Zamknij

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Nakło nad Notecią

00:21, 14.11.2018 Szymon Niemczewski - UMiG Nakło nad Notecią Aktualizacja: 00:27, 14.11.2018
Skomentuj 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Nakło nad Notecią - fot. Szymon Niemczewski 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Nakło nad Notecią - fot. Szymon Niemczewski

Oficjalne obchody rozpoczęły się sadzeniem dębów w Parku Jana III Sobieskiego. 25 drzew zasadzono z inicjatywy Rady Miejskiej oraz Towarzystwa Przyjaciół Nakła. Odsłonięty został też pamiątkowy kamień. Następnym etapem była msza św. w kościele pw. św. Stanisława BiM, którą celebrowali wspólnie ks. prob. Tadeusz Michalak, ks. prob. Michał Adamczyk oraz ks. prob Andrzej Rumocki. Licznie zgromadzeni w świątyni mieszkańcy Miasta i Gminy Nakło nad Notecią wysłuchali homilii wygłoszonej przez gospodarza parafii. W liturgii uczestniczyły władze samorządowe powiatu i gminy, a także kompania honorowa 1. batalionu logistycznego Ziemi Nakielskiej. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała orkiestra dęta OSP.

Z kościoła uczestnicy uroczystości udali się na Rynek, gdzie po wciągnięciu flagi narodowej na maszt i hymnie, okolicznościowe słowo wygłosił burmistrz Sławomir Napierała. Wartę honorową pod Pomnikiem Wdzięczności Wojsku Polskiemu wystawili żołnierze 1 batalionu logistycznego "Ziemi nakielskiej". Delegacje samorządów, stowarzyszeń, organizacji, służb mundurowych, szkół i przedszkoli, w tym przedstawiciele Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, złożyły wiązanki kwiatów u stóp Pomnika Wdzięczności Wojsku Polskiemu. Kompania na cześć bohaterów, którzy oddali życie w walce o niepodległość wystrzeliła w niebo salwę honorową. Wysłuchano wiązanki melodii wojskowych w wykonaniu orkiestry dętej OSP. Członkowie "Nadnoteckich Sokołów" udali się motocyklami na miejsca pamięci, by tam zapalić znicze. Również najmłodsi mieszkańcy naszej Gminy zaznaczyli swoje uczestnictwo w tej ważnej rocznicy, wypuszczając w niebo 100 biało-czerwonych baloników.

Na nakielskim rynku wisiała mozaika przedstawiająca Józefa Piłsudskiego, utworzona ze zdjęć ok. 200 osób, które zapozowały w maciejówce i z wąsem wcielając się tym samym w postać Marszałka. Banner w najbliższym czasie umieszczony zostanie na budynku Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy obchodów udali się na zorganizowany przez Nakielski Ośrodek Kultury festyn. Na nakielskim stadionie odbyła się sztafeta "Tysiąc setek na stulecie". "Wieczorem Niepodległości" - czyli wspaniałym koncertem, który zgromadził spore grono odbiorców w sali konferencyjnej NOK, zakończyły się obchody 11 listopada w Gminie Nakło nad Notecią.

Dodatkowym akcentem z okazji Święta Niepodległości było nabranie barw narodowych przez nakielską wieżę widokową. Kolor czerwony zdobił budynek, natomiast białe smugi światła rozdzierały mroczne niebo nad Nakłem nad Notecią.

(Szymon Niemczewski - UMiG Nakło nad Notecią)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%