Zamknij
REKLAMA

Od 1 marca emerytury i renty wyższe o 7 proc.

16:08, 18.02.2022 | .
Skomentuj ZUS
REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w tym roku będzie wyższa, niż się spodziewano. Od marca świadczenia wzrosną równo o 7 procent. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. W kwietniu świadczeniobiorcy otrzymają też tzw. trzynastki.

Waloryzacja świadczeń odbywa się automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 107 proc. Na przykład: jeśli w lutym 2022 roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie o 140 zł brutto (bo: 2000 zł x 107% = 2140 zł brutto) - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty socjalne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2022 roku.

Wysyłka decyzji w kwietniu

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można  sprawdzić na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. 

Minimalna emerytura w górę

Od marca wzrosną także najniższe gwarantowane kwoty świadczeń emerytalno-rentowych. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Tak samo wzrośnie minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca będzie wynosiła 1003,83 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1350,70 zł brutto.

Podwyżką objęte są również dodatki i świadczenia pieniężne. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny wyniesie 256,44 zł  brutto.

Trzynastki w kwietniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się też do wypłaty tzw. trzynastek. W tym roku wyniosą 1338,44 zł brutto.  Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające m.in.: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, a także świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. 

Tzw. trzynastkę dostaną pod warunkiem, że mają prawo do wypłaty jednego z tych długoterminowych świadczeń na 31 marca. ZUS wypłaci trzynastki razem ze świadczeniami przysługującymi za kwiecień. To znaczy, że emeryci i renciści otrzymają jeden przekaz lub przelew, który będzie sumą ich comiesięcznego świadczenia i trzynastki.
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

lkjioplkjiop

5 2

a przez rozrzutne i źle wydawane finanse inflacja 10 % albo i więcej, denominacja kiedy ? 16:44, 18.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EMERYTEMERYT

5 1

Dlaczego tylko 7% a nie tyle ile wynosi inflacja. Co emeryci renciści mają wymrzeć? Na tym pisowi zależy. Najpierw szczypawki teraz głodowe podwyżki przy takiej drożyźnie. 13:08, 19.02.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tyszmeryttyszmeryt

3 1

rządowa inflacja to 6%, z łaski dostaniesz 7, a prawdziwej nikt nie zgadnie, bo galopuje tak że komputery w gusie za cienkie 20:59, 19.02.2022


xx

2 5

Emerycie za PO nie miałeś pretensji ,że dostawałeś po 4 zł waloryzacji? Wtedy siedziałeś cicho. Jesteś pożałowania godnym emerytem , .nie podoba się to nie bierz tych pieniędzy jedz dalej szczaw i mirabelki, które PO proponowało Polakom🤣 10:53, 20.02.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%