Zamknij
REKLAMA

Ile wynoszą najniższe i najwyższe emerytury w regionie?

12:55, 22.04.2021 | Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskieg
Skomentuj fot. ZUS
REKLAMA

Najniższa emerytura w województwie kujawsko-pomorskim, to 19 groszy, a najwyższa przekracza 25,3 tys. zł.  Jest to najwyższa kobieca emerytura w Polsce.

Najniższą emeryturę w regionie wypłaca toruński oddział ZUS. Wysokość tego świadczenia to zaledwie 19 groszy! Tak niską emeryturę otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego życia przepracowała 17 dni. Z kolei najniższą emeryturę, którą wypłaca bydgoski oddział ZUS, otrzymuje kobieta, której staż pracy wynosi tylko 2 dni. Jej emerytura to 54 grosze. Natomiast w Polsce najniższa emerytura w wysokości 2 groszy trafia do mieszkanki województwa lubelskiego, która składkę na ubezpieczenia społeczne miała opłacaną za 1 dzień. Jej sytuacja finansowa poprawiła się, odkąd wprowadzono świadczenie Mama 4+ i jako uzupełnienie do swojej dwugroszowej emerytury otrzymuje teraz rodzicielskie świadczenie uzupełniające – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Najszczęśliwszą emerytką w naszym województwie ze względu na wysokość swojego świadczenia jest 87-latka, która na emeryturę przeszła po skończeniu 81 lat, mając ponad 62 lata stażu pracy. Jej miesięczna emerytura wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym, którą wypłata bydgoski oddział ZUS przekracza 25,3 tys. zł. Jest to najwyższa kobieca emerytura w Polsce. Wysokie świadczenie ma także 80-letni emeryt z toruńskiego oddziału ZUS, który co miesiąc otrzymuje niemal 15,8 tys. zł. W swoim życiu przepracował ponad 45 lat, a na emeryturę przeszedł 13 lat później niż powszechny wiek emerytalny, czyli w wieku 78 lat.

Recepta na wysoką emeryturę

Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Zakończenie pracy nawet rok po ukończeniu wieku emerytalnego pozwala otrzymać wyższą emeryturę nawet o 10 – 15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Nie bez znaczenia są również zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura - tłumaczy rzeczniczka.

Zanim złożymy wniosek o emeryturę, warto skorzystać z porady doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej w placówce ZUS. Doradca wyliczy prognozowaną wysokość emerytury, powie o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować, a także doradzi kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę. Z usług doradcy emerytalnego można także skorzystać w  trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem ZUS – dodaje rzeczniczka.

(Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskieg)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

xx

3 0

Super, kto pracuje , ten ma ! Należało się.Łapy do MOPSu nie wyciągali tak jak wiele osób, które całe życie siedzą na łasce opieki społecznej .😡 13:30, 22.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dfghdfgh

1 1

mopsiarze i tak dostaną większą emkę niż ci z najniższej krajowej 20:00, 22.04.2021


REKLAMA
0%