REKLAMA

Radca prawny - jakie kwalifikacje wymagane są w tym zawodzie?

21:54, 21.11.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Radca prawny - jakie kwalifikacje wymagane są w tym zawodzie? - fot. nadesłane

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Jest to osoba świadcząca pomoc prawną, która posiada uprawnienia radcowskie. W poniższym artykule poznamy charakterystykę pracy radcy prawnego oraz dowiemy się jakie kwalifikacje wymagane są, by móc pracować w tym zawodzie.

Kim jest radca prawny?

Zawód radcy prawnego często mylony jest z zawodem adwokata. Pomimo tego, iż posiadają oni ten sam status to istnieją między nimi 2 różnice. Radca prawny nie ma pozwolenia na występowanie w roli obrońcy w sądowych sprawach karnych. Drugą różnicą jest to, że radca prawny, w odróżnieniu od adwokata może zatrudnić się w zakładzie pracy.

Osoby reprezentujące swoich klientów w sprawach sądowych zobowiązane są do założenia togi. Toga jest strojem urzędowym, który używany jest między innymi przez radców prawnych. Jej wzór w Polsce określony jest odpowiednimi przepisami w prawie. Każda toga posiada własny żabot. W zależności od wykonywanego zawodu prawniczego kolor żabotu jest różny. Dla radcy prawnego jest to kolor niebieski.

Warto pamiętać o tym, że tytuł „radca prawny” jest ustawowo chroniony, co oznacza, że osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień nie mogą się nim posługiwać.

Jakie obowiązki ma radca prawny?

Zadaniem radcy prawnego jest ochrona interesu jego klienta, którym może być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna.

Pomoc świadczona przez radcę polega na:

  • Występowaniu przed sądami i urzędami,
  • Udzielaniu porad prawnych,
  • Sporządzaniu opinii prawnych,
  • Opracowywaniu projektów prawnych.

Wspomnieć należy o tym, że radca prawny zobowiązany jest ustawowo zachować w tajemnicy wszystko, czego dowiedział się on w związku z udzielanej pomocy prawnej.

Z pomocy radcy prawnego warto skorzystać w każdej sprawie dotyczącej polskiego prawa. Przepisy w naszym państwie potrafią być bardzo skomplikowane dla osób, które nie mają żadnej wiedzy prawniczej. W takich sytuacjach wręcz polecane jest skorzystanie z usług takiej osoby.

Kto może zostać radcą prawnym?

By zostać radcą prawnym niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Poniżej przedstawiamy co należy zrobić, by móc pracować w tym zawodzie.

Pierwszym krokiem na drodze kariery przyszłego radcy prawnego jest ukończenie studiów prawniczych. Następnie wymagane jest odbycie praktyki w sądzie, zaś w przypadku odbywania aplikacji – w prokuraturze. Po ukończeniu studiów oraz zaliczeniu praktyk kandydat musi zdać państwowy egzamin zawodowy. Jeżeli uda mi się pozytywnie go zaliczyć zobowiązany jest on do złożenia ślubowania. Ostatnim krokiem, by zostać radcą prawnym jest wpis na listę radców prawnych dokonany przez Ministra Sprawiedliwości.

Po spełnieniu tych wszystkich warunków kandydat otrzymuje miano radcy prawnego.

Podsumowanie

Radca prawny należy do kręgu zawodów zaufania publicznego. Jest to stanowisko szczególnie szanowane przez ludzi. Praca radcy jest ciekawa, ale i wymagająca.

Szukasz zatrudnienia jako radca prawny? Sprawdź oferty pracy dla radcy prawnego.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2017