Zamknij

XXI TKCh: Święty Jan Paweł II - Ekslibrisy. Wystawa zbiorów Józefa Bondarczyka

00:01, 13.11.2019 E.S Aktualizacja: 11:29, 13.11.2019
Skomentuj XXI TKCh: Święty Jan Paweł II - Ekslibrisy. Wystawa zbiorów Józefa Bondarczyka - fot. Ewa Szydeł XXI TKCh: Święty Jan Paweł II - Ekslibrisy. Wystawa zbiorów Józefa Bondarczyka - fot. Ewa Szydeł

Czym jest ekslibris? Jego podstawową funkcją jest opisywanie właściciela księgozbioru, jego zbiorów, zainteresowań, zawodu. Wykonany jest na ogół w technice grafiki: litografii, akwaforty, akwatinty, miedziorytu, drzeworytu, linorytu itp., a ostatnio również przy użyciu technik komputerowych. Obecnie ekslibris zmienił swoją funkcję, z czysto użytecznej, to znaczy oznaczania książki jako części biblioteki domowej, czy rodowej i przyjął formę małego dzieła artystycznego, często wykonywanego dla kolekcjonerów. Jednym z tematów uwiecznianych w ekslibrisach zgromadzonych przez pana Józefa Bondarczyka jest postać  Świętego Jana Pawła II.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Więcborku zorganizowała, w ramach XXI Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, wystawę kolekcji ekslibrisów Józefa Bondarczyka - Święty Jan Paweł II w Ekslibrisach. Te małe dzieła sztuki zgromadzone przez pana Józefa, o których opowiadał więcborski pasjonat, i które goście biblioteki mogli podziwiać podczas wernisażu w miniony wtorek (12.11.2019), dostępne będą dla zwiedzających do 13 grudnia tego roku.

Ekslibrisy Józefa Bondarczyka stały się inspiracją do zorganizowania przez naszą Bibliotekę konkursu na ekslibris pt. "100 lecie powrotu Więcborka do macierzy". - ogłosiła podczas wernisażu dyrektor Ludmiła Piekałkiewicz-Geruzel.

Na jej zaproszenie pan Józef zgodził się zostać jednym z jurorów tego konkursu.

Józef Bondarczyk

Urodził się na Wołyniu 4 lutego 1941 r. Po ukończeniu Technikum Mechaniczno – Elektrycznego w latach 1959 - 1964 pracował jako konstruktor w Zakładach Sprzętu Okrętowego "Famor" w Bydgoszczy. W roku 1964 wrócił do Wituni k/Więcborka, jak mówił, na jeden rok by uregulować sprawy rodzinne. "No i ugrzązł tu na resztę życia" – jak z dumą podkreśla w rozmowie. W Więcborku ożenił się i zbudował dom. Prowadził początkowo 10-hektarowe gospodarstwo rolne w Wituni i równocześnie pracował, do 1991r., w więcborskim "Towimorze" na stanowisku szefa produkcji. Później  do emerytury kierował przedsiębiorstwem "Alwo" w Więcborku. Pan Józef ma wiele zainteresowań. Jedną z jego pasji jest kolekcjonowanie ekslibrisów. 

(E.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%