski - zorganizował pierwszą taką galerię. Od lat 90-tych organizował on także konkurs na najładniejszą pisankę. Teraz jego tradycje kontynuuje miejscowe muzeum.

(UM Człuchów)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018