Zamknij
REKLAMA

Już czas na wymianę opon!

21:44, 27.03.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Już czas na wymianę opon!

Zmiana opon z zimowych na letnie przez wielu kierowców jest traktowana jako mniej ważna od tej jesiennej. Tymczasem skutki zaniedbań w tym temacie mogą być naprawdę poważne.

Choć letnia jazda na oponach zimowych jest nieco bezpieczniejsza niż na letnich zimą, nie znaczy to, że wraz z nadejściem wiosny nie powinieneś udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Jest wręcz przeciwnie – zimowe opony na rozgrzanej słońcem powierzchni tracą swoje właściwości jezdne, czyniąc podróż znacznie mniej bezpieczną. Kolejny argument przemawiający za tym, by opony zmienić na początku wiosny to kolejki. Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni wymiana opon w Bydgoszczy i innych dużych miastach stanie się bowiem naprawdę trudnym zadaniem.

Czemu musisz zmienić opony z zimowych na letnie?

Najważniejszy argument przemawiający za zmianą to bezpieczeństwo twoje, twoich bliskich oraz innych użytkowników drogi. Wprawdzie jeśli jesteś dobrym i uważnym kierowcom, w normalnych warunkach odczuwać będziesz tylko niewielkie utrudnienia, ale odpowiedzialność każe pomyśleć także o sytuacjach, kiedy każdy centymetr może zadecydować o tym, czy dojdzie do kolizji. Wówczas może okazać się, że wydłużona droga hamowania oraz zmniejszona przyczepność na zakrętach i na mokrej drodze przyczynią się do wypadku.

Opony letnie a zimowe – czym się różnią?

Odmienne właściwości jezdne są wynikiem dwóch różnic – innych mieszanek do użytych do produkcji obu typu opon oraz konstrukcji bieżnika. Guma, z której zbudowane są opony zimowe jest przystosowana do jazdy w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Jeśli na drodze jest cieplej, okazuje się zbyt miękka i nie zapewnia już tak dobrej przyczepności. Bieżnik zimówek ma też głębszy oraz bogatszy w lamelki bieżnik, co z kolei sprawia, że nie opona przylega tak dobrze do suchego i ciepłego asfaltu.

Kiedy konkretnie założyć opony letnie?

Termin zmiany opon z zimowych jest niezwykle ważny. Wskazane nie są ani zbytni pośpiech, ani też długa zwłoka. Sam początek wiosny to dobry czas, by zajrzeć do warsztatu i umówić się na wizytę, unikając tym samym kolejek i nerwów (kierowcy z Bydgoszczy i okolic mogą zrobić to online na www.reiski.pl w zakładce kontakt). Przełom marca i kwietnia nie są jednak odpowiednią porą do samej zmiany – śnieżna lub deszczowa aura nie jest przecież wtedy niczym dziwnym, a w takich warunkach opony letnie nie sprawdzą się zbyt dobrze. Warto więc zaplanować ją na termin odległy o około dwa tygodnie.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone