Zamknij

Zadbaj o swoje piersi

15:23, 01.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:40, 01.08.2018
Skomentuj

Badanie okresowe piersi pomaga wykryć wczesne zmiany nowotworowe, ale też zwykłe, niezłośliwe zgrubienia, torbiele i włókniaki. Wiele kobiet nie bada się, albo robi to za późno, a regularna diagnostyka to podstawa w profilaktyce raka piersi. Wystarczy trochę dobrej woli i czasu poświęconego na wykonanie badania palpitacyjnego w domu oraz wybranie się do lekarza na wykonanie badań bardziej profesjonalnych - mammografii czy USG

Jak badać piersi?

Pierwszym podstawowym krokiem jest przeprowadzenie badania w domu. Należy stanąć przed lustrem unieść do góry ręce, a następnie położyć je swobodnie na biodrach i w tych pozycjach obserwować strukturę piersi. Czerwona lampka powinna zaświecić się w momencie, gdy uwidocznione są zgrubienia podskórne oraz gdy skóra ma inną barwę lub jest pomarszczona. Kolejny rodzaj samobadania polega na zataczaniu na piersiach kółeczek z góry na dół trzema środkowymi palcami. Najlepiej czynność tę wykonać pod prysznicem, trzymając jedną rękę z tyłu głowy, a drugą badając jedną z piersi. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, w jakim okresie badanie zostanie przeprowadzone. W trakcie okresu czy tuż przed nim, w organizmie kobiety szaleje burza hormonów, które mogą zmieniać nie tylko wygląd piersi, ale też powodują ich nadwrażliwość.

Mammografia i USG

Dokładniejsza profilaktyka przeprowadzana jest w placówkach medycznych pod okiem profesjonalistów. Ultrasonografia najlepsze efekty przynosi u kobiet starszych, szczególnie tych, u których okres się zakończył. Ich piersi są złożone w większości z tkanki tłuszczowej (nie z gruczołów). Lepiej wiec uwidacznia się wewnętrzna struktura piersi, co przekłada się na dokładniejszą ocenę. Badanie USG jest mniej inwazyjne, nie boli i nie niesie ze sobą skutków ubocznych. Z reguły, przeznaczone jest dla kobiet po 30 roku życia.

Mammografii z kolei poddają się kobiety między 50 a 60 rokiem życia. Badanie jest również nieinwazyjne i polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego z dwóch ucisków piersi. Podczas badania wykrywane są bardzo małe zmiany, nawet kilkumilimetrowe.

Biopsja mammotomiczna - na usuwanie zmiany niezłośliwej

Do niedawna nie było innego sposobu, jak sala operacyjna oraz nóż chirurgiczny, którym wycinano guzki z piersi. Po zabiegu pozostawały nieestetyczne blizny, ale i wewnętrzne rany, co jakiś czas dawały o sobie znać.

Obecnie coraz częściej wykonuje się biopsje mammotmiczną, polegająca na nieoperacyjnym wycięciu zmiany w piersi. Dużo ciekawych informacji na ten temat można znaleźć na http://biopsjamammotomiczna.pl/, stworzonej z myślą o kobietach.

To zabieg bardzo bezpieczny, nazywany inaczej biopsją gruboigłową, wspomaganą próżnią VAB. Urządzenie służące do tego zabiegu składa się z jednorazowej igły biopsyjnej i mammotomu, sterującego przebiegiem procesu badania. Igła wprowadzona jest w pobliże miejsca z guzkiem (przy znieczuleniu miejscowym) i zasysa zmienioną tkankę. Chirurg wyjmuje guzek przez mały otwór, który nie musi być zaszywany.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%