Zamknij

Srebro czy złoto? W co lepiej zainwestować?

10:00, 29.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:04, 29.10.2018
Skomentuj Srebro czy złoto? W co lepiej zainwestować? - fot. partnera Srebro czy złoto? W co lepiej zainwestować? - fot. partnera

Z każdym rokiem rośnie ranga inwestowania w metale szlachetne. Ta „ekskluzywna” forma lokaty kapitału cieszy się opinią stabilnej i bezpiecznej. Po drugiej stronie szali jest jednak stosunkowo długi czas zwrotu. Jak więc odpowiednio wyważyć korzyści i który kruszec wybrać, by osiągnąć największy zysk?

Historia nie pozostawia wątpliwości

Złotem i srebrem w obrocie gospodarczym ludzkość posługuje się od tysiącleci. To dzięki temu są nośnikami wartości uznawanymi niemal na całym świecie. Uniwersalne i powszechne, w wielu kulturach traktowane są za istotniejsze niż tradycyjne formy pieniądza. Złoto i srebro przez wieki było też dobrą odpowiedzią na wszystkie światowe zawirowania: wojny, kataklizmy czy kryzysy ekonomiczne. Paradoksalnie, historia ekonomii dowodzi, że podczas takich skrajnych sytuacji wartość tych kruszców wzrastała. Nie tylko względem waluty, ale też np. nieruchomości.

Który metal wybrać?

Wiele zależy od ilości środków, które chcemy przeznaczyć na ten cel. Tańszym metalem jest oczywiście srebro, które jednocześnie w krótkotrwałej perspektywie czasowej daje większe możliwości zysku. Jednak z reguły sednem inwestycji w metale szlachetne jest stworzenie pewnego fundamentu, „poduszki finansowej” dla naszego kapitału. Cenny kruszec ma być sejfem, w którym gromadzimy wartość na trudne czasy. W tym kontekście warto zainwestować w złoto. Natomiast jeżeli zależy nam na szybkim zysku, powinniśmy wybrać inwestycje w bardziej ryzykowne niż metale szlachetne aktywa, np. obligacje czy akcje.

Inwestowanie w złoto – jakie zalety?

To najpopularniejszy metal inwestycyjny, z prawie nieodczuwalnymi wahaniami cen. Powszechność złota pozwala też na szybkie upłynnienie inwestycji w razie konieczność odzyskania pieniędzy poprzez jego sprzedaż. W dodatku inwestowanie w złoto nie jest opodatkowane. Warto jednak regularnie śledzić informacje gospodarcze i nasłuchiwać informacji na temat sytuacji politycznej w krajach gdzie wydobywane jest złoto. Jeżeli na rynku nastąpią jakiekolwiek, choćby delikatne tąpnięcia wartości złota, to najczęściej mają związek z kwestią wydobycia cennego kruszcu. Spoglądanie na takie tendencje, zwłaszcza w chwili zakupu złota może mieć duże znaczenie. Złoty kruszec jest po prostu drogi i każdy, nawet delikatny spadek jego ceny może okazać się dla kupującego bardzo korzystny.

Złoto – kupuj tylko z cennego źródła, uważaj na podróbki

Ryzyko oszustwa podczas transakcji jest niestety duże. Złoto jest często podrabiane. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na „specjalne rabaty” i złoto w promocyjnej cenie. Z reguły są to oferty zawierające falsyfikaty, a ich rozpoznanie jest bardzo trudne. Zwłaszcza, że oszuści stosują sprawdzoną metodę, wypełniania sztabek złota od wewnątrz wolframem, który ma niemal identyczną co złoto wagę. Jak uchronić się przed fałszerstwem? Przede wszystkim kupujmy złoto tylko ze sprawdzonego źródła. W Internecie jest wiele profesjonalnych firm, od lat działających w branży, jak np. IDF Metale. Przed zakupem sprawdźmy, czy sztabka złota lub monety bulionowe mają odpowiednie certyfikaty jakości. Wystrzegajmy się natomiast chińskich i rosyjskich portali aukcyjnych. To środowiska wyjątkowo mocno narażone na obecność wolframowych fałszywek.

Dlaczego zainwestować w srebro?

Dla wielu są cennym substytutem złota. Argument jest prosty – niższa cena. Dane analityczne pokazują, że srebro sprawdza się jako krótkotrwała inwestycja, ale jest też znacznie bardziej niż złoto narażone na wahania cen. To sprawia, że także ryzyko inwestycyjne jest stosunkowo wysokie. Z drugiej strony, niższe ceny srebra sprawiają, że jego podrabianie staje się nieopłacalne, a więc kupujący może czuć się bezpiecznie. Jednak w odróżnieniu od złota, na zakup srebra nałożony jest podatek VAT.

Dobry czas na inwestycję

Według wielu ekspertów, obecna sytuacja na rynkach finansowych sprzyja inwestowaniu w metale szlachetne. Ta tendencje może jeszcze się pogłębić, bowiem w wielu opracowaniach ekonomicznych pojawiają się już sygnały o nadchodzącym, kolejnym kryzysie gospodarczym. Cenne metale mogą być więc solidnym sposobem na lokatę kapitału podczas okresu zawirowań. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a jednocześnie mieć świadomość, że inwestowanie w srebro i – przede wszystkim – złoto, to działanie długoterminowe, wymagające od inwestorów cierpliwości i konsekwencji.

IDFmetale.pl - Oddział Katowice IDF Sp. z o.o.

Telefon: 32 416 24 54 

E-mail: [email protected]

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

pastpast

0 0

Jeden i drugi temat jest dobry ? bardziej pytanie powinno brzmieć: który rynek znasz lepiej? Zdecydowanie radzę odpalenie dema systemu XTB i podziałanie na pochodnych tych tematów, ale na wirtualnej kasie. Tak sobie najszybciej dacie odpowiedź na pytanie, czy się do tego nadajecie. Inwestowanie to nie jest zabawa ? tutaj wszystko musi dziać się z głową. Mowa o https://www.xtb.com/pl 10:43, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KlientKlient

2 0

IDF sprzedawało także sztukę Joanny Segelstrom, która zniknęła wraz z milionami złotych. Można poczytać o tej piramidzie w necie. Media, superwizjer TVN głosiły to, w necie huczało. IDF czy IDF metale Katowice kiedyś Tychy (zwinęli Tychy z rynku ze względu na to że mieli tam galerie z rzeźbami od Joanny).
Dziś IDF umywa od tego ręce. A klienci stracili miliony. IDF dziś udaje że nie brali w tym udziału, próbują się od tego odciąć, udawać głupa. Na stronie IDF metale piszą „partner”. Jaki partner? IDF to szmatławiec wciskający klientom produkt, na którym zarabia tylko doradca i zarząd. Skąd te ich piękne złote marmurowe biura. Z kogo pieniędzy je wybudowali? Właśnie z takich inwestycji, na których zyskał tylko IDF. Dziś nie chce się przyznawać, że brali w tym udział. Tylko czekać kiedy ABW przetrzepie ich siedziby, i mieszkania, w Tychach i Katowicach. Trzymam kciuki żeby zniknęli z rynku i to z hukiem! Takie firmy powinno się eliminować! 00:53, 06.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%