Zamknij
REKLAMA

Kościński: spodziewam się, że od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy

16:50, 22.12.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej spawie" - powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Spodziewam się, że od 1 lutego VAT na żywność będzie zerowy - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.

Obecne unijne przepisy dotyczące VAT uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Dyrektywa VAT zezwala jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE. 7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.

Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Szef resortu finansów pytany o wysoką inflację przypomniał o tarczy antyinflacyjnej i zapewnił, że w budżecie są zasoby, aby ją przedłużyć, jeśli będzie taka potrzeba. Wskazał, że nie jest teraz moment, żeby zmieniać budżet ze względu na inflację. "Trzeba poczekać, bo wnioskować i prognozować jest bardzo trudno, trzeba poczekać, co się stanie, czy inflacja będzie wyższa, czy uda się ją zbić obniżeniem VAT" - powiedział Kościński.

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego). (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mk/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

RinRin

3 0

Polski Ład składa się z łat.
Co za syf. Chłopcy nie mają zielonego pojęcia, co robią. Za pięć lat z Polski nic nie zostanie.
Chwała naczelnikowi i starym komuchom z PC. 17:14, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RinRin

4 0

Nawet s-syny infolinię zablokowały, bo nie wiedzą, co gadać w związku z syfem i kołomyją, którą te stare komuchy wdrażają ... Mam dość. Tu się, qlson nie da. 18:21, 05.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

xx

0 1

Rin , za to ty masz pojęcie , znasz się dosłownie na wszystkim. .Najlepiej byłoby jak wyjechałbyś z Polski. Odważ się wyjechać , świat stoi przed tobą otworem , co tu się męczysz biedaku 🤣 18:22, 08.01.2022


aa

2 0

Szkoda, że ten ekonomiczny geniusz Glapiński nie przewidział tak galopującej inflacji. Ten "Ład" będziemy spłacać dłużej niż długi Gierka. 20:28, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RinRin

1 0

Do "x"
Tak ci wesoło, tympoku ???
Lekarzom, też pewna "pani "z PISu kazała wyjeżdżać z kraju. I co mamy ??? 08:51, 15.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%