Zamknij

Powiat Sępoleński po nawałnicy

17:13, 13.02.2018 | źródło: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
REKLAMA
Skomentuj
Powiat Sępoleński po nawałnicy - fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

W sierpniu 2017 roku przez województwo kujawsko-pomorskie przeszła nawałnica niszcząc domy, pola uprawne, lasy i drogi. Powiat sępoleński, do którego dziś udał się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz był jednym z pięciu obok tucholskiego, bydgoskiego, żnińskiego i nakielskiego, które najbardziej ucierpiały w ubiegłorocznym kataklizmie.

Dzięki sprawnej reakcji służb mundurowych, wsparciu finansowemu ze strony państwa i przedsiębiorców oraz pomocy mieszkańców z całego kraju trwa odbudowa infrastruktury samorządowej i mienia prywatnego zniszczonego w nocy z 11/12 sierpnia 2017 roku.

Jedną z form rządowego wsparcia są promesy na dofinansowanie odbudowy zniszczonej infrastruktury drogowej. Część inwestycji już się zakończyła, czego efektem było dzisiejsze otwarcie przez wojewodę Mikołaja Bogdanowicza jednej z czterech odbudowanych po nawałnicy dróg w powiecie sępoleńskim.

W Iłowie (gm. Sępólno Krajeńskie) podczas otwarcia drogi powiatowej 1121C relacji Jazdrowo - Iłowo - Sępólno Krajeńskie, przedstawiciel rządu w terenie przypomniał, że całkowita wartość wszystkich czterech projektów wyniosła 1.489.638 zł, z czego 1.194.000 zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a wkład własny Jednostek Samorządu Terytorialnego 297 927 zł.

Do użytku oddane zostały również drogi powiatowe relacji Więcbork-Wielowicz (nr 1133C), Zakrzewek-droga nr 189 (nr 1127) i Stare Gronowo – Witkowo – Sępólno Krajeńskie (nr 1104C).

Następnie wojewoda udał się do jednej z poszkodowanych w nawałnicy rodzin. Sierpniowy kataklizm całkowicie zniszczył dom wielopokoleniowej rodziny mieszkającej w Wałdowie. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa, przedsiębiorców i okolicznych mieszkańców, rodzinie udało się niedawno zamieszkać w odbudowanym domu.

Pomoc dla najbardziej poszkodowanych rodzin płynęła z całej Polski. Na apel Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odpowiedziało wiele firm i przedsiębiorstw, zarówno prywatnych i państwowych. Jedną z nich był ANWIL S.A. z Włocławka należący do Grupy Orlen.

Podczas konferencji prasowej w Sępólnie Krajeńskim Mikołaj Bogdanowicz podziękował prezesowi Zarządu Jackowi Pogórskiemu oraz pracownikom Spółki za pomoc i zaangażowanie w usuwaniu skutków sierpniowej nawałnicy.

- ANWIL stanął na wysokości zadania. Dzięki waszemu wsparciu rzeczowemu, finansowemu od pracowników spółki w grudniu 2017 r. i od Zarządu w styczniu 2018 r. udało nam się rozwiązać problemy, które wcześniej były bardzo trudne do rozwiązania – podkreślał wojewoda.

Wsparcie ANWILU odbywało się na wielu płaszczyznach. Od przekazania za pośrednictwem Fundacji Orlen – Dar Serca 54 ton nawozów azotowych o wartości 50 tys. zł rolnikom, po dary materialne dla poszczególnych osób, organizacje koncertów charytatywnych i zbiórek pieniężnych. Dodatkowo firma przeznaczyła na pomoc finansową dla 10 rodzin z 9 miast i gmin (Kcynia, Koronowo, Gostycyn, Sośno, Złotnik Kujawski, Żnin, Kęsowo, Sicienko, Więcbork) darowiznę w wysokości 79 tys. zł.

- Oprócz tego, że nasza Spółka przekazała dla potrzeb rolników 54 tony nawozu, to jeszcze w grudniu, pracownicy i Zarząd zorganizowali zbiórkę na rzecz zakupu rzeczy niezbędnych dla osób poszkodowanych przez nawałnicę. W sposób naturalny chcemy przyczyniać się pomocy rodzinom, których spotkało nieszczęście- mówił prezes Podgórski.

Na spotkaniu z dziennikarzami obecni byli także Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz przedstawiciele JST powiatu sępoleńskiego.

- Panie wojewodo, serdecznie dziękuję za pomoc jaką uzyskali mieszkańcy naszego powiatu. Dziękuje za profesjonalne podejście pana służb m.in. wydziału kryzysowego. Pozyskaliśmy materiały na kwotę 140 tys. zł. Jest to kwota pokaźna. Zniszczenia, jakie były w naszym powiecie, a przypomnę zniszczonych zostało 2148 obiektów w tym samych mieszkalnych 758, pokazują skalę strat jakie nas dosięgnęły – podkreślał starosta sępoleński.

Wojewoda zwrócił uwagę na bardzo owocną współpracę z samorządowcami z powiatu sępoleńskiego.

- Chciałbym podziękować za współpracę, która daje możliwość odbudowy na wysokim poziomie. Panie starostwo, panowie burmistrzowie, panowie wójtowie, współpracować z Państwem to prawdziwy zaszczyt i przyjemność. Przed nami wiele wyzwań i trudności, ale przy takiej współpracy myślę, że jesteśmy to w stanie zrobić. Nastawiamy się w najbliższych miesiącach na budowę dróg. Jedną trzecią tej kwoty chcemy uzyskać od MSWiA, co pozwoli spojrzeć nam bardziej pozytywnie w przyszłość tego powiatu – zakończył Mikołaj Bogdanowicz.

(źródło: Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy)
REKLAMA

Komentarze (4)

aaxaax

3 1

to chyba jakiś żart! kawałek drogi i wielkie otwarcie??? to powinno być normą drodzy panowie otwierający! tymczasem normą jest to, że im droga bardziej zniszczona tym więcej znaków ograniczających prędkość. 10:05, 14.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

suchysuchy

2 1

;Do użytku oddane zostały również drogi powiatowe relacji Więcbork-Wielowicz (nr 1133C); mam pytanie co zostało na tej drodze zrobione oprócz jej zwężenia w Więcborku, a może jest inna droga z Więcborka do Wielowicza albo kogoś ktoś oszukuje? 20:20, 14.02.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaja

0 0

jest nowy asfalt w samym Wielowiczu 17:00, 15.02.2018


informator 07informator 07

0 1

Odpowiedz prosta Pan Wojewoda odwolal spotkanie w Sosnie za piec dwunasta 07:38, 15.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© e-krajna.pl | Prawa zastrzeżone