Zamknij
REKLAMA

Czy od zwierząt można się zarazić chorobą? Jakie są najczęstsze choroby odzwierzęce?

17:53, 09.05.2018 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Czy od zwierząt można się zarazić chorobą? Jakie są najczęstsze choroby odzwierzęce?

Określenie choroby odzwierzęce dotyczy chorób, które pochodzić mogą od różnych gatunków zwierząt i nie zawsze muszą być zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Zazwyczaj dotyczy to schorzeń zakaźnych albo pasożytniczych. Bardzo często ten rodzaj chorób bywa określany jako tak zwane choroby brudnych rąk — nazwa ta podkreśla brak odpowiedniej higieny jako podstawę zarażenia. Z uwagi na to bardzo istotne jest mycie rąk przed każdym posiłkiem oraz po każdym kontakcie ze zwierzakami.

Choroby odzwierzęce mogą zostać złapane nie tylko od dzikich albo bezpańskich zwierząt, lecz również od tych domowych. Dotyczy to w głównej mierze psów oraz kotów (z silnym uwzględnieniem kotów wychodzących).

Dla zapobiegnięcia zakażeniom nie można zapominać o odpowiedniej opiece nad zwierzętami — pozwoli to na utrzymanie ich w dobrym stanie oraz zapewni komfort życia dla kota albo psa. W ramach opieki nie można zapominać o takich obowiązkach jak odrobaczanie oraz szczepienie w regularnych odstępach czasu. Ważne są również kontrole weterynaryjne.

Jeśli chcemy się uchronić od chorób, warto wiedzieć, jakie nam zagrażają oraz jak się przed nimi chronić.

Mówiąc o higienie przy posiadaniu zwierzęcia domowego, należy pamiętać o wielu czynnikach. Chodzi tu głównie o fakt, że zwierzę wychodząc na dwór i wracając, zawsze naniesie trochę brudu. Normalnym jest zatem, że pojawią się mokre plamy, śmieci naniesione ze spaceru, żwirek wypadający z kuwety oraz wszelkiej maści ślady i zapachy im towarzyszące. Z tym wszystkim łatwiej jest walczyć, bo jest to dobrze widoczne. Inaczej jest w przypadku naszych zachowań wobec pupila — mowa tu o całowaniu, wspólnym jedzeniu i głaskaniu. Jeśli nie będzie się przy okazji tych czynności pamiętać o odpowiedniej higienie, to naraża się na niebezpieczeństwo zarażenia jedną z chorób odzwierzęcych.

W zależności od gatunku zwierzęcia można zarazić się różnymi rodzajami chorób. Poniżej zamieszczono schorzenia, które najczęściej pochodzą od zwierząt domowych, takich jak psy i koty.

Po pierwsze: dermatofitoza

Czym jest? Dermatofitoza to inaczej zakażenie grzybicze. Za schorzenie odpowiedzialne są grzyby, które atakuję skórę, paznokcie albo włosy i określa się je jako dermatofity. Jakie są jej objawy? Głównym objawem choroby jest wysypka pod postacią czerwonych, swędzących grudek, którym towarzyszyć mogą pęcherzyki oraz strupy. Jak się można zarazić? Do zarażenia dojść może przy okazji bezpośredniego kontaktu z chorym psem. Jak unikać dermafitozy? Infekcji można unikać poprzez brak kontaktu fizycznego z bezdomnymi psami. W przypadku domowych psów należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu.

Po drugie: giardioza

Czym jest? Choroba odpasożytnicza, którą wywołuje mały jelitowy pasożyt — Giardia. Jest on częsty w przypadku tak psów, jak i kotów oraz ludzi. Jakie są jej objawy? W przypadku psów zarażenie tym pasożytem wywołuje wymioty, a także biegunki o zielonkawym zabarwieniu i bardzo nieprzyjemnym zapachu. W przypadku ludzi symptomami są niezwykle podobne do tych, które towarzyszą zatruciu pokarmowemu.
Jak się można zarazić? Do zakażeń dochodzi podczas kontaktu z odchodami zarażonego giardią zwierzęcia. Jak unikać giardiozy? Najlepszym sposobem na uniknięcie zarażenia chorobą jest sprzątanie odchodów w specjalistycznych rękawiczkach. Nie można również zapominać o dokładnym myciu rąk.

Po trzecie: leptospiroza

Czym jest? Chorobę wywołują przenoszone przez zwierzęta krętki rodzaju Leptospira. Sama choroba pozostaje niezwykle groźna dla człowieka. W niektórych przypadkach może wręcz wymagać leczenia szpitalnego. Jakie są jej objawy? Wśród objawów, które towarzyszą zakażeniu, należy wymienić: przekrwienie spojówek; wysoką gorączkę; dreszcze; opryszczkę wargową; wysypkę z rumieniem skóry; bóle dotykające mięśnie, stawy oraz głowę. Jak się można zarazić? Do zainfekowania choroby dochodzi poprzez kontakt człowieka z moczem albo kałem chorego psa. Jak unikać letospirozy? Najłatwiej jest unikać zakażenia chorobą poprzez zakładanie rękawiczek, jeśli sprząta się odchody zwierzęcia. Nie można również zapominać o dokładnym myciu rąk.

Po czwarte: dypylidoza — tasiemiec psi

Czym jest? Choroba nazywana dypylidozą wywoływana jest przez tasiemca. Jakie są jej objawy? W przypadku zwierząt widocznym objawem zarażenia tasiemcem jest zachowanie sugerujące świąd odbytu. Psy mogą również wydalać z kałem fragmenty pasożyta. Jak można się zarazić? Do infekcji dojść może w wielu sytuacjach, gdy ma miejsce kontakt bezpośredni z psem albo przedmiotami, które zostały zainfekowane i noszą na sobie jaja tasiemca. W trakcie kontaktu jaja przedotają się do przewodu pokarmowego człowieka, gdzie następuje dalszy rozwój pasożyta. Jak unikać dypylidozy? Aby uniknąć zakażenia, należy pamiętać o właściwej higienie — zarówno o częstym myciu rąk, jak i o niewkładaniu ich do ust po kontakcie ze zwierzęciem. Warto zaznaczyć, że na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci.

Po piąte: chlamydioza

Czym jest? Omawiana tutaj choroba jest chlamydiozą typu kociego. Jakie są jej objawy? Wśród głównych objawów schorzenia pozostaje kichanie razem z katarem u kota. U ludzi symptomy infekcji mogą się nawet wcale nie pojawić. Jeśli jednak wystąpią, w wielu przypadkach objawy przypominają te, które współwystępują z rzeżączką. W przypadku zarażonych mężczyzn dojść może do pojawienia się chorobowo zmienionej wydzieliny z cewki moczowej. Jak można się zarazić? Najczęściej zakażenie ma miejsce jako efekt po kontakcie z wydzieliną z worka spojówkowego u chorego zwierzaka. Jak unikać chlamydiozy? Należy przestrzegać zasad higieny oraz unikać fizycznego kontaktu ze zwierzętami, u których podejrzewa się występowanie choroby.

Po szóste: choroba kociego pazura

Czym jest? Choroba kociego pazura jest chorobą bakteryjną. Na kota przenoszą ją pchły. Jakie są jej objawy? W przypadku zwierząt brak jest wyraźnych symptomów. U człowieka zaobserwować można takie objawy infekcji jak: zaczerwienienie w miejscu, w którym doszło do zadrapania albo ugryzienia; gorączka; bóle głowy oraz pleców; powiększone węzły chłonne; ogólne zmęczenie. Jak można się zarazić? Zarażenie chorobą stanowi efekt zadrapania przez kota (stąd nazwa) albo na skutek jego ugryzienia. Jak unikać choroby kociego pazura? Należy w głównej mierze unikać kontaktu z nieznanymi zwierzętami, które mogą być dodatkowo agresywne.

Po siódme: toksoplazmoza

Czym jest? Powyższa choroba jest efektem oddziaływania pierwotniaka. Jakie są jej objawy? W głównej mierze objawy towarzyszące toksoplazmozie przypominają te towarzyszące grypie. Toksoplazmoza jest niebezpieczna przede wszystkim dla kobiet w ciąży, u których dojść może do poronienia albo uszkodzenia płodu. Jak można się zarazić? Chorobą tą zarazić się można przy okazji kontaktu z odchodami chorego kota albo przy okazji skonsumowania mięsa chorego zwierzęcia. Do samego zarażenia nie dochodzi przy świeżych odchodach, lecz dopiero po upłynięciu 1-5 dni. Jak unikać toksoplazmozy? Ponieważ zarażenie następuje po okresie od 1 do 5 dni od wypróżnienia zwierzęcia, istotne jest regularne sprzątanie kuwety. Minimalizuje ono zagrożenie infekcją. Jeśli posiada się kota, warto poddać go badaniu, żeby sprawdzić czy nie jest on nosicielem choroby. W szczególności kobiety w ciąży powinny przeprowadzić badania pod kątem zarażenia chorobą. Nie powinny one również mieć kontaktu z nieznanymi zwierzętami.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma Ewa Szydeł Wydawnictwo MEANDER, 89-410 Więcbork, Jastrzębiec 23, oraz nasi Zufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Celem również dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie do Twoich preferencji oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów.
Współpraca ta ma na celu :

  • dopasować treści stron i ich tematykę do preferencji Użytkowników,
  • dostosowywać wyświetlane reklamy do potrzeb i zainteresowań Użytkowników,
  • wykonywanie badań i analiz służacych polepszaniu naszych usług internetowych,
  • zapewnić bepieczeńswto usług,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np.agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług , Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jakie możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez Ewa Szydeł Wydawnictwo MEANDER, 89-410 Więcbork, Jastrzębiec 23 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności.

Zgadzam sięNie teraz
© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone