Zamknij

79. rocznica wybuchu II wojny światowej w Więcborku

13:52, 01.09.2018 Paweł Szydeł Aktualizacja: 14:57, 01.09.2018
79. rocznica wybuchu II wojny światowej w Więcborku - fot. Paweł Szydeł 79. rocznica wybuchu II wojny światowej w Więcborku - fot. Paweł Szydeł

W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Główne uroczystości odbyły się tradycyjnie na Westerplatte i w Wieluniu. Także w mniejszych miejscowościach, w miejscach pamięci, Polacy oddają cześć tym, którzy stanęli w obronie wolnej Polski. W Więcborku wiązankę kwiatów pod pomnikiem Orła Białego złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Tradycyjnie, o godzinie 4:45 dźwiękiem syren rozpoczęły się uroczystości na Westerplatte. To o tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową. W uroczystościach na gdańskim półwyspie wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

W swoim wystąpieni szef rządu powiedział: 

– Tutaj na tym skrawku bronili naszej niepodległości od pierwszych dni II wojny światowej polscy żołnierze. Runęła na Polskę nawała barbarzyńskich armii niemal ze wszystkich stron. Ale w obliczu tej druzgocącej przewagi polscy żołnierze i polskie społeczeństwo od pierwszych dni zmieniało losy świata, broniło wolnego świata przed wrogami wolności, wrogami Polski, wrogami Europy.

Szef rządu przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Weterplatte do młodzieży, że „każdy ma swoje Westerplatte”, każdy ma swoje zadanie do wykonania, przed którym nie wolno mu zdezerterować.

fot. KPRM

W Wieluniu uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 79 lat zaczęły się od dźwięku syren alarmowych, który rozległ się o godz. 4:40. O tej porze 1 września 1939 r. nastąpił pierwszy atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby – pacjenci i personel szpitala.

W Więcborku, podobnie jak w wielu innych miastach i miasteczkach, uczczono pamięć tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej w obronie Polski. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem Orła Białego w imieniu Prawa i Sprawiedliwości złożyli: pani Karolina Pliszka - kandydatka PiS na Burmistrza Więcborka, pani Dorota Witkowska - radna Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim i pan Kazimierz Wilczyński - radny Rady Miejskiej w Więcborku.

(Paweł Szydeł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%