Zamknij

Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej

17:06, 02.11.2018 Muzeum Ziemi Złotowskiej Aktualizacja: 17:11, 02.11.2018
Skomentuj Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej

Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na wystawę: „Drogi do Niepodległej na Krajnie Złotowskiej”. Otwarcie wystawy nastąpi w przeddzień Święta Niepodległości – 10 listopada 2018 r. Towarzyszyć nam będzie gościnny występ złotowskiego Chóru Towarzystwa Śpiewu im. Św. Cecylii.

Na wystawie będzie można zapoznać się z różnorodnością dróg walki o polskość i niezależność narodową na Krajnie Złotowskiej w XIX i początkach XX wieku. Przybliżymy twórców Niepodległości: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego… Jak się okaże również związanych z naszym terenem. Klimat tych czasów pokażemy poprzez Sztukę Legionową – grafikę, dokumenty, mapy, sztandary, pocztówki i fotografię.

Podkreślimy ciągłość walki i trwania od utraty niepodległości w 1772 roku: począwszy od ostatnich polskich właścicieli dóbr złotowskich Ignacego i Ksawerego Działyńskich, poprzez prawnika Michała Hubego, lekarza Ignacego Ferdynanda Dworzaczaka, działaczy na niwie nauki, kultury i sztuki wywodzących się z Ziemi Złotowskiej, aż po Rodłaków z okresu międzywojnia. Zwrócimy uwagę na wspaniałych księży: od Leona Pellowskiego do księdza  doktora Bolesława Domańskiego – prawdziwych przywódców duchownych wiodących swych Rodaków ku Niepodległej.
 
Pokażemy wspaniałe rody na Złotowszczyźnie, bez których polskość by nie przetrwała. 26 grudnia 1918 roku Ignacy Jan Paderewski jechał z Gdańska do Poznania przez Złotów (Flatow), ogarnięty już wtedy przygotowaniami do mającego wybuchnąć powstania. Tu za sprawą Maćkowiczów, Noryśkiewiczów, Pangliszów, Sobierajczyków, Jaśków, Biniakowskich, Kokowskich, Różeńskich, Wacława Frankowskiego i wielu innych szkolono przyszłe kadry wojskowe, gromadzono broń, żywność i pieniądze dla powstania. Kilkuset powstańców ze Złotowszczyzny walczyło z bronią w ręku z Niemcami o przyszły kształt zachowanej granicy. Pięćdziesięciu z nich zginęło za wolną i niepodległą Polskę.

Jerzy Jelonek


Polecamy wydarzenia towarzyszące wystawie!

GOŚCINNE WYKŁADY W ZCAS-ie:

13 listopada 2018 (wtorek), godz. 13
Jerzy Brukwicki „Sztuka Legionów Polskich”

11 grudnia 2018 (wtorek), godz. 13
Anna Sergott „Kuchnia 100 lat temu”

8 stycznia 2019 (wtorek)
Krystyna Kosiba „Przyroda 100 lat temu”

12 lutego 2019 (wtorek)
Marek Fijałkowski „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”


LEKCJE MUZEALNE:

Rola księży w utrzymaniu polskości
na Ziemi Złotowskiej  w czasach niewoli.

100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
i jego echa na Krajnie.

Refleksje w 100-lecie odzyskania Niepodległości
na Ziemi Złotowskiej.

(Muzeum Ziemi Złotowskiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%