Zamknij
REKLAMA

Przyczyny kamicy nerkowej

10:23, 17.04.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj
Przyczyny kamicy nerkowej

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na kamienie nerkowe od innych? Przyczyna tkwi w genetyce. Predyspozycje do kamieni nerkowych, występująca w rodzinie kamica nerkowa, a także wada wrodzona, polegająca na nie wchłanianiu cystyny każe odpowiednio zadbać o swoje zdrowie, by nie mieć problemów z nerkami. Stosowanie właściwej diety może zniwelować ryzyko pojawienia się ataku kolki nerkowej.

Kamica nerkowa - przyczyny

Poza upośledzeniem wchłaniania cystyny w kamicy cystynowej, przyczyną kamicy nerkowej może być również zakażenie układu moczowego. Ureaza wywoływana przez bakterie takie jak Proteus, Klebsiella czy Pseudomonas, charakteryzuje się rozkładaniem mocznika do amoniaku, wskutek czego powstaje alkaliczny odczyn moczu. Leczenie kamicy struwitowej polega przede wszystkim na przyjmowaniu leków zakwaszających. Najczęściej występującym rodzajem kamicy nerkowej jest szczawianowo-wapniowa. Jej przyczyny są różnorodne. Jedną z nich może być przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D3. Inną przyczyną może być nadczynność przytarczyc. Kamica nerkowa wapniowa może wystąpić również przez nadmierne wydalanie z organizmu wapnia, szczawianów oraz cytrynianów. Leczenie polega głównie na wyeliminowaniu szczawianów, a także ograniczeniu ilości spożywanego sodu. Chorzy lub osoby u których w rodzinie występuje kamica nerkowa powinny zrezygnować ze spożywania coca-coli, oranżady, alkoholu, czekolady, ostrych przypraw, szczawu, szpinaku, rabarbaru, a także kawy i herbaty. Ponadto muszą również zmniejszyć w diecie ilość spożywanych: ziemniaków, pomidorów, grochu, śliwek czy truskawek. W profilaktyce kamicy nerkowej warto jeść za to ryby, chude mięso, cebulę, ogórki, jaja, czy drożdże. Ostatnim rodzajem kamicy jest moczanowa. Występuje u osób u których PH moczu jest kwaśne lub organizm produkuje nadmiar kwasu moczowego. Występuje również w przebiegu chorób takich jak: białaczka, chłoniak czy choroby szpiku. Leczenie odbywa się farmakologicznie. Dzięki temu odczyn moczy zmienia się z kwaśnego na zasadowy. W przebiegu kamicy moczanowej warto spożywać potrawy mleczne oraz dużą ilość warzyw i owoców.

Kamica nerkowa chorobą cywilizacyjną?

Do kamicy nerkowej w znacznym stopniu przyczynia się niewłaściwa dieta. Pije się zbyt mało wody, a zbyt dużo kofeiny zawartej w kawie i teiny zawartej w herbacie. Nadużywanie alkoholu również przyczynia się do tworzenia się kamieni. Życie w pośpiechu nie sprzyja zadbaniu o właściwą dietę, jeśli jednak zamienimy coca-colę i kawę na wodę i soki organizm nam za to podziękuje. Jeśli już pić alkohol to najlepiej piwo, które w niewielkiej ilości korzystnie wpływa na filtrowanie nerek. Kamica nerkowa w rodzaju szczawianowo-wapniowym jest swoistą chorobą cywilizacyjną, warto więc tym bardziej dbać o profilaktykę.

(artykuł sponsorowany)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone