Zamknij

Odszkodowanie za zakażenie podczas operacji

11:06, 17.10.2017 materiał partnera
Skomentuj Odszkodowania za błąd medyczny - fot. nadesłane Odszkodowania za błąd medyczny - fot. nadesłane

Od wielu lat seriale medyczne w Polsce i na świecie cieszą się niesłabnącą popularnością. Chyba każdy widz jest w stanie wymienić co najmniej kilka rodzimych i zagranicznych produkcji, których akcja dzieje w szpitalu. Co ciekawe najczęściej na szklanym ekranie mamy okazję podglądać pracę lekarzy oddziałów chirurgicznych. Skąd takie zainteresowanie akurat tą gałęzią medycyny? Odpowiedzi na to pytanie można by znaleźć wiele, z pewnością jest to niezwykle trudna dziedzina nauk medycznych, wymagająca ogromnej wiedzy, zdolności manualnych, odporności i wytrzymałości na stres. Pacjent kładąc się na stole operacyjnym jak w żadnej innej sytuacji powierza swoje zdrowie i życie w ręce człowieka, który powinien odznaczać się niezwykłymi umiejętnościami. Niestety, nie zawsze na sali operacyjnej wszystko przebiega zgodnie z zasadami sztuki medycznej, a co za tym idzie ryzyko błędu powodującego szkody u pacjenta jest ogromne.

Zakażenie podczas zabiegu operacyjnego

Oczywiście chirurdzy są pierwszoplanowymi postaciami podczas operacji, to oni bezpośrednio odpowiadają za jej przebieg, jednak powodzenie zabiegu zależy od całego zespołu. Anestezjolog, pielęgniarki i instrumentariuszki dbają o prawidłowe przygotowanie pacjenta i sprzętu potrzebnego do operacji. Poza tym lekarz anestezjolog czuwa przez cały czas nad stanem zdrowia operowanego. Niezwykle ważną rolę odgrywa także personel odpowiedzialny za utrzymanie czystości sali operacyjnej. Bezpieczne dla zdrowia pacjenta przeprowadzenie zabiegu wymaga nie tylko utrzymanie sterylnie czystych rąk chirurgów, ale również analogicznej sterylności narzędzi i całej sali operacyjnej. W przeciwnej sytuacji zdrowie i życie pacjenta narażone jest na bardzo poważne niebezpieczeństwo. Jak wskazuje specjalista z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym Prawa Pacjenta Zakażenie rany pooperacyjnej jest wynikiem przedostania się do  jej wnętrza bakterii. Takie zakażenie może wywołać praktycznie każda bakteria, jednak najczęściej są to gronkowce lub paciorkowce pochodzące ze skóry pacjenta albo personelu, niekiedy także występujące na nieprawidłowo przygotowanej sali operacyjnej. Objawy zakażenia zazwyczaj pojawiają się kilka dni po operacji należą do nich m. in.  zaczerwienienie, ból i obrzęk w okolicach rany, wydzielina ropna wydobywająca się z jej wnętrza oraz gorączka i dreszcze. Leczenie obejmuje usunięcie treści ropnej, regularne zmiany opatrunków oraz stosowanie odpowiedniego antybiotyku. Zwykle zakażenie udaje się opanować po kilku dniach, jednak może być ono powodem bardzo poważnych problemów zdrowotnych – sepsy, zapalenia kości, uniemożliwienia gojenia się rany operacyjnej.

Odpowiedzialność personelu za zakażenie podczas zabiegu 

W przypadku zakażenia pooperacyjnego warto rozważyć ubieganie się o stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie. Dochodzenie odszkodowania za błąd medyczny dotyczy nie tylko lekarzy. Każde zawinione działanie lub zaniechanie osób odpowiedzialnych za przebieg operacji i opiekę nad pacjentem, które powoduje szkodę jest podstawą odpowiedzialności odszkodowawczej personelu. W przypadku zakażenia pooperacyjnego niezwykle ważne dla dochodzenia roszczeń jest ustalenie jego źródła. Wymaga to wykonania szeregu badań, którym należy poddać zarówno personel, jak i miejsce przeprowadzenia zabiegu oraz narzędzia do niego użyte. Stąd też po zdiagnozowaniu zakażenia koniecznie należy powiadomić stosowne służby sanitarne. Zidentyfikowanie kto nie dopełnił obowiązku utrzymania odpowiedniej higieny zdecyduje o oznaczeniu pozwanego. W przypadku zabiegu operacyjnego zakażenie pacjenta może być winą zarówno chirurga, czy instrumentariuszki, jak i osoby zobowiązanej do zapewnienia czystości sali operacyjnej i sterylizacji narzędzi chirurgicznych. Oczywiście takiej osobie należy wykazać winę oraz związek pomiędzy  jego postępowaniem a wystąpieniem zakażenia. Dlatego w procesie konieczne jest przedstawienie dokumentacji medycznej, opisu operacji oraz opinii biegłego lekarza. W skutecznym przeprowadzeniu takiego procesu dużą pomocą jest skorzystanie z usług kancelarii profesjonalnie zajmującej się dochodzeniem odszkodowań medycznych.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%