Zamknij

Więcbork: Spotkanie z autorem głośnej sztuki "Generał" Jarosławem Jakubowskim

20:20, 06.12.2018 MGOK Więcbork Aktualizacja: 20:26, 06.12.2018
Skomentuj Więcbork: Spotkanie z autorem głośnej sztuki "Generał" Jarosławem Jakubowskim Więcbork: Spotkanie z autorem głośnej sztuki "Generał" Jarosławem Jakubowskim

W najbliższy poniedziałek, 10 grudnia, o godzinie 21:00, w Teatrze Telewizji będzie można obejrzeć telewizyjną wersję słynnego przedstawienia Teatru IMKA w Warszawie zatytułowanego "Generał", a już trzy dni później, w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, mieszkańcy Więcborka będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Jarosławem Jakubowskim, autorem tej intrygującej sztuki. Spotkanie odbędzie się w sali lustrzanej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku.

O sztuce Jarosława Jakubowskiego "Generał"

Przedstawienie, które zachwyciło Sławomira Mrożka, jest inspirowane życiem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Tragikomiczna opowieść o człowieku-polityku, który w obliczu długotrwałego procesu i w oczekiwaniu na wyrok rozlicza się z własnym życiem i z własnym sumieniem. „Generał” nie jest ani apoteozą działań współczesnego przywódcy, który wybrał mniejsze zło, ani też drapieżną historią bezwzględnego oprawcy. Twórcy przedstawienia uciekają od skrajności i tworzą artystyczną, przejmującą senną wizję, symboliczny portret dyktatora. 

Spektakl miał premierę w Teatrze IMKA w Warszawie 21 kwietnia 2011 r. i stał się jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych sezonu. 

Autor: Jarosław Jakubowski 
Reżyseria: Aleksandra Popławska, Marek Kalita
Scenografia: Katarzyna Adamczyk, Aleksandra Popławska 
Muzyka: Jacek Grudzień 
Opracowanie muzyczne: Aleksandra Popławska, Janusz Chabior 
Kostiumy i charakteryzacja: Katarzyna Adamczyk 
Zdjęcia: Adam Sikora 

Obsada: Marek Kalita (Generał), Małgorzata Maślanka (Generałowa), Mariusz Jakus (Florian), Robert Wabich (Czesław), Krzysztof Ogłoza (Sekretarz), Natalia Kalita (Córka). 

Czas trwania: ok. 85’


O autorze sztuki

Jarosław Jakubowski - urodzony w 1974 roku w Bydgoszczy poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W wieku dwudziestu dwóch lat wydał pierwszy tomik poetycki "Wada wymowy". Jako dramaturg debiutował w 2007 w Laboratorium Dramatu czytaniem scenicznym sztuki "Dom matki". W 2010 za sztukę "Życie" zdobył I nagrodę w konkursie „Komediopisanie” Teatru Powszechnego w Łodzi. Prapremiera odbyła się na scenie Teatru w 2011.

W 2010 dramat "Generał" (pierwodruk w „Dialogu” 2010 nr 12) znalazł się w finale konkursu dramaturgicznego Teatru Polskiego w Poznaniu „Metafory rzeczywistości”, a jego prapremiera miała miejsce w Teatrze IMKA w Warszawie w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Marka Kality (2011). Przedstawienie otrzymało szereg nagród, w tym główną 6. Festiwalu Polskich Sztuk Wspołczesnych R@Port w Gdyni.

W 2012 jego "Wieczny kwiecień" wygrał konkurs „Metafory rzeczywistości”, a w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się jego prapremiera w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. W tym samym roku napisał wraz z Wojciechem Farugą tekst "Wszyscy święci", który został zrealizowany w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (reż. Wojciech Faruga). W 2013 Teatr Druga Strefa z Warszawy wystawił jego sztukę "Człowiek, który nie umiał odejść". W 2014 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się zaś prapremiera dramatu "Licheń story" w reżyserii Tomasza Hynka.

Agencja Dramatu i Teatru ADiT wydała antologię jego sztuk "Generał i inne dramaty polityczne" (2014). Jedną z jego ostatnich sztuk jest "Czerwone zagłębie" wystawione w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (reż. Aleksandra Popławska, Marek Kalita).

(MGOK Więcbork)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%