Zamknij

Prawo hazardowe dawniej i dziś

13:59, 13.04.2018 materiał partnera Aktualizacja: 21:03, 17.04.2018
Skomentuj Prawo hazardowe dawniej i dziś - materiał partnera Prawo hazardowe dawniej i dziś - materiał partnera

Uwarunkowania prawne dotyczące zakładów bukmacherskich zmieniały się znacząco na przestrzeni lat. Bardzo duże zmiany spowodowane zostały również najnowszą nowelizacją prawa. 

Jeszcze do niedawna wielu fanom zakładów bukmacherskich wydawało się, że mają nieograniczony wybór i mogą korzystać z usług firm bukmacherskich z całego świata. Faktycznie było to możliwe w sensie technicznym, jednak sytuacja prawna panująca w Polsce wcale takiej możliwości nie zapewniała, ponieważ nie każdy bukmacher posiadał wymagane w Polsce zezwolenie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie wraz z wprowadzeniem przepisów zawartych w nowelizacji ustawy hazardowej, które zaczęły obowiązywać w zeszłym roku. Od czasu wejścia w życie nowych przepisów strony internetowe bukmacherów bez zezwolenia są bowiem blokowane, a więc nie ma technicznej możliwości swobodnego korzystania z takich stron z terytorium Polski. Jak więc znaleźć firmę działającą zgodnie z prawem i nie narazić się na kary finansowe? Tego dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

Historia ustawy hazardowej

Pierwsza wersja „Ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych” powstała niedługo po transformacji ustrojowej, dokładnie 29 lipca 1992 roku. W pierwotnym kształcie utrzymywała się przez kilkanaście lat, ale rzeczywistość gospodarcza i możliwości technologiczne zmieniły się tak bardzo, że ustawa z początku lat 90. przestała za nimi nadążać.

Na jej zmianę trzeba było czekać aż do 2009 roku, jednak zamiast unormowania sytuacji w branży i przystosowania jej do występujących zagrożeń i szans, jakie dają najnowsze technologie, znowelizowane prawo stało się przyczyną wielkiego zamieszania. Mimo, że celem wprowadzonej ustawy było ograniczenie dostępu do hazardu oferowanego przez firmy działające bez zezwolenia, w tym także do obstawiania wyników sportowych za pieniądze, to cel ten nie został skutecznie osiągnięty. Pomimo wejścia w życie nowego prawa, na polski rynek mogła wejść w zasadzie każda firma z dowolnego państwa na świecie, nie spełniając przy tym niezbędnych warunków, między innymi nie odprowadzając podatków do polskiego budżetu. Było to możliwe, ponieważ firmy takie działały w Internecie, a ich strony nie były blokowane, co miało swoje uzasadnienie w postaci zapewnienia obywatelom dostępu do „wolnego Internetu”. Niestety, sytuacja wydawała się nie być pod wystarczającą kontrolą, a zagraniczne firmy bez licencji funkcjonowały na polskim rynku dość swobodnie. Tymczasem polskie firmy posiadające licencję na zakłady i odprowadzające w naszym kraju należne podatki, nie były w stanie zachować konkurencyjnej oferty wobec zagranicznych podmiotów. To nie była z pewnością korzystna sytuacja, dlatego konieczne było przeprowadzenie kolejnej nowelizacji ustawy. 

Zrobiono to jednak dopiero pod koniec 2016 roku, a nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 kwietnia 2017 roku, a ich pozostała część od 1 lipca tego samego roku.

Najnowsza nowelizacja prawa – główne założenia i zapisy

Od dawna pojawiały się już informacje i obietnice sugerujące, że niedługo ustawa hazardowa zostanie znowelizowana, tak aby objąć rynek większą kontrolą, a także aby gracze nie mieli wątpliwości, czy korzystają z usług legalnych firm. I rzeczywiście, po wprowadzonych pod koniec 2016 roku zmianach prawnych, sytuacja stała się bardziej jednoznaczna dla graczy, mimo że sięgnięto w tym celu po dość kontrowersyjne narzędzia. W celu wyeliminowania z polskiego rynku bukmacherów bez licencji, przygotowano listę takich podmiotów, a następnie zablokowano ich strony internetowe dla użytkowników chcących je odwiedzić z urządzenia zlokalizowanego w Polsce. W efekcie najbardziej znani bukmacherzy, którzy na całym świecie osiągają ogromne obroty, stracili dostęp do polskiego rynku. Co więcej, nawet jeśli chciałoby się skorzystać z ich oferty, na terenie naszego kraju jest to teoretycznie niemożliwe, a rozpoczęcie gry w takiej firmie wiąże się z ryzykiem otrzymania wysokiej kary.

Legalne zakłady bukmacherskie po 2017 roku

Jak wobec tego legalnie obstawiać wyniki? Z uwagi na wprowadzone blokady dla firm, które nie przestrzegają przepisów zawartych w nowelizacji ustawy hazardowej, gracze nie powinni mieć żadnego problemu ze stwierdzeniem który bukmacher jest legalny. Po prostu bukmacherzy nieposiadający zezwolenia wydanego przez Ministerstwo Finansów zostali technicznie odcięci od polskiego rynku, a obstawiać wyniki można jedynie na stronach internetowych legalnych firm. Jak podaje portal WygranaOnline, istnieje całkiem dużo różnic, po których można odróżnić legalnych bukmacherów od tych bez zezwolenia. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy dany podmiot przestrzega krajowego prawa, zawsze możesz zweryfikować, czy znajduje się on na liście legalnych bukmacherów, która znajduje się na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

Znowelizowane przepisy spełniają więc swoje podstawowe założenie i skutecznie oddzielają bukmacherów legalnych od tych bez licencji. Pamiętajmy także, że nowelizacja wprowadziła regulacje dotyczące nie tylko zakładów bukmacherskich, ale także innych gier hazardowych, jak np. maszyn do gier, pokera czy kasyn.

Rewolucja na rynku bukmacherskim

Wprowadzone zmiany okazały się na tyle restrykcyjne, że przeważająca większość firm, z których usług jeszcze do niedawna korzystały tysiące Polaków, nie zdecydowała się dotychczas rozpocząć starań o uzyskanie pozwolenia od Ministerstwa Finansów. Zostały one wyparte przez polskie firmy, obecne na rynku w liczbie zaledwie kilku, bo tylko tyle firm otrzymało zezwolenie na działalność bukmacherską od Ministerstwa Finansów.

Jak widać, nowelizacja ustawy hazardowej wprowadziła wiele zamieszania na rynku i diametralnie zmieniła sytuację zarówno bukmacherów, jak i graczy. Cały czas należy mieć jednak na uwadze, że obstawianie wyników może skończyć się uzależnieniem, dlatego zgodnie z prawem tylko osoby pełnoletnie mogą podjąć ryzyko korzystania z usług firm bukmacherskich. Ani na chwilę nie należy zapominać, że jest to hazard, a więc aktywność, która często prowadzi do nałogu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%