REKLAMA

Pomoc dla OSP Wałdowo pilnie potrzebna

15:21, 13.09.2017 | UM Sępólno Krajeńskie
REKLAMA
Skomentuj
Pomoc dla OSP Wałdowo pilnie potrzebna - fot. UM Sępólno Krajeńskie

Rok temu w całym kraju zasłynęli spektakularną akcją ratowania życia aktora, który podczas spektaklu na scenie doznał zawału serca. Dzisiaj sami potrzebują pomocy. Mowa o strażakach ochotnikach z Wałdowa w Gminie Sępólno Krajeńskie. Druhowie w akcjach usuwania skutków nawałnicy stracili sprzęt. Chcą nadal pomagać, ale nie mogą.

Strażacy z Wałdowa mają zniszczony samochód, piły i pompy. Wszystko zużyło się podczas akcji ratowniczych. 

- Wóz bojowy nie nadaje się do użytku, bo ma pękniętą ramę, słabe hamulce i rozpadającą się skrzynię biegów - mówi Tobiasz Świniarski, naczelnik OSP Wałdowo. - Pojazd w takim stanie nie zostanie nawet dopuszczony do ruchu - dodaje. 

Druhom z Wałdowa potrzebne są też piły łańcuchowe oraz pompy szlamowe i głębinowe. 

- Pracowaliśmy przez dwa i pół tygodnia od rana do nocy. Sprzęt zwyczajnie się zużył. Na końcu używaliśmy nawet swoich prywatnych narzędzi - wtóruje Sławomir Wierzchucki, prezes OSP Wałdowo.

Teraz jest pilna potrzeba, aby remizę w Wałdowie wyposażyć na nowo. Strażaków jednak na taki wydatek nie stać. Potrzebny jest przede wszystkim samochód gaśniczy. Nowy kosztuje około 800 tysięcy złotych. Druhowie będą zadowoleni nawet z używanego, w przyzwoitym stanie technicznym. To jednak też wydatek rzędu 300 tysięcy złotych. Nawet gmina nie udźwignie takiego, nieplanowanego wcześniej wydatku.

Innym problemem jest brak jakiegokolwiek wozu gaśniczego w tej części gminy. Oprócz jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, taki pojazd posiada jedynie OSP w Lutowie. Ten zresztą jest również mocno wyeksploatowany. Obecnie w przypadku nawet najmniejszego pożaru we wschodniej części gminy, strażacy z Wałdowa nie mają czym wyjechać do akcji gaśniczej. Wówczas można jedynie liczyć na pomoc, która nadejdzie z odległego o kilkanaście kilometrów Sępólna Krajeńskiego. W przypadku pożaru, ważna jest jednak każda minuta.

(UM Sępólno Krajeńskie)
REKLAMA

Komentarze (1)

StrazakStrazak

0 2

Obecnie druchowie mają wypożyczone auto z OSP Zalesie... 19:48, 13.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018