Zamknij
REKLAMA

O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię, Panie. W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

14:57, 01.05.2019 | E.S
REKLAMA
Skomentuj
O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię, Panie. W Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy - fot. Andrzej Ossowski

Tym zaczerpniętym z Mickiewicza fragmentem z „Litanii pielgrzymskiej” zatytułowano okolicznościową wystawę  z okazji setnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego.

Wystawa składa się z dwóch części, w pierwszej zaprezentowano zdjęcia, dokumenty i plansze przedstawiające ludzi walczących o niepodległość nie tylko tych najważniejszych, ale też prostych żołnierzy, legionów, hallerczyków, dowborczyków, powstańców wielkopolskich, śląskich i żołnierzy z 1920 roku. Na uwagę zasługują na niej oryginalne dokumenty z epoki, w tym list chor. Adolfa Pańczakowicza do cesarza Karola I, w którym skarży się, że został pominięty przy internowaniu. Solidarność z kolegami, jaką wykazał chorąży do dziś może być przykładem koleżeństwa i patriotyzmu zasługującego na najwyższy szacunek.

Plansze i dokumenty uzupełnia druga część wystawy zatytułowana „Oręż Niepodległej”. W kilkunastu gablotach, w wielu realistycznych aranżacjach przedstawiono  uzbrojenie jakim wywalczono Niepodległość. Nie zabrakło tam też specjalnej prezentacji osiągnięć polskich kryptologów z Marianem Rajewskim na czele, którzy złamali szyfr „Enigmy”  co w znaczący sposób zmieniło przebieg wojny.

Przy okazji zwiedzania wystawy, kustosz muzeum płk. Jerzy Lelwic oprowadził mnie po stałej ekspozycji muzeum „Od Cedyni do Karbali”, w której pokazana jest historia polskiego oręża od czasów piastowskich do współczesnej armii i jej udziału w misjach ONZ i NATO.

Prezentacja zaczyna się od  najstarszych zbiorów wśród których są miecze z początków państwa, przez najważniejsze bitwy, powstania, inscenizacja zdobywania Monte Casino, rekonstrukcja wagonu wywożącego na zsyłkę polskich patriotów, z podświetlaną mapą z zaznaczonymi miejscami Gułagów, miejsc straceń polskich oficerów w Katyniu i innych miejscowościach. Prezentowane też są tam mundury i uzbrojenie wszystkich rodzajów wojsk. Wiele z nich jest jedynymi w zbiorach muzealnych w Polsce i nie tylko.

Zwiedzanie tej części muzeum będzie niewątpliwą atrakcją dla młodzieży, a nawet dzieci, które coraz bardziej interesują się wojskowością, militariami i służbą w Wojsku Polskim.

W dniu 18 maja od godziny 17:00 do 1;00  z okazji Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzania z przewodnikiem (i to za darmo) Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, które mieści się przy ulicy Czerkaskiej 2. Będzie można zapoznać się z jego historią bowiem muzeum przez lata swojego istnienia nosiło rożne nazwy i w miarę wzbogacania zbiorów z izby pamięci uzyskało obecny kształt. Gorąco zachęcam do skorzystanie z tej okazji.

Na koniec chciałbym podziękować dyrektorowi Muzeum panu Wojciechowi Bartoszkowi i panu płk. Jerzemu Lelwicowi, bez których  zgody i wsparcia nie miałbym okazji zwiedzenia Muzeum, wykonania fotografii, dzięki czemu możliwy był ten reportaż.

A. Ossowski

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (2)

OssaOssa

0 0

Niestety przy korekcie tekstu bezwiednie i przez pomyłkę usunąłem ważny fragment tekstu. Chodzi o informację, że w muzeum na monitorze zamieszczane są zdjęcia z udziału w misjach i przypominane nazwiska poległych w nich żołnierzy polskich. 15:13, 01.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KazikKazik

1 1

Bardzo ciekawy artykuł. Nie myślałem,że w Bydgoszczy jest tak wspaniale muzeum. Przy najbliższej okazji na pewno odwiedzę, może nawet zajrzę tam podczas NOCY MUZEÓW. 18:32, 02.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone