REKLAMA

Postępowanie po operacji zaćmy

07:55, 23.01.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Postępowanie po operacji zaćmy

Nieleczona zaćma może doprowadzić do trwałej utraty wzroku, a nawet zaniku gałki ocznej. Jedynym skutecznym sposobem jej całkowitego wyleczenia jest zabieg operacyjny, podczas którego wszczepia się nową soczewkę. Zabieg taki nie jest metodą inwazyjną i przeważnie przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym w czasie kilkudziesięciu minut. Nazywa się go fakoemulsyfikacją. Chorą soczewkę rozbija się za pomocą ultradźwięków i odsysa z oka, a na jej miejsce wstawia się tę nową.

Fakoemulsyfikacja polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. W oku wykonuje się trzymilimetrowe nacięcie, wprowadza się przez nie głowicę aparatu i rozbija się falą ultradźwięków chorą soczewkę, na której miejsce wstawia się sztuczną soczewkę. Jest to najczęściej wykorzystywana metoda. Innymi, jakie wykorzystuje się do leczenia soczewki, są technika bezszwowa operacji z wytworzeniem tunelu twardówkowego, ECCE wymagająca wykonania nacięcia (około 10–14 milimetrów) do mechanicznego wydobycia jądra soczewki. Sprawdź, na czym polegają różne rodzaje operacji zaćmy: http://www.kardiotel.pl

Najczęściej pacjenci po operacji zaćmy mogą opuścić oddział, gdzie odbyła się operacja, już tego samego dnia. Ważne jest, by powrót do domu ten odbywał się w obecności osoby towarzyszącej, ponieważ pacjent może być osłabiony i oszołomiony po zabiegu. Mała rana pooperacyjna goi się około dwóch miesięcy od momentu zabiegu. W tym czasie pacjent powinien kontrolować stan oka i konsultować go u lekarza okulisty. Zostają mu przepisane krople do oczu do codziennego stosowania. Ważnym jest, by unikać schylania głowy w dół. Nawet do pół roku po zabiegu powinno się ograniczyć intensywny wysiłek fizyczny – jazdę na rowerze, bieganie, a także silne napięcia brzucha – nie tylko podczas ćwiczeń, ale i kichania, kaszlu czy defekacji. Należy również ograniczyć aktywność seksualną i korzystanie z gorących kąpieli i sauny. Do kilku dni po zabiegu operowane oko może być nadwrażliwe, swędzące i obolałe. Może pojawić się również wysięk, który należy usuwać wacikiem kosmetycznym. Oko powinno odzyskuje pełną sprawność po około miesiącu. Jest to czas, kiedy oko regeneruje się i przyzwyczaja do nowej soczewki. Po upływie dwóch miesięcy wzrok poprawia się i chory nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Po sześciu miesiącach nie ma już żadnych ograniczeń odnośnie dozwolonych czynności.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA

Komentarze (1)

tomektomek

0 0

Sam jestem po tego typu usunięciu - pourazowe usunięcie zmętniałej soczewki. Szew na oku, kilka dni leżenia na płasko. W moim przypadku bezwysiłkowy tryb zycia twał pół roku. Pozdrawiam. Fajny artykuł wszystko elegancko wytłumaczone.

http://perfektvision.pl/ 12:09, 02.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone | 2018