Zamknij

Wymagania i wyzwania dla higienistki stomatologicznej

11:30, 25.09.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Higienistka stomatologiczna pracuje w gabinecie, klinice czy poradni dentystycznej lub protetycznej i implantologicznej. Wykonuje zadania zlecone przez lekarza dentystę, może samodzielnie realizować pewne zabiegi profilaktyczne i zajmować się akcjami społecznymi propagującymi właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Jakie wymagania stawiane są przed osobami zajmującymi takie stanowiska pracy?

Zawód higienistki stomatologicznej

W Polsce od 1975 roku istnieje profesja higienistki stomatologicznej, ale dopiero w 2011 roku pojawiło się formalne rozporządzenie, które nakazuje, aby w każdym gabinecie stomatologicznym była zatrudniona asystentka lub higienistka stomatologiczna. Oba zawody są podobne względem siebie, jednak higienistka ma o wiele szerszy zakres kompetencji zawodowych i może wiele zabiegów wykonywać samodzielnie, na zlecenie lekarza.

Podstawowym zadaniem stawianym przed higienistkami stomatologicznymi jest współpraca bezpośrednio ze stomatologiem i wspieranie go podczas leczenia pacjentów. Pod nadzorem dentysty higienistka realizuje zabiegi profilaktyczno-techniczne u pacjentów, dobiera odpowiednie środki do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, a także wykonuje wstępne badania diagnostyczne. Pacjenci zapisujący się np. na oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego najprawdopodobniej trafią właśnie do gabinetu higienistki stomatologicznej. W jej gestii leży lakowanie i lakierowanie zębów, impregnacja zębów mlecznych, a także polerowanie i wykańczanie wypełnień zębowych.

Kwalifikacje higienistki

Pracę higienistki stomatologicznej w gabinetach dentystycznych i klinikach stomatologicznych może podjąć wyłącznie osoba z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i praktycznym. Można je uzyskać podczas dwuletniego kształcenia w szkole policealnej, m.in. w Bydgoszczy, gdzie uczniowie dowiadują się, jak współpracować z dentystą i jakie są techniki wykonywania zabiegów u pacjentów oraz mają praktyczne zajęcia. Dzięki temu szkoła policealna, np. w Bydgoszczy, przygotowuje przyszłe higienistki stomatologiczne do pracy.

Po ukończeniu szkoły policealnej higienistka stomatologiczna musi jeszcze zdać egzamin zawodowy, który da jej ostatecznie prawo do wykonywania zawodu, m.in. realizowania prostych zabiegów stomatologicznych i profilaktycznych. Wśród wymagań, jakie stawia się kandydatom na higienistki, wymienić należy cierpliwość, doskonałą organizację pracy, uporządkowanie, dokładność i odpowiedzialność.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%