Zamknij

Kolejni mieszkańcy powiatu sępoleńskiego oszukani. Jedna z pokrzywdzonych osób str

19:35, 12.04.2022 źródło: KPP Sępólno Krajeńskie Aktualizacja: 20:00, 12.04.2022
Skomentuj fot. policja.pl fot. policja.pl

W ubiegłym tygodniu do funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim zgłosił się 48-letni mieszkaniec powiatu sępoleńskiego, który chciał zainwestować swoje pieniądze w zakup krypto walut na giełdzie. Niestety został wprowadzony w błąd przez fałszywego doradcę finansowego, przez co stracił prawie 230 tysięcy złotych - informuje KPP w Sępólnie Krajeńskim.

Do podobnego zdarzenia doszło także na terenie gminy Więcbork. W połowie marca 62-letnia mieszkanka gminy w wyniku zainstalowania aplikacji „AntyDesk” straciła ponad 115 tysięcy złotych. Takich zgłoszeń na terenie powiatu sępoleńskiego jest coraz więcej. Metody działania sprawców za pomocą aplikacji ,,AntyDesk” są do siebie bardzo podobne.

Osoby zainteresowane inwestycjami podczas przeglądania ogłoszeń w internecie natrafiają na ogłoszenia dotyczące inwestycji (odnawialne źródła energii, zakup akcji znanych spółek, czy inwestycje w krypto walutę itp.) Po kliknięciu linku na stronie podają swoje dane osobowe (imię i nazwisko) oraz numer do kontaktu. Po kontakcie zwrotnym z pseudo doradcą - „konsultantem”, zostają namówieni do zainstalowania aplikacji ,,AntyDesk”, przy której użyciu, po podstępnym wyłudzeniu danych logowania do bankowości elektronicznej oszuści uzyskują dostęp do oszczędności ofiary, ale mają również możliwość zaciągania nowych zobowiązań – kredytów.

W związku z tym kolejny raz apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i nieinstalowanie tego rodzaju oprogramowania.

Mimo pojawiania się nowszych metod oszustw przestępcy chętnie korzystają z tych starych, dobrze się sprawdzających. Do sępoleńskich kryminalnych coraz więcej zgłasza się poszkodowanych, którzy zostali oszukani przy użyciu znanej platformy sprzedażowej oraz komunikatora społecznego.

Na czym to polega?

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym przez komunikator społecznościowy. Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony „udającej” znaną witrynę sprzedażową, pozwalającą na finalizację transakcji. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu sprzedażowym m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. W rzeczywistości mają dostęp do naszych zasobów finansowych na karcie i mogą oczyścić konto z oszczędności.

Dlatego ponownie apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając, że ktoś próbuje dokonać oszustwa, należy powiadomić policję.

Pamiętajmy!

Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Dlatego też korzystając z internetu, należy być czujnym, a przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania.

(źródło: KPP Sępólno Krajeńskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

mnbvmnbv

1 2

pegasus zamiast złodziei pilnuje Donalda, no ale to tez jego wina 20:28, 12.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

CTUCTU

1 0


Iruskich spiegow BRAWO .A RYZY nic nie mogl 11:49, 16.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

00070007

0 0

A co ma powiedziec oszukiwany przez zasluzonych dlaCSE 22 lata? 20:00, 18.04.2022


0%