Zamknij

Jak sprawdza się e-składka

09:50, 11.04.2018 | Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego
REKLAMA
Skomentuj
Jak sprawdza się e-składka

Pierwszy kwartał płatności e-składek mamy za sobą. Na indywidualnych kontach płatników składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaksięgowano ponad 62 mld zł. W województwie kujawsko-pomorskim na indywidualnych rachunkach składkowych zostało zaksięgowanych ponad 356,9 tys. wpłat. Ich kwota wyniosła ponad 2,5 mld zł.

Od stycznia każdy płatnik ma do dyspozycji swój indywidualny numer rachunku składkowego, na który opłaca wszystkie składki, bez podziału na poszczególne fundusze. Przelewy nie muszą być, tak jak to się działo w ubiegłym roku, dodatkowo opisywane identyfikatorem płatnika (np. NIP) oraz wskazaniem, za który miesiąc jest opłata. Indywidualny numer rachunku składkowego pozwala zidentyfikować każdy przelew, dzięki temu przelewy na konta ZUS wpływają niemal całkowicie bez błędów. Tylko do 30 marca w naszym regionie zaksięgowano 356,9 tys. wpłat na kwotę ponad 2,5 mld zł.

ZUS przypomina, że bieżące wpłaty są w pierwszej kolejności księgowane na najstarsze zaległości. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa korzystania ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego), jeśli nie wystarczy środków na terminowe opłacenie składki chorobowej.

Przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie lub gdy nie może spłacić całego zadłużenia skorzystać z układu ratalnego. W zawarciu układu pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń. Do dyspozycji klientów są również doradcy płatników składek.

(Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone