Zamknij

Rynek pierwotny - na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania

10:13, 17.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:16, 17.04.2018
Skomentuj Rynek pierwotny - na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania Rynek pierwotny - na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania

Kupno mieszkania od dewelopera kryje w sobie wiele pułapek w sytuacji, gdy trafi się na nieuczciwego dewelopera. Najlepiej jest zakupić lokal, który już istnieje. Nie ma wtedy ryzyka, że firma splajtuje a mieszkanie nie powstanie. W sytuacji, gdy zamierza się kupić mieszkanie, które jest jeszcze w planach budowlanych, trzeba znaleźć sprawdzonego dewelopera.

Przede wszystkim deweloper musi mieć pozwolenie na użytkowanie gruntu oraz pozwolenie na budowę. Przed podjęciem decyzji należy to sprawdzić, aby nie dać się omamić kolorowymi folderami z planami zagospodarowania przestrzeni. Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić w księgach wieczystych, do których dostęp można mieć również online.

Umowy deweloperskie zakładają zapłacenie zadatku bądź zaliczki. Nie należy jednak mieszać tych pojęć. Zadatek zapłacony na poczet zabezpieczenia transakcji zostaje u dewelopera, jeśli zrezygnuje się z umowy. Jeśli to deweloper rozwiąże umowę kupującemu mieszkanie przysługuję dwukrotność zadatku. Jeśli umowa dojdzie do skutku zadatek zalicza się w kwotę transakcji. Zaliczka natomiast nie jest wiążąca i w przypadku rozwiązania lub niewykonania umowy sprzedający musi ją zwrócić.

W sytuacji, gdy mieszkanie fizycznie istnieje przed zakupem rzecz jasna powinno się je zobaczyć. Warto sprawdzić czy wszystko zostało wykonane zgodnie z założeniami oraz czy nie ma fuszerek i niedoróbek. Jeśli wszystko jest w porządku można sfinalizować transakcje z deweloperem.

Umowa przedwstępna podpisywana w formie aktu notarialnego chroni przed nieuczciwymi praktykami. Nie podpisanie takiej umowy w obecności notariusza może skutkować tym, że zapisy nie będą respektowane. Wykonawca będzie spóźniał się z kolejnymi etapami budowy i nie dotrzymywał terminów. W efekcie do mieszkania wprowadzimy się znacznie później o ile nie powstaną jeszcze inne komplikacje. Jeśli zażądamy by deweloper zapłacił za zwłokę w terminie, jeśli umowa sporządzona była nieoficjalnie może użyć argumentu, że nie odsprzeda mieszkania w sytuacji konieczności poniesienia kosztów opóźnień.

Rynek pierwotny ma wiele zalet, jeśli pamięta się o powyższych zasadach. Można cieszyć się własnym mieszkaniem, które sami urządzimy według własnego gustu. Dodatkowo do dyspozycji możemy mieć miejsce parkingowe czy ogródek, a do tego np. liczyć na ochronę naszego mienia przez wynajętą firmę. Nie będziemy musieli także ponieść dodatkowych kosztów podatkowych, które czekałyby nas przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym. To zdecydowanie argumenty za kupnem mieszkania od dewelopera. Rozważając wszystkie za i przeciw powinniśmy się zdecydować na własne "M" po sprawdzeniu wszystkich formalności.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%