Zamknij

Premiera filmu ?Karolewo 1939? w Sępólnie Krajeńskim

14:52, 03.12.2018 Michał Pick - CKiS Sępólno Aktualizacja: 00:54, 04.12.2018
Skomentuj Premiera filmu ?Karolewo 1939? w Sępólnie Krajeńskim - fot. Jacek Wojtania Premiera filmu ?Karolewo 1939? w Sępólnie Krajeńskim - fot. Jacek Wojtania

Gdy tylko ogłosiliśmy datę premiery projekcji filmu „Karolewo 1939”, bilety na rozeszły się w okamgnieniu. Zainteresowanie tą produkcją i historią, która stoi za jej realizacją przekroczyło nasze oczekiwania. Musieliśmy więc zaplanować dodatkowe seanse. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z finalnego efektu i pozytywnych opinii na temat filmu, w którego powstawanie byliśmy pośrednio zaangażowani.

„Karolewo 1939” to film stworzony przez oddanych pasjonatów historii, skupionych wokół Unisławskiego Towarzystwa Historycznego oraz Unisławskiego Instytutu Filmowego. Za reżyserię odpowiada Sebastian Bartkowski, człowiek który zdaje się poświęcać niemal cały czas wolny na odkrywanie nieznanych kart historii. Predestynuje go do tego niejako zajmowane stanowisko, Pan Sebastian jest nauczycielem historii, ale w jego przypadku to zdecydowanie coś więcej niż zawód, to pasja, która przejawia się w twórczej nadaktywności. Owocem tej nadaktywności jest między innymi film dokumentalny „Karolewo 1939”. Opisuje on losy więźniów obozu w Karolewie niedaleko Sępólna Krajeńskiego. Obozu w którym zginęło co najmniej 1781 osób. O zbrodni tej wciąż mówi się za mało, filmy takie jak ten, wraz z monografią poświęconą obozowi w Karolewie autorstwa dr Izabeli Mazanowskiej (Izabela Mazanowska, „Karolewo 1939. Zbrodnie w obozie Selbstschutz Westpreussen”, Gdańsk-Warszawa 2017), są ważnym krokiem na drodze do uświadamiana Polaków, którzy niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z rozmiarów tragedii jakie miały miejsce w całej Polsce, nie tylko w obozach koncentracyjnych. Zbrodnia Pomorska, bo taki podtytuł nosi film „Karolewo 1939”, to jedna z najczarniejszych kart historii II wojny światowej na terenach Pomorza i, niestety, jedno z najmniej znanych miejsc kaźni polskiej ludności cywilnej. Półtoragodzinny film dokumentalny „Karolewo 1939” zbiera wszystkie najważniejsze informacje na temat tej zbrodni – wypowiedzi historyków, rodzin ofiar, więźniów i świadków, do których udało się twórcom dotrzeć. To niezwykle ważna lekcja historii i rzetelne źródło wiedzy na temat tragedii, która miała miejsce tuż obok nas.

Aby sprostać wielkiemu zainteresowaniu filmem przygotowaliśmy aż 4 seanse. Dwa z nich dedykowane były młodzieży szkolnej. W tym wypadku jednak wiek odgrywał zdecydowanie drugorzędną rolę, gdyż autentyczne, silne emocje udzielały się niemal wszystkim odbiorcom. Bez wątpienia w szczególności tym, którzy w jakikolwiek sposób związani są z tą okropną tragedią, a więc rodzinom ofiar, które zginęły w obozie w Karolewie. Projekcje o godzinie 17:00 poprzedziliśmy krótkim materiałem wideo, będącym swego rodzaju podsumowaniem obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Udało nam się dotrzeć do stulatków z Sępólna Krajeńskiego i udokumentować ich cenne, choć traumatyczne wspomnienia. Jednym z bohaterów owego filmu był Pan Marian Bethke, jesienią 1939 roku przebywający w obozie w Karolewie.

fot. Jacek Wojtania

(Michał Pick - CKiS Sępólno)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%