Zamknij

Zrównoważony rozwój w firmie

20:08, 27.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:08, 27.04.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Zrównoważony rozwój stał się w ostatnich latach wytrychem, który otwiera różne drzwi. Jednocześnie jednak pojęcie to mocno się zdewaluowało i poza tym, że dobrze brzmi w materiałach reklamowych, ma coraz mniejsze znaczenie. A szkoda, bo na idei zrównoważonego rozwoju można naprawdę wiele zyskać.

Nie tylko dynamika

Nowoczesne przedsiębiorstwa często są przedstawiane jako agresywne podmioty, dla których liczy się tylko zysk. Niestety często tak też wygląda rzeczywistość, ale żadna kampania biznesu odpowiedzialnego społecznie nie może realnie pomóc, jeśli jest tylko sloganem. Eksperci marki symbiozait.pl są jednak przekonani, że wartościami wyższymi niż rentowność są zaufanie, spokój i harmonia, które można przecież sprowadzić do wspólnego mianownika: zrównoważonego rozwoju.

Równoważyć, czyli co?

Każda firma wpływa na rzeczywistość w wielu jej aspektach, niestety często odbywa się to kosztem pracowników, środowiska albo nawet kosztem klientów. Racjonalizacja wszystkich procesów, ich lepsze zaplanowanie i efektywniejsze przeprowadzenie może minimalizować negatywny wpływ działalności i pozwalać lepiej zaspokajać potrzeby odbiorców. I często się do tego dąży, ale od złej strony: najpierw modernizuje się linie produkcyjne, zmienia strukturę zatrudnienia, wykorzystując na to olbrzymie środki.

Tymczasem równowagę często można odzyskać, poprawiając funkcjonowanie „zaplecza” informatycznego i informacyjnego.

Komputer: główne źródło kosztów i oszczędności

Budowa i utrzymanie sieci informatycznych często generują olbrzymie koszty, a to dlatego, że w wielu przypadkach ich projekt jest daleki od ideału. Tak samo oprogramowanie, które wykorzystuje się w firmie: zamiast monitorować najważniejsze parametry procesów, mierzy się absolutnie wszystko, co da się zmierzyć. Takie podejście powoduje zwiększenie wydatków, konieczność poświęcenia większej ilości czasu na analizy, które nie wnoszą niczego nowego, a także zmusza do zakupu coraz no nowszego sprzętu i coraz droższego oprogramowania.

Zrównoważony rozwój nie polega na porzuceniu idei mierzenia wydajności. To raczej skupienie się na mierzeniu tego, co ma znaczenie i odzyskaniu czasu i pieniędzy w tych miejscach, gdzie traci się je niepotrzebnie. Zoptymalizowane oprogramowanie uruchomione na dobrze skonstruowanych stacjach roboczych nowoczesnej sieci firmowej pozwala szybko, tanio i dokładnie mierzyć to, co w firmie najważniejsze.

Czy to naprawdę takie ważne?

O zrównoważonym rozwoju mówi się w kontekście rzeczy wielkich: największych firm i lasów równikowych, światowej logistyki i zanieczyszczenia oceanów itd. Prawda jest jednak taka, że równowaga w skali globalnej zaczyna się już na szczeblu lokalnym. Każdą złotówkę można wydać mądrzej, każdą minutę można spożytkować lepiej – zrównoważony rozwój to dostrzeganie tych szans także w mniejszych firmach, o których nie mówi się w dziennikach telewizyjnych, bo zrównoważony rozwój to przede wszystkim rozsądek, a w mniejszym stopniu wielkie inwestycje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%