Zamknij
REKLAMA

Warszawa: protest nauczycieli pod MEiN

16:35, 09.10.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Kilkuset nauczycieli uczestniczyło w sobotę w zorganizowanym przez ZNP w sobotę proteście przed budynkiem MEiN i w kilku innych punktach alei Szucha. Pod hasłem "Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli" protestujący domagali się m.in. podwyżki wynagrodzeń.

Protest, zorganizowany w kilku miejscach w związku z decyzją sanepidu, miał być wyrazem dezaprobaty dla przedstawionych przez kierownictwo MEiN w połowie września propozycji zmian w Karcie nauczyciela, dotyczących m.in. czasu pracy i wynagrodzeń nauczycieli.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaznaczył, że protestujący chcą "wolnej, niezależnej i autonomicznej szkoły, opartej na wolnym, niezależnym, dobrze wynagradzanym nauczycielu".

"Chcemy szkoły, która będzie szkołą wychowującą ku przyszłości, a nie szkoły odwołującej się do historii i dorobku tych, którzy dzisiaj rządzą. Edukację chcemy budować dla przyszłości" - mówił.

Zdaniem Broniarza "projektowane przez MEiN zmiany uderzają w istotę zawodu nauczyciela i są dowodem na absolutny brak zrozumienia tego, na czym polega praca nauczyciela".

"Tego nie da się zamknąć wyłącznie w wymiarze pensum, o którego podniesieniu mówi minister Czarnek. To jest praca na okrągło" - ocenił.

"Chcemy dowiedzieć się, jakie racje przyświecają tym, którzy każą nam zwiększać pensum o 12 godzin? Jakie racje przemawiają za tym, żeby przy zerowym wzroście wynagrodzeń - w sensie matematycznym - kazać nam dwa razy więcej pracować?" - pytał szef ZNP.

Jego zdaniem zmiany te spowodują odchodzenie nauczycieli od zawodu i "gonitwę od szkoły do szkoły", co "odbije się na jakości nauczania". Zapewnił, że bez względu na cenę nauczyciele "nie zaprzestaną walki o dobrą szkołę".

Prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP Marek Ćwiek podkreślił, że ostatnie propozycje zmian w Karcie nauczyciela, a szczególnie nowe stawki płac i próba zwiększenia obowiązkowego pensum, to "jawna kpina i obłuda".

"Czy zaproponowano nam realną podwyżkę płac? Nie! Zaproponowano podwyżkę pensum i zmniejszenie stawki godzinowej naszego wynagrodzenia. Czy zaproponowano nam poprawę warunków pracy? Nie! Zaproponowano nam zwolnienia, pracę w niepełnym wymiarze godzin i odejście z zawodu przez wielu nauczycieli" - stwierdził. Ocenił, że są to "himalaje arogancji i hipokryzji".

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Andrzej Radzikowski poinformował, że członkowie OPZZ popierają protest nauczycieli.

"Walczymy o wyższe i godne wynagrodzenia. Zewsząd słyszymy, że Polska jest liderem Europy, że się świetnie rozwijamy, że jesteśmy państwem dobrobytu, że mamy gigantyczne nadwyżki budżetowe. To ja pytam rządzących: gdzie więc jest ta kasa, jeżeli nie stać nawet na inflacyjną podwyżkę dla nas?" - mówił.

Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Forum-Oświata Sławomir Wittkowicz zaznaczył, że ostatnie propozycje MEiN nie mają nic wspólnego z zapowiadanym przez ministra Czarnka podwyższeniem prestiżu zawodu nauczyciela.

"Mnie się podniesienie pensum nie kojarzy z podniesieniem prestiżu, ale panu ministrowi widocznie tak" - ocenił. "Jesteśmy tu, żeby upomnieć się o swoje, walczyć o godność, walczyć o wynagrodzenia godziwe, o możliwość wykonywania naszego zawodu. Nie domagamy się wiele, żądamy za dobrą pracę godziwych wynagrodzeń na poziomie europejskim" - podkreślił.

Protestujący trzymali transparenty z logo ZNP i hasłami: "Zatroskani o polską szkołę". Wznosili m.in okrzyki: "Czarnek blefuje, ludzi oszukuje!" lub "Stop degradacji naszej edukacji!".

Na zakończenie protestu uczestnicy złożyli w MEiN petycję, w której zwrócili się z prośbą o "wycofanie projektowanych zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli i przystąpienie do rzeczywistego dialogu z reprezentantami środowiska oświatowego".

W przekazanym w piątek PAP stanowisku Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że otrzymało opinie związków zawodowych i samorządów terytorialnych, dotyczące systemu wynagradzania, podwyższenia płac, a także zmian w czasie pracy nauczycieli, awansu zawodowego, oceny pracy i urlopu wypoczynkowego.

"Dokumenty te będziemy teraz szczegółowo analizować. Kolejna tura rozmów odbędzie się 22 października" - zaznaczyło MEiN.

"Rząd planuje przeznaczyć na podwyżkę pensji dla nauczycieli prawie 8 mld zł. Dzięki temu przeciętne wynagrodzenie dla nauczyciela wchodzącego do zawodu wzrośnie nawet o 1 412 zł" - poinformował resort.

Propozycje MEiN zakładają m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu zawodowego nauczycieli z czterech do trzech - likwidację stażysty i nauczyciela kontraktowego - i w ich miejsce wprowadzenie jednego.

Resort proponuje także podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o 4 godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego).

Jednocześnie proponuje, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

MEiN proponuje też wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli zamiast średniego, ustalanego na podstawie kwoty bazowej ogłaszanej corocznie w ustawie budżetowej. Będzie ono wynosiło: dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego - 140 proc., nauczyciela mianowanego - 181 proc., nauczyciela dyplomowanego - 219 proc. kwoty bazowej. Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego będą ustalone, jako określony procent przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli. Minimalne stawki dodatków do wynagrodzenia - zgodnie z propozycją MEiN - określone będą kwotowo w drodze rozporządzenia.

W ubiegłym tygodniu Zarząd Główny ZNP przyjął stanowisko, w którym odrzuca w całości propozycję MEiN. W poniedziałek odrzuciła je także Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Zarząd Krajowy należącego do Forum Związków Zawodowych Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata" odrzuca propozycje MEiN z wyjątkiem jednego proponowanego rozwiązania - ustalania przez ministra edukacji i nauki w drodze rozporządzenia minimalnych stawek dodatków do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

ZNP, a także dwie pozostałe centrale związkowe: SKOiW NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. (PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ robs/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (17)

OlaOla

2 5

Ciekawe że Broniarzowi odpowiadały wynagrodzenia nauczycieli jak rządziło PO-PSL, wtedy siedzieli cicho na swoich czterech literach .P, Broniarz , a co z nauczaniem matematyki w szkołach ? Przeważająca większość dzieci , młodzieży musi niestety korzystać z korepetycji. Kiedyś aż tak źle nie było, potrafiono nas nauczyć.🙂Może tym się pan zajmie , bo żal dzieci. 17:32, 09.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FidelFidel

4 1

Inteligencja nie wygra z "chamami w garniturach" (PiS), a swego rodzaju paradoksem jest że chamy rządzą inteligencją i całym krajem. Świat upadł 😥 00:45, 10.10.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

xx

1 5

Fedel , jaki z ciebie inteligent to widać po twoich wulgarnych i ordynarnych komentarzach. No właśnie i tacy jak ty chcieliby rządzić Polską. 🙂 Zero wiedzy i jeszcze mniej kultury.🙂 NIGDY więcej PO przy władzy . 10:19, 10.10.2021


FidelFidel

4 1

Dzięki takim jak ty X "chamy w garniturach" rządzą Polską. Groteskowym "chamom w garniturach" i ich ograniczonym zwolennikom mówimy NIE !!! 12:37, 10.10.2021


xx

1 4

Fidelku , wy możecie sobie mówić nie i tylko tyle, nic więcej . Milej niedzieli wulgarny prostaczku .🤣Twój styl pisania świadczy o tobie, jakim ty jesteś człowiekiem🙂 15:02, 10.10.2021


FanFan

5 0

Co czules wczoraj kiedy Pisowski bojowkarz zaklocal przemowienie powstanca warszawskiego?????Czy to byla duma,ze jestes patriota????Imponuje ci czlowiek,ktory w jednej rece trzyma rozaniec,a w drugiej palke na innego Polaka?????Jesli tak,to gratuluje prawosci i sprawiedliwosci. 18:01, 11.10.2021


FidelFidel

4 1

Najważniejsze że pedofile w sutannach mają stały dopływ gotówki od rządzących pseudokatolików, a reszta może wegetować. Ot cały Polski Ład. 😡 17:50, 10.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gość gość

2 3

Fidelu wegetacja to była za rządów PO, pamiętamy ile milionów Polaków Tusek wypędził z kraju za pracą i godniejszym życiem i wtedy było dobrze? 18:12, 10.10.2021


FanFan

3 1

A teraz wracaja....ale po reszte rzeczy🤣🤣🤣🤣. No i jeszcze Ci napisze,zebys nas pocalowal w dude,pisowski półgłówku🤣🤣🤣🤣 19:48, 10.10.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

xx

1 0

Fan 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣, dobrej nocy ci życzę 21:20, 10.10.2021


FanFan

1 1

A ja Ci zycze...rozumu,bo czego mozna zyczyc pisowcowi?????🤣🤣🤣🤣. Wchodzisz na pisowski portal,zeby chwalic pisowskich przestepcow. Wiec czego wiecej Ci zyczyc????? 05:17, 11.10.2021


????????????????

2 3

FAN nic tylko z takich jak ty można się pośmiać . Kim było PO , Tusk ? Czy nie byli to PRZESTĘPCY, OSZUŚCI I ZŁODZIEJE? Co oni robili z NASZYMI PIENIĘDZMI ?Dla Polaków i Polski co oni dobrego zrobili? 08:52, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FanFan

3 1

A gdzie jest napisane,ze jestem fanem po,pisowski kmiotku???


08:55, 11.10.2021


xx

2 4

Fan to widać i czuć ,że jesteś KOMUCHEM !🤣 12:56, 11.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FanFan

2 1

Komuch do Ciebie to lagodne okreslenie🤣🤣🤣🤣🤣. 2-0 dla mnie🤣🤣🤣 13:54, 11.10.2021


FidelFidel

3 1

Lepiej być Komuchem niż faszystą i chamem jak PiS i jego tępy elektorat. 18:36, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

00070007

0 1

Dzis Wiecbork Swietuje a w Kamieniu chcieli Podgorna ukrasc a zamor wilka i jerzyka nie ma kto sprzatnac nie mowiac o drodze z Jastrzepca do Wawelna niby ma sie polepszyc w Wysoce jak radni pozwola 10:09, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%