Zamknij

Metody leczenia alkoholizmu

19:29, 24.02.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Alkoholizm to jeden z największych społecznych problemów, nadal niedoceniany w wystarczającym stopniu. Choroba ta dotyka nie tylko samego alkoholika, ale także niesie ze sobą konsekwencje i ma ogromny wpływ na osoby z jego najbliższego otoczenia. W uzależnienie od alkoholu może zaś popaść każdy, niezależnie od płci, wieku, wykształcenia, a jednocześnie nie jest łatwo sobie z tym problemem poradzić. Mimo to walczyć z nim trzeba.

Zasadniczym problemem, z którym trzeba się zmierzyć, jest uświadomienie sobie przez chorego, że ma problem alkoholowy. Dopiero gdy osoba taka zaakceptuje, że jest uzależniona i sama sobie nie poradzi, można podejmować próbę leczenia. Wszystko przez to, że choroba alkoholowa ma złożony charakter i nie wpływa ona na organizm jedynie w fizyczny sposób. Jej podłoże jest w dużej mierze psychologiczne i często wiąże się z dodatkowymi problemami. To dlatego alkoholizm dotyka tak często osób, które żyją pod stałą presją. Alkohol staje się ucieczką od problemów i natychmiastową gratyfikacją, której trudno się oprzeć. Z tego też względu nie istnieje magiczna pastylka, która pozwalałaby automatycznie zerwać z nałogiem i wyleczyć się z tej choroby.

Nie zmienia to faktu, że jeszcze do niedawna powszechnie stosowane było leczenie farmakologiczne, zwłaszcza przy wykorzystaniu disulfiramu, czyli tak zwanego esperalu. Popularna wszywka alkoholowa działa na zasadzie odstraszania od spożywania napojów z procentami. Zawarty w niej disulfiram wchodzi w reakcję z alkoholem, zaburzając procesy metaboliczne rozkładające aldehyd octowy do mniej szkodliwego kwasu octowego. Aldehyd odkłada się zaś w organizmie, powodując objawy zatrucia. Osoba, która przyjmie alkohol w okresie działania leku, może spodziewać się nudności, bólu głowy, wymiotów. Oprócz tego lek wywołuje także potliwość, zawroty głowy, trudności z oddychaniem, szybsze bicie serca, poczucie słabości. Co ważne, efekty pojawiają się bardzo szybko po spożyciu alkoholu, a na dodatek wystarczy jego niewielka ilość. Wszystko to ma sprawić, że uzależniony powstrzyma się od picia.

Leki z disulfiramem zostały w pewnym momencie wycofane z użycia i produkcji, ale po pewnym czasie wróciły. Terapia jest bowiem kontrowersyjna. Zarzuca się jej, że jest nieskuteczna, a na dodatek może zagrozić życiu pacjenta. Dlatego też warto zaznaczyć, że można ją stosować tylko pod okiem lekarza prowadzącego terapię. On będzie w stanie określić, czy są przeciwwskazania (np. niewydolność serca i problemy z krążeniem czy zaburzenia psychiczne). Ponadto, nie należy tej metody traktować jako sposobu na całkowite wyleczenie, a jedynie jako pomoc we właściwej terapii psychologiczne. Leczenie farmakologiczne może pomóc w uzyskaniu fizycznego i psychicznego stanu, w którym możliwe będzie wyrwanie się z nałogu. Pacjent musi jednak sam wykazywać silną wolę, aby podjąć leczenie. Jeśli więc te warunki zostaną spełnione i się o nich pamięta, wszywka alkoholowa powinna być i skuteczna, i bezpieczna. Sam zabieg jest przeprowadzany szybko, łatwo i bezboleśnie. Wykonuje go na przykład Centrum Medyczne Plus Med, o czym przekonać się można pod tym linkiem: http://plusmed.info.pl/wszywka-alkoholowa/.

Walka z alkoholizmem polega jednak przede wszystkim na psychoterapii. To podstawa, a cały proces zaczyna się od wspomnianego na początku uświadomienia alkoholikowi, że powinien zmierzyć się z nałogiem i poszukać wsparcia. Nie można przy tym zwlekać z terapią, jako że nałogowe spożywanie alkoholu może się poważnie odbić na zdrowiu. Terapia uzależnienia może mieć różny wymiar, ale jedną ze stosowanych metod jest tworzenie tzw. dysonansów moralnych. Przy ich pomocy terapeuta pomaga pacjentowi dostrzec niszczące skutki picia alkoholu dla jego życia i przywraca mu wiarę w to, że jest w stanie pokonać trudności. Przypomina mu przy tym te wartości, które stoją w sprzeczności do nałogu, a mają dla takiej osoby znaczenie (np. pozycja zawodowa, marzenia). W ten sposób terapeuta przygotowuje chorego do zmiany postępowania i zaprzestania nadużywania alkoholu.

W całym procesie bardzo ważne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Należy też korzystać z pomocy jedynie renomowanych terapeutów i lekarzy. Nie warto dawać się naciągać osobom, które próbują leczyć z uzależnienia za pomocą np. biostymulacji czy hipnozy, bo zazwyczaj takie terapeutyczne eksperymenty wcale nie są skuteczne. Dobrze zatem sprawdzić, czy sama placówka, w której będziemy podejmować leczenie, jest zarejestrowana jako zakład opieki zdrowotnej, a także czy lekarze w niej zatrudnieni mają odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty, które uprawniają do leczenia osób uzależnionych.

(artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%