Zamknij

Co jest lepsze - kajak czy kanadyjka?

20:53, 25.10.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:59, 25.10.2018
Skomentuj Co jest lepsze - kajak czy kanadyjka? - fot. partnera Co jest lepsze - kajak czy kanadyjka? - fot. partnera

Na polskich rzekach od lat króluje kajak. Nikogo już nie dziwią te charakterystyczne łodzie, przepływające pod mostem. Nie znaczy to jednak, że jest to nasz jedyny wybór. Obecnie zyskuje u nas na popularności także kanadyjka.

Kajak, czy kanadyjka – to wybór, przed którym powinien stanąć każdy z nas. Czy jednak pojawienie się kanu na polskim rynku, może zagrozić pozycji kajaka? Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, musimy wiedzieć z czym mamy do czynienia.

Kanadyjka, a kajak – czym się różnią?

Oba rodzaje łodzi wydają się dość podobne do siebie, jednak różnice między nimi, znacząco wpływają na ich użyteczność. Możemy wyróżnić trzy najważniejsze cechy, odróżniające kajak od kanu:

- Kokpit – w kajaku jest on zamknięty, posiada wydzielone miejsca dla pasażerów i znajduje się nisko, przy wodzie. Natomiast kanadyjka charakteryzuje się otwartym kokpitem, z wysoką burtą.
- Siedzenia – o ile w kajaku usadawiamy się bezpośrednio na pokładzie, to w kanu znajdziemy ławeczki, wyglądem przypominającymi deseczkę umiejscowioną w poprzek łodzi.
- Wiosła i sposób wiosłowania – w kanu używamy zazwyczaj pagaja – jednopiórowego wiosła, wymagającego odmiennej techniki wiosłowania, niż w przypadku tradycyjnych, podwójnych wioseł. Obecność pagaja wynika z obecności wyższej burty, która utrudnia wiosłowanie w stylu „kajakowym”.

Powyższe różnice sprawiają, że wyższość jednego rodzaju łodzi od drugiego, zależy w większej mierze od sytuacji i naszych oczekiwań. Dlatego też od pytania „Co jest lepsze - kanu, czy kajak?”, powinniśmy zadać pytanie:

„Kiedy wybrać kajak, a kiedy kanadyjkę?”

Odpowiedź na to pytanie może być prostsza, niż nam się wydaje. Na pierwszy ogień weźmy kanu.

Kanu oferuje nam większą stabilność, pojemność, oraz komfort podczas dłuższych wypraw. Dzięki wysokiej burcie jest też o wiele bezpieczniejsze i lepiej chroni nas przed zachlapaniem. Wszystkie te cechy składają się na idealną łódź rodzinną, na której nasze pociechy są o wiele bezpieczniejsze. Spora pojemność powoduje także, że na spływach grupowych kanu nierzadko używane jest jako swoisty „tragarz”. Służy ono do przewozu wszelkiego ekwipunku, który nie zmieści się na zwykłych kajakach.

A skoro już o kajakach mowa, jest to łódź charakteryzująca się szybkością, zwinnością, mniejszym ciężarem i poręcznością. Niejeden kajakarz uważa również niską burtę za plus, gdyż pozwala ona być bliżej wody. Okazjonalne zachlapanie jest niewielką ceną, w porównaniu z oferowanymi doświadczeniami.

Z powyższych właściwości wyłania się obraz kajaka, jako łatwej w transporcie łodzi, odpowiedniej dla szukających bogatszych wrażeń, która sprawdzi się trudniejszych trasach.

Widać tu, że wybór – kajak czy kanadyjka - można porównać do wyboru między samochodem sportowym, a rodzinnym. Obie opcje są równie dobre – jednak w pełni docenią je kompletnie różne osoby.

Napisane przez:

Sklep Kajakowy - Gokajak
Ul. Armii Krajowej 1
Żukowo 83-330
E-mail: [email protected]
www: GoKajak.com

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%