Zamknij

Świąteczny budżet, czyli zaplanować bożonarodzeniowe wydatki

15:43, 27.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Świąteczny budżet, czyli zaplanować bożonarodzeniowe wydatki - fot. nadesłane Świąteczny budżet, czyli zaplanować bożonarodzeniowe wydatki - fot. nadesłane

Prezenty, ubrania, uroczyste kolacje, wyjścia ze znajomymi, klimatyczne ozdoby – święta mogą być najcięższym czasem dla domowych finansów. Jak zaplanować bożonarodzeniowe wydatki, by zaoszczędzić pieniądze i nie dać się ponieść świątecznemu szałowi zakupów?

Wpływu do budżetu – kiedy zacząć odkładać pieniądze na święta?

Grudzień to miesiąc szczególnie obciążający nasz portfel. Dlatego świąteczny budżet powinien uwzględniać już październikową i listopadową pensję. Warto wynotować wszystkie najważniejsze opłaty (takie jak rachunki, czynsz, benzyna, jedzenie) i odjąć je od zsumowanych dochodów z tych dwóch miesięcy. Wtedy uzyskamy kwotę, jaką można przeznaczyć na grudniowe wydatki. Wynagrodzenie za grudzień lepiej zarezerwować na pokrycie kosztów życia w kolejnym miesiącu. Co więcej, styczniowe promocje to również doskonała okazja do odszukania prezentów już na następny rok.

Świąteczny budżet – dlaczego jego ustalenie jest tak ważne?

Dokładne zaplanowanie świątecznego budżetu ograniczy stres związany z gorączką świątecznych przygotowań. Pozwoli też na zredukowanie wydatków i stworzenie planu dopasowanego do naszych finansowych możliwości. Ustalanie budżetu mobilizuje do wcześniejszego odkładania środków, dzięki którym przygotujemy święta idealnie spełniające nasze oczekiwania. Sporządzona lista zakupów pomoże nam zapanować nad pokusą kupowania produktów, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Co więcej, dowiemy się ile rzeczywiście wydajemy na święta i zastanowimy się, w jaki sposób obniżyć koszty w kolejnych latach.  

Święta – zastanów się, na co wydasz pieniądze

W czasie świąt wydajemy najwięcej na prezenty, jedzenie, dekoracje i ubrania. Warto zastanowić się zatem, ile pieniędzy zamierzamy przeznaczyć na bożonarodzeniowe wydatki z każdej wymienionej kategorii. Upominki dla najbliższych prawdopodobnie pochłoną największą część budżetu, z tego powodu należy ustalić, ilu osobom wręczymy podarunki i w jakich ramach cenowych powinny się one mieścić. Przed udaniem się na zakupy, wypiszmy wszelkie składniki potrzebne do przygotowania świątecznych potraw. Ustalmy też, jakimi dekoracjami chcemy udekorować dom. Świąteczne wydatki to również dodatkowe koszty związane z kupnem opakowań na prezenty, biletów autobusowych albo z wizytą u fryzjera.

Podsumuj wydatki i spróbuj je ograniczyć

Kolejnym krokiem w tworzeniu świątecznego budżetu jest zsumowanie wszystkich zaplanowanych kosztów. Po dokonaniu stosownych obliczeń, porównaj uzyskaną sumę z oszczędnościami przewidzianymi na bożonarodzeniowe zakupy. Jeśli koszt wydatków przekracza nasze finansowe możliwości, należy zweryfikować utworzoną listę. Warto podejść do wcześniejszych ustaleń bardziej krytycznie, zastanawiając się, czy wynotowane produkty będą konieczne dla zorganizowania udanych świąt. Sprawdź, czy uda się z czegoś zrezygnować. Poszukaj również tańszych zamienników i zbierz informacje na temat korzystnych promocji.

Skuteczne planowanie świątecznego budżetu wymaga spokoju i zachowania umiaru. Zestawianie oczekiwań z rzeczywistością pozwoli nie tylko uniknąć nadprogramowych kosztów, ale też zminimalizować je w następnych latach.

W okresie świątecznym łatwo i wygodnie zrobisz tańsze zakupy z aplikacją Moja Gazetka. Sprawdź, co oferuje to funkcjonalne narzędzie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%