Zamknij

Dożynki powiatowe odwołane

19:51, 28.08.2017 | Anna Czyżak-Skowrońska
REKLAMA
Skomentuj
Dożynki powiatowe odwołane

Ze względu na skalę zniszczeń wywołanych przez nawałnicę, która przeszła przez powiat nakielski w nocy z 11/12 sierpnia 2017 r. i poczyniła na jego obszarze ogromne zniszczenia Zarząd Powiatu Nakielskiego zadecydował o rezygnacji ze współorganizowania z gminą Szubin w dniu 9 września br. dożynek w Kołaczkowie, które miały mieć charakter powiatowo-gminny. Jednocześnie jeszcze raz dziękujemy Burmistrzowi Arturowi Michalakowi za to, że zgodził się na współorganizację dożynek, jednak okoliczności zmuszają nas do odwołania naszego uczestnictwa w tegorocznym Święcie Plonów.

Środki finansowe, które miały zostać przeznaczone na współorganizację zasilą fundusz pomocowy, z którego udzielone zostanie wsparcie na usuwanie skutków żywiołu.

Wiele rodzin z powiatu nakielskiego znalazło się w tragicznej sytuacji i potrzebuje pomocy - zniszczeniu uległy budynki mieszkalne i gospodarcze oraz inne mienie. 610 rodzin zostało zakwalifikowanych do pomocy do 6.000 zł. Według aktualnych danych Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w całym powiecie nakielskim 1464 adresy posiadają uszkodzone budynki, w tym aż 87 budynków zostało wyłączonych z użytkowania. 

Wichura poczyniła ogromne straty również w rolnictwie i leśnictwie. Żniwa nie są jeszcze skończone, pola uprawne są zalane i jeszcze nie wiadomo, czy zbiory będą możliwe.

Z danych z dnia 28.08.2017 r. wynika, że w powiecie nakielskim powierzchnia zniszczonych upraw (uznanych przez komisje ds. szacowania w rolnictwie) wynosi 3.173,437 ha, co oznacza straty w wysokości 1.896.000 zł. 552 budynki gospodarskie zostały uszkodzone (dane zweryfikowane przez komisje budowlane), a kwota strat wynikających z protokołów lub tylko szacunkowa to 1.677.350 zł.
 
Całkowicie zniszczone lub uszkodzone zostały też lasy niepaństwowe - na terenie powiatu nakielskiego szkody obejmują 1568 ha lasów (ogólnie w powiecie są 2624 ha lasów prywatnych).

Wszystkim rolnikom, sadownikom, producentom warzyw i ogrodnikom z powiatu nakielskiego życzymy, by pogoda sprzyjała uprawom. Dziękujemy też za całoroczny trud włożony w uprawę roślin i za wierność tradycji.

(Anna Czyżak-Skowrońska)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone