Zamknij

Więcbork: Prawie wszystkie podatki lokalne w górę

15:12, 02.12.2017 | Paweł Szydeł
REKLAMA
Skomentuj
Więcbork: Prawie wszystkie podatki lokalne w górę - fot. Paweł Szydeł

Podczas czwartkowej sesji radni Rady Miejskiej w Więcborku, jednogłośnie i bez żadnej poprzedzającej głosowanie dyskusji, podnieśli ręce za zaproponowanymi przez Burmistrza Więcborka, podwyżkami prawie wszystkich podatków lokalnych na rok 2018. W konsekwencji, wzrosną stawki podatku od nieruchomości, od środków transportowych, a także stawki podatku rolnego i leśnego. Jedynie stawka podatku za posiadanie psa pozostanie bez zmian.

Z namiastką dyskusji nad sprawą podatków mieliśmy do czynienia jedynie na, odbywającym się na dwa dni przed sesją, posiedzeniu połączonych komisji ale dopiero wówczas, gdy propozycję podwyższenia danin lokalnych skrytykował jeden z mieszkańców, nie będący radnym.

- Jestem przeciwny podnoszeniu jakichkolwiek podatków. Dzisiaj, zwiększanie obciążeń jest działaniem wbrew temu, co robi Rząd, który próbuje ulżyć ludziom, zwiększyć ilość pieniądza w ich kieszeniach, żeby to z kolei nakręcało koniunkturę, a tymczasem, z drugiej strony, podatnik dostaje od samorządu w łeb - mówił Leszek Skaza.

Jego zdaniem, podwyższenie podatków lokalnych może za chwilę doprowadzić do wzrostu cen w sklepach i tym sposobem spirala inflacyjna będzie się nakręcała. Leszek Skaza mówił także, że podwyższanie podatków mieszkańcom zajmującym się rolnictwem, których dotknęły ostatnio klęski żywiołowe oraz deszczowa aura, która spowodowała i nadal powoduje ogromne straty, będzie dla nich zbyt dużym obciążeniem.  

Radni próbowali sprawę bagatelizować, mówiąc że są to podwyżki kosmetyczne, o 2 czy 5 groszy. Zapominali jednak dodać, że te rzeczywiście niewielkie kwoty trzeba, w przypadku podatku od nieruchomości, jeszcze pomnożyć przez ilość metrów kwadratowych czy hektarów. Radni wskazywali także, że gmina potrzebuje pieniędzy na inwestycje.

Do opinii pana Skazy przychylał się częściowo radny Wenda, ale w głosowaniu już tak wyraźnie tego nie potwierdził. 

Proponowanych podwyżek podatku bronił natomiast Burmistrz Więcborka, który mówił m.in.:

- Podwyżki te mają spowodować jedynie utrzymanie realności środków, które mamy w budżecie. Zgadzam się częściowo z panem Skazą, ale śmiem twierdzić, że ten wzrost podatku o 2 procent nie spowoduje wzrostu cen w sklepach.

- Jestem daleki od tego, żeby sięgać bezkrytycznie do kieszeni mieszkańców, ale skądś te pieniądze trzeba brać. Chciałbym tylko żeby te środki, które mamy do dyspozycji zachowały swoją wartość, czyli podnosimy o wskaźnik inflacji - dodał Waldemar Kuszewski.

Ostatecznie, podczas sesji, Rada Miejska przyjęła dwie uchwały w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości i w sprawie stawek podatku od środków transportowych. Skutkują one wzrostem powyższych podatków o ok. 2 procent.

Przykładowo, w podatkach od nieruchomości w roku 2018, właściciele mieszkań będą płacili o 0,01 zł więcej czyli 0,74 zł/m2. W budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, opłata ta wynosić będzie 18,88 zł/m2 - wzrost o 0,37 zł. 

Wzrosną także stawki podatku od środków transportowych. I tak na przykład, za pojazd o dopuszczalnej masie od 3,5 do 5,5 tony, trzeba będzie zapłacić 756 zł - wzrost o 24 zł. Roczny podatek za duży autobus wynosić będzie 2.100 zł - wzrost o 38 zł.

Nieco inaczej wygląda sprawa podatku rolnego i leśnego, które oblicza się odpowiednio, według średniej ceny skupu żyta i średniej ceny drewna, ogłaszanych przez Prezesa GUS. W związku z tym, że cena zarówno żyta, jak i drewna nieco wzrosły, wzrośnie także stawka podatku rolnego i leśnego. Każda rada gminy ma jednak prawo do obniżenia podstawy tego podatku. Rada Miejska Więcborka z tego prawa nie skorzystała i dlatego podatek rolny i leśny w Gminie Więcbork będzie w roku 2018 wyższy niż w roku bieżącym.

Z szacunkowych wyliczeń wynika, że na podwyżce wszystkich lokalnych podatków Gmina Więcbork zyska lub, jak kto woli, podatnicy stracą ok. 100.000 zł.


Czy lubimy płacić podatki?

Odpowiedź na tak postawione pytanie, wbrew pozorom, nie jest prosta. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że dużo łatwiej wysupłać z własnej kieszeni kolejny grosz na cele publiczne, gdy widzimy, że nasze ciężko zarobione pieniądze wydawane są rozsądnie, w sposób przynoszący pożytek całej społeczności. Z tym niestety bywa różnie.


Z uchwalonymi stawkami podatku od nieruchomości i od środków transportowych można zapoznać się na stronie BIP Gminy Więcbork:

Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. 

Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz poboru tego podatku w drodze inkasa 

(Paweł Szydeł)
REKLAMA

Komentarze (4)

smiech na salismiech na sali

5 1

Śmiać mi się chce kiedy ktoś próbuje usprawiedliwiać podwyżke podatków. Inwestycje? W Więcborku może i tak. Okoliczne wsie zostawione same sobie, drogi po których nie da się jeździć odkąd pamiętam. Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem jakąkolwiek równarke na swojej drodze. I za co my płacimy? Żeby żyło się lepiej? Chyba tylko wybranym. Jedyne z czego się ciesze to to, że wiem na kogo nie głosować w następnych wyborach na burmistrza gminy. 17:40, 02.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

0 3

To tylko inflacja. Nie przesadzaj. Uważam, że radni podjęli odpowiedzialną choć niepopularną decyzję. 18:24, 02.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkanka gminy Więmieszkanka gminy Wię

0 0

cóż tu powiedzieć, każdy chce mieć fajnie, ale trzeba pamiętać o tym, że z pustego i Salomon nie naleje. Inflacja dotyka każdego. Ceny idą w górę i każdy to przyjmuje. Jedziesz tankować paliwo, i się nie zastanawiasz nad tym, czy może jednak pojechać rowerem zamiast samochodem. Palisz papierosy?? a może przelicz ile wydajesz miesięcznie zakładając, że palisz paczkę dziennie x 12 zł x 30 dni.....ileż już mamy? sporo. Co do inwestycji, zasada jest jedna - tam gdzie jest największy okręg wyborczy, tam się robi najwięcej - patrz; Sypniewo i Więcbork. Tak było, jest i będzie. 15:54, 03.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pytekpytek

0 0

a co ma palenie do podatków lokalnych? 23:11, 04.12.2017


© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone