Zamknij

5 rzeczy, których nie wiesz o chlebie

10:44, 24.10.2017 materiał partnera
Skomentuj 5 rzeczy, których nie wiesz o chlebie - fot. Piekarnia Grochola Prawdziwy Chleb 5 rzeczy, których nie wiesz o chlebie - fot. Piekarnia Grochola Prawdziwy Chleb

Pieczywo to pożywienie, z którym mamy do czynienia niemal codziennie, więc wydaje się, że już niczym nas nie zaskoczy. A czy wiecie, że pisał o nim Homer i znaleziono go w grobowcu Tutanchamona. Te 5 ciekawostek o chlebie może zaskoczyć!

CHLEB I WODA – NIE MA GŁODA

Pieczywo zajmuje specjalne miejsce w słowiańskiej, a przede wszystkim w polskiej tradycji. Świadczą o tym setki przysłów na temat chleba jak chociażby „Biedna to kraina, gdzie chleb się kończy, a kamień zaczyna” czy „Chleb i woda – nie ma głoda”. Szacunek do chleba jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze, można rzec, że odbija się w nim cały ludowy światopogląd. Już sam proces przygotowywania pieczywa był obwarowany licznymi przepisami oraz zaklęciami. Również z narzędziami, przy pomocy których wypiekało się go i przechowywało wiązały się swoiste wierzenia.

PIECZYWO DLA ZMARŁEGO

Chleb dalej zajmuje szczególne miejsce w tradycji obrzędowej – od wielkich świąt, aż po rodzinne uroczystości, takie jak wesela czy pogrzeby. Nieodłącznym elementem każdej uroczystości weselnej był kołacz – symbol mądrości, gościnności oraz płodności. Z kolei w czasie pogrzebów chleb zajmował szczególne miejsce, gdyż pieczywo było pożywieniem dla duszy zmarłego, a także środkiem ochrony przed atakami pochodzącymi ze świata zmarłych. Na wigilijnym stole zajmował honorowe miejsce, a współczesne dzielenie się opłatkiem jest pochodną staropolskiego zwyczaju łamania się chlebem obrzędowym. Towarzyszył również rozpoczynaniu najważniejszych prac gospodarskich, nie mogło go także zabraknąć przy rozpoczynaniu zbiorów. 

CHLEB MA JUŻ 9000 LAT

Jednakże chleb jest obecny nie tylko w kulturze słowiańskiej, ale także w kulturach innych narodów. Około 9 tysięcy lat temu w Mezopotamii po raz pierwszy rozpoczęto systematyczną uprawę jęczmienia oraz pszenicy do wypieku chleba i prawdopodobnie wtedy rozpoczęła się jego długa historia, która trwa do dnia dzisiejszego.

CHLEB W GROBOWCU TUTANCHAMONA

Mezopotamia nie była jedynym ośrodkiem, gdzie w starożytności rozpoczęto wypiek pieczywa, słynął z tego także starożytny Egipt. Przy pomocy chleba składano ofiary bogom i w ten sposób znalazł się on między innymi w grobowcu Tutanchamona. Był on także doskonale znany w starożytnej Grecji oraz w Rzymie, gdzie spożywano go do trzech posiłków.

ODA DO… CHLEBA

Wzmianki o nim można napotkać także w dziełach Homera. Z kolei pierwsze informacje na temat chleba w Polsce pochodzą z pierwszych wieków naszej ery, zaś w XIII wieku znano już blisko dziesięć różnych gatunków chleba.

- Cieszę się, że naszą pracą wpisujemy się w nurt nie tylko naszej pięknej, słowiańskiej tradycji, ale także kultur z całego świata. Jestem dumny, że nasz Prawdziwy Chleb. jest tak samo naturalny jak chleby wypiekane przez naszych przodków, że jest naturalny, bez sztucznych dodatków. Myślę, że smakowałby także mieszkańcom staropolskiej wsi, którzy bardzo cenili sobie jakość chleba oraz jego naturalność – mówi Dariusz Grochola, właściciel sieci sklepów Piekarnia Grochola Prawdziwy Chleb.

PIEKARNIA GROCHOLA - początki piekarni sięgają 2002 roku, kiedy w małej miejscowości Zamość koło Bydgoszczy powstał pierwszy niewielki obiekt produkcyjny. W 2011 roku zaczęła powstawać sieć sklepów, najpierw w okolicach Bydgoszczy, a później w innych miastach. W roku 2012 dodatkowo została uruchomiona cukiernia. Kolejne lata mijały na doskonaleniu swoich produktów oraz rozwoju sieci sklepów, tak że obecnie sieć piekarni i cukierni Grochola znajduje się w 3 województwach w 38 różnych lokalizacjach.

Więcej informacji: http://www.grochola.eu/ https://www.facebook.com/piekarniaicukierniagrochola/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

xx

0 0

PRAWDZIWY CHLEB to ten , który sobie sam upiekę, wtedy wiem co JEM .To tyle w tym temacie. 10:52, 24.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

??????

0 0

Ja to wszystko znam, nic dla mnie nie jest zaskoczeniem, ale czy Pan wie od kiedy piecze się chleb na drożdżach ? 15:52, 24.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%