Zamknij

Zespół ekspercki zajmie się Zachemem

01:09, 06.03.2018 źródło: Urząd Wojewódzki Bydgoszcz Aktualizacja: 01:14, 06.03.2018
Skomentuj Zespół ekspercki zajmie się Zachemem - fot. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Zespół ekspercki zajmie się Zachemem - fot. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
reo

Powołany wczoraj przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza zespół ekspercki będzie zajmował się oceną stanu zanieczyszczeń oraz określeniem niezbędnych działań podejmowanych na terenach dawnych Zakładów Chemicznych "Zachem" w Bydgoszczy.

O szczegółach poinformowali podczas konferencji prasowej obecni także poseł na Sejm RP Piotr Król, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Maria Dombrowicz oraz wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu Dariusz Wrzos.

- Chciałbym podkreślić, że do tej pory nie było wiarygodnych badań i ich wyników dotyczących tych terenów, które byłyby upublicznione. Pierwsze takie informacje zostały przekazane przez pana prezydenta Bydgoszczy w 2016 r. i był to początek pewnego procesu, który przez ostatnie dziesięciolecia był odkładany – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Działania w tej sprawie zapoczątkował wiceprezes WFOŚiGW Dariusz Wrzos, wówczas dyrektor RDOŚ. W ramach prac Akademia Górniczo-Hutnicza wykonała kolejne badania, ale również złożony został wniosek do Programu Infrastruktura i Środowisko na 93 mln zł o dofinansowanie działań, które będą podejmowane na tym terenie.

- Złożony projekt wymagał wkładu własnego w wysokości 14 mln zł i w ostatnim czasie wszyscy zabiegaliśmy o zabezpieczenie tych środków. Myślę, że ta sprawa ma się ku końcowi i zostanie pomyślnie załatwiona. Wystąpiłem również o powołanie formalnego zespołu w Ministerstwie Środowiska i obecnie czekamy na wyznaczenie terminu spotkania – poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W skład zespołu eksperckiego weszli m.in. przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, wiceprezes WFOŚiGW Dariusz Wrzos jako przewodniczący, dyrektor RDOŚ Maria Dombrowicz, naukowcy, przedstawiciele samorządów i instytucji.

- Począwszy od tego jak duży jest obszar Zachemu, przez kwestię wód gruntowych oraz tego, że część mieszkańców Bydgoszczy mieszka na terenie skażonym przez te wody wskazują na to, że ilość wątków i spraw przekracza możliwości jednej instytucji. Z tego powodu skierowałem wniosek o powołanie takiego zespołu. Z pewnością jest potrzebne grono fachowców, które będzie koordynowało działania i jest także potrzebny plan tych działań, który należy opracować – powiedział poseł Piotr Król.

Do zadań zespołu będzie należało m.in. dokonanie oceny stanu zanieczyszczeń środowiska na terenie dawnego Zachemu, monitorowanie zagrożeń bezpieczeństwa zdrowia ludzi i informowanie o tych zagrożeniach, zbieranie danych i informacji na temat aktualnego stanu środowiska i współpraca w tym zakresie z organami administracji, służbami i innymi podmiotami.

Szczegóły przedstawił wiceprezes WFOŚiGW Dariusz Wrzos: 

- Zachem to potężny teren – 1600 ha, to wielu właścicieli i wiele podmiotów, w tym także prowadzących gospodarkę odpadami na tym terenie. Przede wszystkim to 20 różnego rodzaju miejsc emisji zanieczyszczeń do wód gruntowych. Te miejsca zostały zdiagnozowane już pod koniec lat 80-tych, kiedy powstało opracowanie które zostało utajnione przez następnych zarządców. Na szczęście udało się nawiązać współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą, która od 2010 r. prowadziła swoje badania na tym terenie. Ich przedmiotem było przede wszystkim składowisko "Zielona" – jedno z najgroźniejszych. Ma ono powierzchnię ponad 11 ha, ale chmura zanieczyszczeń, która wyemigrowała przez ponad 50 lat jego obecności oddziałuje obecnie na ponad 600 ha. Na tym obszarze działa przynajmniej kilkanaście organów administracji i służb, które prowadzą szczątkowe badania, ale do tej pory był między nimi dość ubogi przepływ informacji. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2017 i 2018 r. przez AGH wynika, że w kierunku Łęgnowa napływa 5 chmur zanieczyszczeń. Konieczne jest ustalenie diagnozy stanu środowiska, określenie z jakimi substancjami mamy do czynienia i zaproponowanie odpowiednich działań, którymi zajmie się RDOŚ.

- Kontynuacja działań RDOŚ jest obecnie bardzo istotna. Dotyczy to działań zapobiegawczych i naprawczych, a więc tego wszystkiego co mieści się w kompetencjach RDOŚ. 23 stycznia tego roku wydaliśmy decyzję administracyjną nakładającą na syndyka obowiązek zabezpieczenia składowiska "Zielona" w terminie do 30 czerwca 2018 r. – dodała dyrektor RDOŚ Maria Dombrowicz.

(źródło: Urząd Wojewódzki Bydgoszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%