Zamknij

Poskarżą się w sądzie na zmianę nazwy ulicy BoWiD

17:39, 21.06.2018 ps Aktualizacja: 18:19, 21.06.2018
Skomentuj Poskarżą się w sądzie na zmianę nazwy ulicy BoWiD - fot. UM Sępólno Krajeńskie Poskarżą się w sądzie na zmianę nazwy ulicy BoWiD - fot. UM Sępólno Krajeńskie

Jest już gotowy projekt uchwały Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim w sprawie wniesienia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy skargi na zarządzenie zastępcze Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, zmieniające nazwę ulicy Bojowników o Wolność i Demokrację, położonej w Sępólnie Krajeńskim, na ulicę Gryfa Pomorskiego.

Podczas najbliższej sesji, 27 czerwca 2018, Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim zajmie się uchwałą, na podstawie której upoważni Burmistrza Sępólna Krajeńskiego do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na zarządzenie zastępcze Wojewody Kujawsko - Pomorskiego z dnia 23 maja 2018 r. w sprawie nadania nazwy ulicy, wydane na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu.

W swoim zarządzeniu Wojewoda Kujawsko - Pomorski wskazał, że Rada Miejska w Sępólnie Krajeńskim nie wykonała ustawowego obowiązku i nie dokonała w wyznaczonym przez ustawodawcę terminie tj. w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy, zmiany nazwy ulicy Bojowników o Wolność i Demokrację, położonej w mieście Sępólno Krajeńskie. W opinii wojewody, nazwa tej ulicy jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

Z kolei dosyć mętne uzasadnienie uchwały Rady Miejskiej w Sępólnie podnosi fakt, że Gmina Sępólno Krajeńskie kilkakrotnie zwracała się do IPN w Gdańsku o wydanie opinii na temat nazwy ulicy Bojowników o Wolność i Demokrację, której nie otrzymała do chwili obecnej. W tej sytuacji Rada uznaje, że niepodjęcie stosownej uchwały wynikało z przyczyn niezależnych od niej. 

Jednocześnie, w ocenie Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim, nazwa ulicy Bojowników o Wolność i Demokrację nie jest niezgodna z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, bowiem ulica Bojowników o Wolność i Demokrację upamiętnia wszystkich znanych i nieznanych bojowników, którzy z bronią w ręku lub metodami pokojowymi, walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość kraju.

Tłumaczenie to można nazwać pokrętnym choćby z tego względu, że w opinii radosnych twórców tej uchwały, aby nazwę ulicy zmienić, bezwzględnie potrzebna jest opinia urzędu państwowego o uprawnieniach badawczych, edukacyjnych, archiwalnych, śledczych i lustracyjnych jakim jest IPN, żeby jednak tej nazwy nie zmieniać, wystarczy mgliste przeświadczenie grona kilkunastu osób zasiadających w Urzędzie i Radzie, których kompetencje w sprawie orzekania o faktach historycznych są żadne.

Będąca pamiątką poprzedniej, słusznie minionej, epoki nazwa tej konkretnie ulicy w Sępólnie Krajeńskim, jednoznacznie kojarzy się z komunizmem i każdy kto wie w jakim czasie i w jakich okolicznościach została nadana, musi też wiedzieć, o których bojowników tu chodzi i jaką wolność i demokrację owi bojownicy wywalczyli. Każdy, kto twierdzi inaczej wykazuje się złą wolą albo brakiem podstawowej wiedzy.

W obecnej sytuacji wypada mieć nadzieję, że chociaż niektórzy radni spojrzą w głąb swojego sumienia i zagłosują przeciw proponowanej uchwale. Te nadzieje mogą się jednak okazać płonne, ponieważ mówimy tu o mieście, w którym do tej pory, 30 lat po roku 89, władza chętnie czci datę wkroczenia armii sowieckiej, jakby to było polskie święto narodowe.

(ps)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%